שתף קטע נבחר

יריות והרוגים לאורך גבול סוריה: "לא מפחדים"

הטלוויזיה הסורית דיווחה כי 4 בני-אדם נהרגו, כשניסו לחצות את הגבול לישראל ליד מג'דל שמס. עימותים נרשמו גם במעבר קוניטרה. המפגינים צעקו: "נמות או שנחזור לאדמתנו הכבושה". צה"ל: ירינו לעבר מסיתים

עוד יום דמים בגבול סוריה : כלי תקשורת בדמשק דיווחו בצהריים (יום א') כי ארבעה אזרחים סורים נהרגו ו-30 נפצעו מאש צה"ל, סמוך למג'דל שמס, לאחר שמאות ניסו לחצות את גדר הגבול לישראל, במסגרת אירועי יום הנכסה. ככל הנראה הם נפגעו מאש צלפים של צה"ל. הצלב האדום פינה את הנפגעים. עימותים נרשמו גם ליד קוניטרה. ynet העביר שידור חי מהגבול.

   

מעט לפני השעה 12:00 התקרבו עשרות פליטים פלסטינים המתגוררים בסוריה לגדר הגבול עם ישראל. הם יידו אבנים לעבר כוחות צה"ל וניסו לעבור את הגבול. בצה"ל קראו לסורים שלא להתקרב לגדר. לאחר שהמפגינים המשיכו בדרכם, ירו החיילים באוויר. משחלק מהסורים המשיכו בדרכם ירו החיילים לעבר פלג גופם התחתון של מסיתים מרכזיים.


"אנחנו לא נסכים שאדמתנו תישאר כבושה" (צילום: אביהו שפירא)

 

ראשי המחאה בגבול הגולן, הדגישו כי הם עומדים איתן וכלי הרכב הצבאיים והאש החיה לא יניאו אותם ממימוש זכותם לחזור לגולן. המפגינים צעקו: "או שאנחנו

 נמות למען אללה או שאנחנו נחזור לאדמתנו הכבושה", "אנחנו לא נסכים שאדמתנו תישאר כבושה. נמשיך להקריב שיירות שאהידים עד לשחרור" ו"אין אלוהים מלבד אללה. מיליוני שאהידים הולכים לירושלים".

 

אחד המפגינים סיפר לטלוויזיה הסורית, כי חברו נפצע: "היה עימות עם כוחות צה"ל ובפעם הרביעית הם פתחו באש חיה. הספיקו לנו 63 שנה". הנער הראה את הדם של חברו שנפצע, והוסיף: "נמאס לנו מכל ההבטחות, אנחנו רוצים לחזור".

 

עלי יונס, יו"ר ועדת האסירים בסוריה, הנמצא עם מאות סורים בגבול, אמר לטלוויזיה הסורית: "החיילים הישראלים יורים אש חיה וגז מדמיע. הישות הציונית הטרוריסטית משתמשת בכל האמצעים הפראיים נגד הנערים, כמו שהם עושים לאסירינו בבתי הכלא של ישראל. למרות כל הפעולות האלה, הנערים האלה לא מפחדים מהכיבוש ולא נרתעים ממה שהכיבוש אומר ברמקולים. רגע השחרור והחזרה לגולן קרוב". במהלך המחאה עצרו עשרות מהמפגינים הסורים לתפילה.

 

עמר היב, פעיל זכויות אדם סורי, אמר לטלוויזיה הסורית: "המוקשים לא יגרמו לנערים לסגת. זכויות האדם נמצאות בסוריה של אסד, בסוריה של קוניטרה. כמו שאתם רואים, אלה זכויות האדם שמדברת עליהם אמריקה. אנחנו עכשיו מנסים להגיע לאדמת הגולן ולהניף שם את דגל סוריה. אנחנו לא מפחדים מהאויב הציוני".


חיילים בגבול סוריה (צילום: אביהו שפירא)  

 

בקוניטרה החזיקו המפגינים גם תמונות של נשיא סוריה, בשאר אסד. אחד המפגינים אמר: "באנו בלי נשק. שאפתי גז מדמיע. בפעם השנייה כוחות צה"ל ירו עלינו. פלסטין היא סוגייה של כל העם הערבי ולא רק של הפלסטינים".

 

הפגנה היתה גם בצד הישראלי של הגבול. 80 מפגינים דרוזים תושבי רמת הגולן צעקו: "הגולן הוא סורי ופלסטין היא ערבית". הם הניפו את דגל סוריה ונופפו לעבר המפגינים בצידו הסורי של הגבול.

 

החיילים הסורים לא מתערבים

במקביל התפתח אירוע סמוך למעבר קוניטרה. גם לשם הגיעו כמה מפגינים. חיילי צה"ל כרזו להם להתרחק מהמקום ואף ירו באוויר. הכוחות בשטח דיווחו על פגיעה לפחות ב-10 מפגינים סורים. גורמים צבאיים ציינו כי ניכר, שאנשי צבא סורים אינם חוסמים את ההפגנה ואינם פועלים כדי למנוע אותם.

 

דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, אמר כי הממשל והצבא הסורי מגלים אוזלת יד בכל הקשור להפרות הסדר בגבול. "חיילים נמצאים במקום, אך לא עושים שום דבר כדי למנוע את מה שקורה שם. אני מקווה שאין ניסיון של הממשל הסורי להסיט את תשומת הלב הציבורית והבינלאומית מהאירועים הפנימיים במדינה".

 

הגורמים ציינו כי אין כוונה לתת לאזרחים הסורים להיכנס לשטח ישראל, והכוחות

 פועלים על פי מדרגות פעולה שנקבעו מראש. בשטח נמצאים מפקד חטיבת הגולן, אלוף משנה אשכול שוקרון, שנפצע באורח קל באירועי יום הנכבה ואילו בגזרת קוניטרה נמצא מח"ט אוגדת החרמון. האירוע כולו מנוהל על-ידי אוגדת געש, בפיקוד תת אלוף אייל זמיר.

 

על כל השטחים הישראלים בצפון רמת הגולן הוטל הבוקר שטח צבאי סגור, על מנת למנוע כניסה של פעילי שמאל וגורמים שעשויים להפר את הסדר מהצד הישראלי של הגבול.

 

במקביל, הוכרז על שטח צבאי סגור באזור אביבים - שבגבול לבנון. במקום שקט, אך החיילים נערכים במקום למקרה שגם באזור זה יהיו הפגנות. 

 

בהכנת הידיעה השתתפו חגי עינב, חסן שעלאן, חנן גרינברג ורועי קייס. ynet העביר את האירועים מהגבול בשידור חי. צילום: עידו בקר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גבול סוריה, בצהריים
צילום: AFP
המפגינים על גבעת הצעקות
צילום: רויטרס
מאות ירדו לעבר הגבול
צילום: רויטרס
צופים על הנעשה
צילום: אביהו שפירא
מומלצים