שתף קטע נבחר

עימות בגבול הסורי: "3 מפגינים נהרגו מאש צה"ל"

הגבול מתחמם: מאות סורים מפגינים בתחתית גבעת הצעקות מול מג'דל שמס. כ-150 חצו את הגבול הבינלאומי וניסו לחתוך את גדר התיל. חיילי צה"ל ירו באוויר ולפי הדיווחים הסוריים, 3 מפגינים נהרגו ו-10 נפצעו. במג'דל שמס קראו לא לצאת להפגין

אירועי "יום הנכסה" בגבול עם סוריה מתחממים: למרות הדיווחים על ביטול הצעדה של הפעילים הפלסטינים בסוריה, מאות מפגינים התייצבו בצהריים (יום א') בתחתית גבעת הצעקות כדי לציין 44 שנה לפרוץ מלחמת ששת הימים. כ-150 מפגינים חצו את הגבול הבינלאומי וניסו לחתוך את גדר התיל בכמה נקודות. חיילי צה"ל ירו באוויר ולעבר המפגינים על מנת להתריע. כלי התקשורת בסוריה מדווחים כי שלושה מפגינים נהרגו ותשעה נפצעו. צפו בשידור חי מהגבול.

 

עד כה, לא נמסר כל אישור ישראלי לכך שההרוגים נורו מאש צה"ל. לפי שעה, נמצאים המפגינים הסורים בתעלה שחפר צה"ל במובלעת באזור, לפני שדה המוקשים, כשהם מנופפים בדגלים וצועקים במגפון "הגולן ערבי" ו"יחי בשאר אסד". למרות שהוכרז "שטח צבאי סגור", בצד הישראלי נמצאים כ-400 דרוזים ועיתונאים.


המפגינים הסורים. "ננהג באיפוק, אבל בנחישות" (צילום: AFP)

 

כוחות צה"ל פרושים משעות הבוקר לאורך גדר הגבול עם סוריה. בצה"ל הבהירו שאין בכוונתם להתיר שום חדירה לישראל ב"יום הנכסה", ואיימו להשתמש באש חיה.  

 

בפתח ישיבת הממשלה התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ל"יום הנכסה", ואמר: "לצערי ביום שמציין את הרגע הזה ישנם גורמים קיצוניים מסביבנו שמנסים לפרוץ את גבולותינו, לאיים על אזרחינו ויישובנו. הנחנו את כוחות הביטחון לנהוג באיפוק המרבי האפשרי אבל בנחישות לשמור על גבולותינו ואזרחינו ביום זה".

 

בכפר מג'דל שמס הוחלט לא לקיים היום את הלימודים וראשי הכפר קראו לתושבים לא לצאת להפגין מול גבעת הצעקות. "מרגישים מתח באוויר, יש פחות תנועה של אנשים וכלי רכב מיום ראשון רגיל", אמר ל-ynet אחד התושבים.

 

בצה"ל ובמשטרת ישראל שומרים על כוננות גבוהה בימים האחרונים, על רקע ציון "יום הנכסה" (המפלה). גורמי הביטחון נערכו לאפשרות של הפגנות וצעדות בכל הגזרות ועל גדרות הגבול, כמו לפני שלושה שבועות ב"יום הנכבה" הקטלני. המשטרה הקימה מחסומים בכניסה לכפרים הדרוזים ובכמה נקודות לאורך הגבול עם לבנון ובמידת הצורך יוכרז גם אזור זה "שטח צבאי סגור".

 

עיקר תשומת לב מופנית לגבול הצפוני בין ישראל וסוריה, שם פרצו בתקרית האחרונה וחסרת התקדים עשרות בני אדם לתוך ישראל, וכמה מהם נורו למוות. בפיקוד הצפון פרסו כוחות במספר נקודות הנחשבות לרגישות יותר, כמו מג'דל שמס ומעבר קונטרה. הגדרות חוזקו ובאזור מוגבל גם חודשו המוקשים הישנים.


"אין כוונה לתת לאיש להיכנס לישראל" (צילום: אביהו שפירא)

 

הוראות הפתיחה באש חודדו בכל גזרה, כאשר המטרה להימנע מפגיעה באזרחים כל עוד ניתן. עם זאת, קצינים בכירים שיהיו בשטח יחד עם הכוחות רשאים להורות גם על פתיחה באש חיה. "אין כוונה לתת לאיש להיכנס לישראל. נפעל בשיקול דעת, עם מגוון אמצעים, ואם יהיה צורך גם עם אש חיה", הבהיר גורם צבאי.

 

כבר אתמול פרסו בצה"ל מחסומים בכמה צמתים בצפון רמת הגולן, כמעין בקרה על הנכנסים ליישובים. בצה"ל מבקשים למנוע הפגנות של פעילי שמאל או גורמים אחרים שעשויים ליצור מהומות ולהקשות על כוחות הביטחון במקרה של הגעת אזרחים זרים לגדר הגבול. מחסומים אלה יישארו גם הבוקר, ובמידת הצורך אף יוכרז על שטח צבאי סגור.

  

בלבנון הוכרז באופן בולט יותר על ביטול הצעדה אל הגבול, אולם בצה"ל נערכים גם אל מול הגזרה הזאת, שם לא מן הנמנע כי בהרשאת גורמים איראנים שיבקשו ללבות את האווירה, יישלחו אזרחים לעבר הגדר. 

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 05/06/2011 09:32

 

בהכנת הידיעה השתתפו רונן מדזיני ורועי קייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נערכים להפגנות על גדר הגבול
צילום: אביהו שפירא
מומלצים