שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  מורים נגד סער: "מנותק, לא צריך להיות שר חינוך"

  במערכת החינוך מתחו ביקורת חריפה על השר לאחר שחזר בו מהחלטתו לקצר את החופש הגדול. "הוא קיפל את זנבו, אין מה להאמין לו. השטח בוער מלמטה", אמרו מורים. חבר בוועדה שבחנה את קיצור החופש: "היתה תקלה רצינית"

  פחדן, מנותק, מאכזב, לא מתאים לכהן כשר חינוך - אלה הן רק חלק מהביקורות הקשות שהוטחו אמש (יום ב') בגדעון סער, לאחר שחזר בו מהחלטתו לקצר את החופש הגדול. במסיבת עיתונאים שקיים האשים סער את המורים, אך אנשי חינוך מיהרו להשיב אש נגד מי שעומד בראש המערכת.

   

  "ביום שישי לפני מספר ימים קיימתי שיחות טלפון עם מזכ"ל הסתדרות המורים ובמשך היום עם הנהגת הסתדרות המורים. לצערי, הסתדרות המורים חזרה בה מהסכמתה ליישום התוכנית כבר בחודש אוגוסט הקרוב, הם מסכימים עקרונית אך לא ליישום כעת", הסביר סער את החלטתו.

   

  "הוא מנותק מכל מה שקורה בשטח ובמציאות, ולצערי ניזון כנראה מהמנכ"ל שלו מר שמשון שושני ומכל יועציו הפוליטיים והחינוכיים למיניהם", אמרה בזעם ג', מורה בבית ספר תיכון בדרום הארץ, "עדיף היה לו לדבר גם עם התלמידים וגם עם הוריהם והמורים ולהכיר מקרוב את הבעיות ולא להציב פתרונות גלובליים שאחר-כך הוא גם מזגזג בהם".

   

  המורה הוסיפה: "אני קוראת לשר חינוך גדעון סער - רד ממגדל השן ותתחיל לבקר בבתי ספר ולשבת בשיעורים ולדבר עם מורים ולשמוע מהם מה באמת קורה בשטח". מלבד הזיגזג בסוגיית קיצור החופש הגדול, לג' בטן מלאה על התנהלותו של שר החינוך. "גדעון סער לצערי פתח בדרך פוליטית וקיבל את משרד החינוך, אך כנראה שהיה צריך לקבל את משרד המשפטים או האוצר ושר החינוך ממש לא מתאים לו - הוא מאכזב".

   

  על עצם ההחלטה לבטל את קיצור החופש הגדול, אמרה ג' כי "מכיוון ששר החינוך פוחד להירטב מבחינה פוליטית ופוחד מהסתדרות המורים, הוא קיפל את זנבו. כלומר, אין לו בכלל אמירה".

    

  היא הסבירה כי הפגיעה בזכויותיהם של המורים אינה ממשית. "למורים יש המון חופשות וזו היתה חופשה מתחלפת שבמקומה נתנו ימים אחרים. לכן זה מראה לי ששר החינוך שלי מאוד חלש ואין ערך להחלטותיו. התלמידים רואים בשר החינוך גם כן סוג של מורה ומנהל שפעם אומר כך ופעם אחרת ולכן אין מה להאמין לו בעתיד".

   

  חבר בוועדה: "אמרתי שזו טעות"

  גם סגן מזכ"ל הסתדרות המורים, מוטי סמט, התנגד לקיצור החופש הגדול. סמט, שנמנה על חברי ועדת סלבין שמונתה לבחון את החופשים במערכת החינוך, סיפר: "אני ישבתי עם השר אתמול ובוועדה בשבוע שעבר. כבר אמרתי שזה טעות להחיל את התוכנית עוד השנה, אך הייתי במיעוט. אחרי עשרה חודשים מגיע לכל מורה 60 ימי חופשה ברוטו כי אין נטו למורה בישראל, כי הוא עובד עשרה חודשים, משתלם ומכין את עצמו עוד חודש".

   

  סמט הוסיף: "הקיצור הזה הוא דבר שלא היה יכול לעבור משפטית. אי אפשר לגזול מהמורים ימי חופשה. הכרסום בחופשה עובר כל גבול גם כך. ולכן עקרונית הסכמנו לדון בזה בצורה מסודרת לקראת שנה הבאה. אפילו אני שהייתי חבר הוועדה לא הבנתי לשנייה שמדובר על החלה עוד בשנה הזו. היה לי ברור שמדובר בשנה הבאה. צריך לדון בכובד ראש בעניין".

   

  סגן מזכ"ל הסתדרות המורים לא חסך ביקורת מסער. "אנו לא מזלזלים בשר, אך כאן היתה תקלה רצינית. השר עבר שנתיים בין הכיסאות והפך לידיד המורים ואוהבים אותו, אך כאן נפלה טעות. היה כאן לדעתי שיקול דעת מוטעה של אחד היועצים שלו". עם זאת, הוא ציין כי "השר הוא גבר ושמע את הדברים מתוך הקשבה והבנה אמיתית, קיבל החלטה מהירה בעניין ואני מצדיע לו על כך. אם היה שומע אותי לפני חודש אני בטוח שלא היה מגיע למצב הזה".

   

  סגן יו"ר התאחדות המנהלים התיכוניים, ד"ר רמי אמיתי, חבר בוועדה גם הוא, הוסיף: "הזגזוג הוא לא הבעיה, הבעיה כמו שהבנתי מכלי התקשורת זה שהשר הבין שהביצוע של התוכנית השנה יחייב בעלות מאוד רצינית, אך איני בטוח שזו הסיבה האמיתית. אם כך, זה לא זיגזוג - לא הייתה לו ברירה, הכוונה שלו הייתה מאוד רצינית".

   

  ד"ר אמיתי גם ציין כי רובם המכריע של מנהלי בתי הספר התיכוניים סבורים שאין צורך לקצר את החופש הגדול. "הרי רוב הילדים בתיכונים עובדים בחופשה והם הרי לא יעבדו בשלושה ימים שיוסיפו להם באמצע השנה בין יום הכיפורים לסוכות. זה לא נותן כלום. חלקם עובדים כי הם רוצים לנסוע לפולין או סתם שיהיה להם כסף להוצאות שלהם".

   

  הוא הדגיש: "צריך לקצר את הלימודים לגנים ולבתי הספר היסודיים בלבד. להורים ולילדים בגילאים האלה 60 יום זו מעמסה קשה, אבל אין לגעת בתיכונים, זה יגרום לנזק בלתי הפיך". 

   

  "סער לא אמין"

  מירה, מורה בבית ספר יסודי במרכז הארץ, הביעה שמחה מביטול קיצור החופש הגדול, אך לא חסכה ביקורת משר החינוך. "אני שמחה מאוד שהוא חזר בו, הוא בייש את עצמו. כרעיון הרעיון הוא רעיון טוב. יש לקצר את החופשה, אך אני לא יודעת איפה הוא מתכוון להכניס את הימים האלו".

   

  היא הוסיפה: "הוא חשב לעשות את זה כשאנשים כבר תכננו תוכניות גם מצד המורים וגם תלמידים והורים. אני יודעת על הרבה אנשים שהזמינו חופשות ולא יכלו לבטל או להזיז. זה שחזר בו היום, רק מראה כמה הוא לא אמין בעמדותיו, ולא נתן לוועדה לסיים את עבודתה ובסופו של דבר, לא חשב על זה עד הסוף. בתור מישהי ששייכת למשרד החינוך, זה מצער אותי שאדם עם תיק כל-כך חשוב לא לוקח עובדות ואמצעים ויוצא במחטף כזה לתקשורת, כי הוא חושב שזה יגרום לו לצבור נקודות בקרב קהל מסוים. אבל בסופו של יום, הוא שר שאמון על ציבור המורים והעלה את חמתם של ציבור זה ובכך לא עשה בעצם דבר".

   

  "אנחנו לא עובדים במחטפים"

  גם רבים מההורים לתלמידים מותחים ביקורת קשה על התנהלותו של סער. "זה רק מראה כי מראש מדובר היה בהחלטה נחפזת ולא רצינית", אמר יו"ר ועדת ההורים העירוני בבאר-שבע, אבנר ביטון.


  "הפילו את זה בבום על ההורים" (צילום: עופר עמרם)

   

  שלשום התכנסו ראשי ועדי ההורים והביעו התנגדות רבה לקיצור החופש הגדול. "למעשה, משרד החינוך גם לא התייעץ עם ההורים. הם הפילו את זה בבום על ההורים ועל התלמידים. השר קיבל החלטה, התייעץ עם נציגי ההסתדרות, בסוף מישהו קיבל פיק ברכיים וביטלו את ההסכמות. אנחנו, כהורים, שותפים מלאים במערכת החינוך, לא התייעצו איתנו וחבל. אבל עדיף ככה מאשר לשנות את כל התוכניות של ההורים פתאום. שהיה מודיע חצי שנה לפני או יותר - אנחנו לא עובדים במחטפים", אמר ביטון.

   

  יו"ר ועד ההורים בבית ספר מקיף רבין בבאר-שבע, יעקב פחימה, אמר: "שמחנו כאשר שמענו בטלוויזיה על ביטול ההחלטה. נשמנו כולנו לרווחה". עם זאת, פחימה התרעם על חוסר שיתוף ההורים בהחלטות.

   

  "איפה ההורים? יש פה משפחות, וגם המורים הם הורים. אנשים תכננו נופש, טיסות לחו"ל, ופתאום באים ומקצרים את החופש. יבטלו את המלון? הנופש? אין בעיה שהקיצור הזה יהיה בשנה הבאה, אבל לא ככה. לפי דעתי צריכים לשבת נציגי מורים, הורים ושר החינוך עם הנציג שלו ולקבל החלטה ביחד. לא לשבת רק נציג משרד החינוך עם כל מיני גורמים אחרים. החלטות צריכות להיות משותפות".

   

  מירי, אם לשני ילדים ממרכז הארץ, סיפרה על התוכניות שבוטלו עם החלטתו של סער לקצר את החופש וחזרתו ממנה. "כל שנה יש לילדים שלי סידור עד השבוע האחרון של החופש, יש להם תוכן בכל הימים עד ה-26 לחודש. תכננו כבר את הכל, ומצאנו להם בייביסיטר לשבוע האחרון החדש. עם הביטול של התוכניות, תפסנו את הראש כי התחלנו כבר לתכנן תוכניות מבחינת עבודה, ומתי לקחת חופש.

   בשבוע האחרון חמותי לא יכולה הייתה לשמור על הילדים ועכשיו אני שוב תקועה וצריכה שוב להתארגן. שיחליטו מה שיחליטו, רק שיעשו את זה כבר - עושים מאיתנו ומעצמם צחוק". 

   

  מזכ"ל הסתדרות המורים, יוסי וסרמן, שיבח את התנהלות שר החינוך: "אני אומר לגדעון שאני מברך אותו שקיבל החלטת מנהיגות אמיצה ומתחייבת בתוקף הנסיבות, היות ואי אפשר שלא לקיים זכויות עובדים ותקנות שירות עובדי הוראה שקיימים מאז קום המדינה. הבהרנו לגדעון את זה היטב וכמנהיג משרד החינוך ושר, הוא קלט את הנושא עשה את השיקול והודיע את אשר הודיע ולא נותר לי אלא לברך אותו על כך".

  פורסם לראשונה 06/06/2011 23:50

   

  בהכנת הידיעה השתתפו אילנה קוריאל ואביאל מגנזי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שר החינוך. "בייש את עצמו"
  צילום: עופר עמרם
  וסרמן. "סער קלט את הנושא"
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים