שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  47%: על המדינה לסבסד מוצרי חלב לשבועות

  חג מתן תורה? 77% מהציבור אוכל מאכלי חלב בשבועות ורק 18% לומדים תורה בלילה. 43% סבורים ש"התורה רצויה, כל עוד יש חופש בחירה - מה לקחת מתוכה"

  עם ישראל מציין את חג השבועות בעיקר בסעודה חלבית ופחות בלימוד התורה שניתנה בו – כך עולה מסקר ynet ועמותת "יסודות", שנערך לרגל החג. עם זאת מגלה הסקר כי תורת ישראל זוכה ליחס חיובי בציבור כולו, גם בקרב החילונים.

   

   

  הסקר נערך על ידי מכון המחקר "פאנלס" בקרב 503 מרואיינים - מדגם מייצג של האוכלוסיה היהודית הבוגרת בישראל (טעות דגימה מירבית: 4.4%).

   

  בחלקו הראשון של הסקר הוצגה השאלה "האם וכיצד אתה ובני משפחתך נוהגים לחגוג את חג השבועות?". הנשאלים התבקשו לבחור אפשרות אחת או יותר מתוך שבע שהוצגו להם. 77% אמרו כי הם אוכלים ארוחה חלבית, 47% מארחים בני משפחה או חברים, 18% בלבד לומדים תורה בלילה, 17% יוצאים מטיילים ו-9% מקשטים הבית בירוק. 6% אמרו כי הם חוגגים שבועות בצורה אחרת ו-5% כלל אינם מציינים את החג.

   

  מפילוח להגדרות דתיות התברר כי החרדים והדתיים מקפידים גם על קיום ארוחה חלבית (91% ו-79% בהתאמה) וגם על לימוד תורה (87% ו-83%), ואילו החילונים

  והמסורתיים בעיקר אוכלים חלבי (76% ו-77%).

   

  משתתפי הסקר מצפים גם ממדינת ישראל לציין את חג השבועות, בעיקר בלבן. 47% סבורים כי על המדינה לסבסד את מוצרי החלב באופן מוגבר בימים שקודמים לחג ו-46% מסתפקים ביום שבתון – חופש מהעבודה. 24% מעדיפים ערבי לימוד תורה ברחבי הארץ, בחסות המדינה, 23% קוראים לה לקבוע חג זה כ"יום קבלת הגר בחברה הישראלית", 9% סבורים כי יש לציין את חג השבועות בדרכים אחרות ו-8% אמרו כי כלל אין בזה צורך.

   

  ניתוח התוצאות מלמד כי החרדים והדתיים מבכרים את קיום ערבי הלימוד (78% ו-88%), ואילו החילונים והמסורתיים את סבסוד מוצרי החלב (47% ו-50%) ואת יום החופש (45% ו-46%).

   

  בחלק השלישי נבחן יחס הציבור לתורת ישראל. 43% אמרו כי היא רצויה בעיניהם, אך כל עוד יש לכל אחד חופש בחירה - האם ומה ייקח ממנה, ללא כפיה. 27% הצהירו כי התורה מבחינתם היא "דרך חיים של מסורת ומצוות", 24% הסתפקו בכך ש"היהדות היא תרבות יפה וחשובה לי". עבור 6% תורת ישראל לא מסמלת דבר.

   

  רוב הדתיים והחרדים אמרו כי התורה היא דרך חיים עבורם (89% ו-78%). החילונים רואים בה משהו רצוי, כל עוד אין כפיה לקיימה (57%) ואילו המסורתיים נחלקים למי שרואים עצמם מחויבים לה (37%), אלה שרוצים בה מתוך בחירה חופשית (33%) ומי שמגדירים את היהדות "תרבות יפה שחשובה לי" (30%).

   

  חיבור יהודי-דמוקרטי

  המנהלת החינוכית של "יסודות", שושי בקר: "שבועות נתפס בעיני הצבור כחג המסמל משפחתיות, מאכלים חלביים ולימוד

  תורה. בולט הרצון של הצבור הדתי והחרדי להפוך את לימוד התורה לעניין צבורי בשבועות, ומאידך רצונו של אחוז ניכר בקרב החילונים והמסורתיים ללמוד תורה, אך כל אחד לפי דרכו.

   

  "יש כאן הזדמנות ליצור חיבור בין אופיה היהודי והדמוקרטי של המדינה במערכת החינוך הפורמלית והבלתי-פורמלית, בקהילות ובבתי כנסת, לקרב לערכים יהודיים וללימודי התורה והיהדות, ומאידך לאפשר לכל אחד לפעול באופן חופשי על-פי ערכיו וללא כפייה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאכול גבינות
  צילום: shutterstock
  או לשמוע שיעור תורה?
  צילום: אליהו ינאי
  שושי בקר
  באדיבות "יסודות"
  מומלצים