שתף קטע נבחר

אינטל מבקשת מהתמ"ת מאות מיליוני דולרים

חברת החומרה ביקשה מהתמ"ת סיוע בהרחבת המפעל בקרית גת, שיאפשר לה לגייס 1,300 עובדים חדשים. היקף הסיוע הממשלתי שאינטל תקבל עשוי להגיע עד מיליארד דולר. אינטל: "טרם גיבשנו את עמדתנו בנוגע להשקעה הזאת"

חברת החומרה אינטל הגישה בקשה למרכז ההשקעות במשרד התמ"ת לסיוע בתוכנית חדשה להרחבה ושדרוג מפעלה בקריית גת. אינטל מתכננת להרחיב את המפעל בהשקעה של 4.8 מיליארד דולר, שאמורה לאפשר לה להגדיל את מספר העובדים במפעל ב-1,300, מ-3,100 ל-4,400 עובדים. זאת, כדי לעבור לייצור של פרוסות סיליקון בטכנולוגיה מתקדמת של 15 ננומטר.

 

 

היקף הסיוע שאינטל תקבל, אם הבקשה תאושר, תלוי בהיקף הסיוע שתבקש, בקריטריונים הקבועים בחוק עידוד השקעות הון ובהחלטת מרכז ההשקעות. הסיוע עשוי להגיע, לפי החוק, לכ-20% מההשקעה, שהם כמיליארד דולר. לפי היקף המענקים הקודמים שקיבלה החברה נראה כי היא תבקש, ותקבל, סיוע של כ-600 או 700 מיליון דולר.

 

שר התמ"ת, שלום שמחון, הקים צוות משותף של פקידים בתמ"ת ובאוצר לדון בבקשה, בראשות מנכ"ל התמ"ת, שרון קדמי. שמחון אומר כי: "אני רואה בהגשת הבקשה הבעת אמון של אינטל העולמית בפעילותה בישראל ומקווה כי מדובר באיתות שיביא להרחבת הפעילות וההשקעות בפרפריה".

 

מינהלת מרכז ההשקעות אישרה בינואר השנה את בקשת אינטל לסיוע של 200 מיליון דולר (741 מיליון שקל) בשדרוג המפעל בקריית גת. אינטל התחייבה מצידה להשקיע כ-2.5 מיליארד דולר, לקלוט 650 עובדים חדשים ולבצע רכש של סחורה ישראלית בכמיליון שקל. אינטל ביקשה במקור עמדה על היקף מענק של 405 מליון דולר, ולאחר מגעים בין משרד התמ"ת לבין נציגי אינטל בארה"ב ובישראל הוסכם כי המענק יקטן ל-200 מיליון.

 

גורמים באינטל מנסים לצנן את הביקורת המובאת לפתחם וטוענים "זו רק בקשה. זה תהליך ארוך. ולא לשכוח שאינטל עצמה משקיעה הרבה יותר ממה שהמדינה משקיעה בכל שדרוג ובסופו של דבר הייצוא הגדל מכניס כסף לקופת המדינה". 

 

אינטל השקיעה במפעליה בישראל מאז הקמתם ועד סוף 2010 כ-7.3 מיליארד דולר, ובנוסף, קיבלה סיוע ממשלתי של 1.2 מיליארד דולר. החברה מעסיקה בישראל כ-7,023 עובדים. אם כוללים  את ספקי המשנה והחברות שסביבה, מספקת החברה מקומות עבודה לכ-20 אלף עובדים בסך הכל.

 

מאינטל נמסר בתגובה: "הבקשה הוגשה כחלק מכך שאינטל בוחנת את מדיניות ההשקעה שלה ברחבי העולם. אינטל טרם גיבשה את עמדתה בנוגע להשקעה הזאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים