שתף קטע נבחר

מועמד רפובליקני נוסף לנשיאות: ג'ון האנטסמן

מושל יוטה לשעבר מאמין כי בכוחו לנצח את אובמה הדמוקרטי שמינה אותו לשגריר בסין. הוא נתפש כרפובליקני מתון, המסוגל לסחוף אחריו גם מצביעים דמוקרטים ועצמאים

יממה לאחר העימות הטלוויזיוני של שבעת המועמדים הרפובליקנים לנשיאות ארצות הברית, החליט אתמול (יום ג') ג'ון האנסטמן, לשעבר מושל יוטה ושגריר ארצות הברית בסין, להצטרף רשמית למירוץ.

 

האנטסמן (51), בן הזרם המורמוני, בדומה למיט רומני, שימש כמושל מדינת יוטה במשך יותר מארבע שנים. הוא התפטר באוגוסט 2009 והתמנה לשגריר ארצות הברית בסין. למרות שהוא רפובליקני, המינוי היה של הנשיא הדמוקרטי, ברק אובמה - נושא שעוד יועלה לדיון על ידי יריביו במערכת הבחירות הרפובליקנית. בתחילת שנות ה-90הוא כיהן כשגריר האמריקני בסינגפור, תחת הנשיא בוש האב. להאנטסמן יש היכרות מוקדמת עם הבית הלבן, כששירת עוד בתקופת הנשיאים רונלד רייגן, בוש האב ובוש הבן בתפקידים הקשורים למסחר.  


היה שגרירו של אובמה בסין. האנטסמן ונשיא ארה"ב (צילום: AP)

 

האנטסמן נתפש כמועמד רפובליקני מתון, המסוגל לזכות בתמיכת מצביעים עצמאים ודמוקרטים מתונים, אם יעבור את מחסום השמרנים במפלגתו.

מאז שפרש מתפקיד השגריר בסין בסוף חודש אפריל, כדי לרוץ לנשיאות, הוא רכש וילה בוושינגטון והספיק לבקר שלוש פעמים בניו המפשיר.

 

בעקבות ההודעה שפרסם על כניסתו למירוץ בשבוע הבא, הוא מתכוון לצאת למסע בן שבעה ימים שיכלול ביקור נוסף בניו המפשיר וכן בדרום קרולינה, בפלורידה ובנבאדה - שהן המדינות הראשונות, פרט לאיווה, שבהן יתקיימו בחירות מקדימות למועמדים הרפובליקנים לנשיאות.

 

הוא צפוי לבקר גם ביוטה, שבה זכה לתמיכה של 78 אחוזים מקולות הבוחרים כשרץ לקדנציה שניה כמושל.

האנטסמן יוכל להתגאות בפני ציבור השמרנים בארצות הברית בכך שקיצץ 400 מיליון דולר מכספי המסים ונבחר על ידי מרכז המחקר "פיו", כמושל המדינה שנוהלה בצורה הטובה ביותר.

 

הוא שמרן כלכלי אבל עמדותיו החברתיות עלולות לסבך אותו עם האגף השמרני במפלגתו. הוא תומך ב"איחוד אזרחי" של זוגות חד-מיניים, אם כי הוא מתנגד לנישואין כאלה. הוא בעד הפחתת גזי החממה והגנה על הסביבה, הנוגדות את דרישתם הנוקבת של הרפובליקנים להתחיל לקדוח נפט בכל מקום, כדי להפחית את התלות האמריקנית במקורות אנרגיה ממדינות זרות, ובייחוד מסעודיה.

 

מהזווית הישראלית, האנטסמן נחשב לידיד גדול של מדינת ישראל והוא ביקר בעבר כמה פעמים בארץ.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יסחוף אחריו גם דמוקרטים? ג'ון האנטסמן
צילום: AP
צריך להתחיל לדאוג? ברק אובמה
צילום: AFP
מומלצים