שתף קטע נבחר

עימות רפובליקני: בקמן גנבה לרומני את ההצגה

המועמדים שהשתתפו בעימות הרפובליקני נמנעו מלתקוף זה את זה והקפידו להפנות את עיקר האש לעבר אובמה. מיט רומני ניצח בעימות לפי סקר של CNN, אבל מישל בקמן גנבה את ההצגה והודיעה כי מילאה את הטפסים הנדרשים כדי לרוץ לנשיאות

מיט רומני הוא המנצח הגדול בעימות של הרפובליקנים שנערך הלילה (יום ג') בניו המפשייר, לפי סקר של CNN, אבל מי שגנבה את ההצגה באירוע היא מישל בקמן. יקירת "מסיבת התה", והאשה היחידה שהשתתפה בעימות, הפגינה ידע נרחב והודיעה כי מילאה את הטפסים הדרושים כדי להתמודד על המועמדות הרפובליקנית לנשיאות.

 

אמריקה בוחרת 2012 - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

בסקר שנערך אחרי העימות בקרב מצביעים המפלגה הרפובליקנית היא זכתה ל-21% תמיכה, והתייצבה אחרי המועמד המוביל מיט רומני, שזכה ל-51% מהקולות. למקום השלישי הגיע טים פולנטי, עם 9% תמיכה. סקר שנערך בקרב המצביעים הדמוקרטים הצביע על פערים נמוכים יותר: 35% תמכו ברומני, ואילו 26% חשבו שהופעתה של בקמן היתה המוצלחת ביותר. 


יקירת מסיבת התה זכתה לשבחים. מימין: גינגריץ', בקמן ופולנטי (צילום: AP)

 

שבעת המועמדים התייצבו הלילה לעימות שנערך בניו המפשייר, והועבר בשידור חי ברשת הטלוויזיה CNN. העימות התמקד בכלכלה ובמקומות העבודה במשק. המועמדים בחרו להפנות את האש לעבר הנשיא, ברק אובמה, ולא אחד כלפי השני.

  

סירבו לתקוף אחד את השני

מיט רומני, המועמד המוביל בסקרים הרפובליקנים, הפגין ביטחון ושליטה בחומר ובחר שלא להתמקד בעצמו, אלא בהתנגדות נחרצת למדיניות אובמה.

הוא הבהיר כי יש להוריד את המסים ולהפחית את המעורבות הממשלתית בענייני הפרט.

 

הסנאטור לשעבר ריק סנטורום התייחס בעימות גם לישראל. סנטורום האשים את הנשיא האמריקני וטען כי "אובמה מפנה את גבו לידידות של ארצות הברית". בין המדינות שקשרי הידידות שלהן עם ארה"ב נמצאים בסכנה ציין סנטורום את ישראל. 


"אסור שהחיילים שלנו יילחמו בשביל מדינה אחרת". רומני (צילום: AFP)

 

טים פולנטי, שעושה מאמצים לפרוץ לתודעת הציבור, הפגין ידע נרחב, אך החמיץ הזדמנות לתקוף את רומני בנושא הרפורמה בבריאות שביצע כמושל מסצ'וסטס, ואשר היוותה, לדבריו, את הבסיס לרפורמה בבריאות של הנשיא אובמה, השנואה על הרפובליקנים.

 

פולנטי נמנע לתקוף את רומני וציטט את אובמה

פולנטי, שרק יממה קודם לכן תקף את רומני על כך בראיון טלוויזיוני, סירב לתקוף אותו שוב כשהוא ניצב לידו, מה שנראה לפרשנים כהחמצה משמעותית. כשנשאל מדוע אינו תוקף את רומני, הוא סייג: "ציטטתי את אובמה. הוא אמר שהתוכנית שלו מבוססת על תוכנית הבריאות של מסצ'וסטס".

 

המראיין ביקש ממיט רומני להגיב לדברים, אך הוא בחר שלא להתעמת עם פולנטי, והעדיף גם הוא להפנות את חיציו לעבר הנשיא. "אובמה יאכל את המילים שלו", טען, "אני לא יכול לחכות להתעמת איתו. אילו היה פונה אליי, הייתי אומר לו שזה לא יעבוד". 


משבעה ייצא אחד? העימות הרפובליקני בניו המפשייר (צילום: AFP)

 

רומני האשים את אובמה כי תוכנית הסיוע שלו להצלת שלוש יצרניות המכוניות נכשלה, למרות שהסיוע הממשלתי הציל את החברות מפשיטת רגל. לטענתו, "תוכנית המילוט נכשלה כי היא בזבזה 17 מיליארד דולר". גם ניוט גיגנריץ', יו"ר בית הנבחרים לשעבר, התייחס למצב הכלכלי, והזכיר כי יש "14 מיליון אמריקנים בלי עבודה". גיגנריץ' טען כי זהו הנושא הראשון שצריך לעסוק בו.

 

"צריך אסטרטגיה חדשה"

במהלך העימות דנו המועמדים גם במלחמה באפגניסטן. רומני הבהיר כי "הגיע הזמן להחזיר את החיילים במהירות האפשרית, אבל בהתייעצות עם המפקדים, תוך דאגה שהטליבאן לא יחזרו להשתלט על המדינה. אם למדנו לקח מאפגניסטן הוא שאסור לשלוח חיילים שלנו להילחם עבור מדינה אחרת".

 

המועמד הבדלן רון פול, בן 75, טען: "אני לא אחכה לגנרלים שלי. אני אחזיר אותם מהר. אין לנו מה לעשות שם, ואין לנו מה להפציץ בלוב או בתימן". לעומתם, הבהיר פולנטי כי ההפצצות בתימן צריכות להימשך למען ביטחונה של ארה"ב.

 

בקמן, הנציגה הנשית היחידה בעימות, הביעה התנגדות למעורבות האמריקנית בלוב. "שר ההגנה גייטס לא מצא במעורבות בלוב עניין לביטחון לאומי אמריקני", הבהירה. "אני, כנשיאה, אוביל - ולא אהיה כמו אובמה, זנב לצרפתים. לא הותקפנו ואין לנו סכנה, ולכן לא הייתי תוקפת בלוב. מי הם המורדים? יש ידיעות שהם מאל-קאעידה בצפון אפריקה".

 

גינגריץ הצטרף גם הוא למחאה נגד התקיפה בלוב. "אין לנו מושג כמה אחוז מהמורדים בלוב הם אנשי אל-קאעידה", אמר. "אנחנו צריכים לתכנן את האסטרטגיה שלנו באזור. צריך אסטרטגיה חדשה, במקום חיילים אמריקנים על הקרקע". גם איש העסקים הנרי קיין התנגד לתקיפות בלוב, ואמר: "לוב זה בלגן. יש יותר דברים שאנחנו לא יודעים מאשר דברים שאנחנו יודעים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"כנשיאה, אדע להוביל". מישל באקמן
צילום: gettyimages imagebank
"לא יכול לחכות להתעמת עם אובמה". מיט רומני
צילום: AFP
צילום: AFP
החמיץ הזדמנות לתקוף. פולנטי
צילום: AFP
"אובמה מפנה את הגב לישראל". ריק סנטורום
צילום: AFP
"לא לחכות לגנרלים, להחזיר את החיילים בהקדם". רון פול
צילום: איי פי
יעד למתקפה. אובמה
צלום: EPA
מומלצים