שתף קטע נבחר

גיפורדס שוחררה: תגור לראשונה עם בעלה

גבריאל גיפורדס, חברת הקונגרס היהודייה שנורתה בראשה, שוחרה מהמוסד השיקומי לביתו של בעלה, האסטרונאוט מארק קלי, בטקסס. זו הפעם הראשונה שיגורו יחד מאז נישאו

חמישה חודשים לאחר שנורתה בראשה בכינוס בחירות, שוחררה הלילה (יום ה') חברת בית הנבחרים האמריקני, גבריאל גיפורדס, מהמוסד השיקומי שבו שהתה ביוסטון. עם זאת, היא עדיין מתקשה בדיבור ובהליכה ועדיין לא ברור אם תשוב לעבודתה בקונגרס.

 

גיפורדס, חברת קונגרס יהודייה מטוסון שבאריזונה, נורתה ב-8 בינואר השנה, כשצעיר מקומי פתח בירי לעבר המשתתפים בכינוס פוליטי. שישה בני אדם נהרגו ו-13 מהם נפצעו, בהם גיפורדס. הקליע חדר לצד השמאלי של המוח שלה, האחראי על הדיבור והתקשורת.

 

רופאיה מדגישים כי למרות ההתקדמות המרשימה שלה מאז הפגיעה במוחה, יש לה עוד דרך ארוכה של שיקום. המילים ומשפטים חוזרים אליה בהדרגה. היא מסוגלת לבטא את צרכיה הבסיסיים, אבל בכל הקשור למשפטים מורכבים יותר ומחשבות, היא עדיין מתקשה.

 

לאחר שרופאי בית החולים המקומי הצליחו להציל את חייה, הועברה גיפורדס לשיקום במוסד ביוסטון, בקרבת מרכז החלל של נאס"א, שם נערך בעלה, האסטרונאוט מארק קלי, למשימתה האחרונה של המעבורת "אנדוור" בחלל.

 

היורה לא כשיר למשפט

עם שובו של קלי, לאחר 16 ימים בחלל, והשיפור שחל במצבה של גיפורדס, היא שוחררה לביתו של בעלה בעיירה הסמוכה למרכז החלל. בכך החל שלב נוסף בשיקומה של חברת הקונגרס בטקסס, הרחק מציבור בוחריה באריזונה.

 

זוהי למעשה הפעם הראשונה שבני הזוג יגורו יחד מאז שהתחתנו בשנת 2007. עד התקרית נדדה גיפורדס בין וושינגטון הבירה שבה עבדה בגבעת הקפיטול לבין העיר טוסון שהיא אזור הבחירה שלה, ואילו קלי חי בעיירה ליד מרכז החלל ביוסטון. השניים נפגשו רק כשהסתדר להם, כיוון שניסו לא לפגוע בקריירות שלהם.

 

בתקופה הקרובה גיפורדס תמשיך לצאת מדי בוקר לבית החולים השיקומי עד להשלמת הטיפול בה, בידי הצוות שמטפל בה מאז חודש ינואר.

 

בתחילת השבוע פרסם בעלה של גיפורדס צילום ראשון שלה מאז שנורתה ובו היא נראית מחייכת ובמצב טוב - מהלך מתוכנן שנועד למנוע הטרדות של צלמי פפראצי.

 

בחודש שעבר קבע בית משפט כי היורה, ג'ארד לאפנר, אינו כשיר לעמוד לדין, וכי הוא אינו מבין את ההליך המשפטי המתנהל נגדו. בפני בית המשפט הונחו חוות דעת פסיכולוגיות ופסיכיאטריות הקובעות כי לאפנר סובל מסכיזופרניה, בעיות חשיבה והזיות. בתום הדיון נגרר לאפנר מאולם הדיונים תוך שהוא צועק "תודה על מופע המפלצתי" ו"תודה על כלא בחינם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סוף סוף בבית. גיפורדס, השבוע
גיפורדס לפני התקרית
צילום: AFP
לראשונה יגורו יחד. הבעל, מארק קלי
צילום: רויטרס
מומלצים