שתף קטע נבחר

ארה"ב: היורה בחברת בית הנבחרים - לא שפוי

בית משפט באריזונה פסק כי ג'ארד לאפנר, שרצח שישה בני אדם ופצע אנושות את גבריאל גיפורדס במהלך כנס פוליטי, אינו מסוגל להבין את ההליך המשפטי נגדו. הוא יישלח לאשפוז למשך ארבעה חודשים ואז יעבור הסתכלות נוספת

ג'ארד לאפנר, הצעיר שירה ופצע את חברת בית הנבחרים היהודיה גבריאל גיפורדס לפני כחמישה חודשים, אינו כשיר לעמוד לדין - כך קבע אמש (יום ד') בית מש

פט באריזונה. לאפנר, שפתח באש במהלך כנס פוליטי סמוך לחנות מכולת בעיר טוסון, רצח במהלך התקרית שישה בני אדם, בהם שופט פדרלי וילדה בת תשע, ופצע 13 בני אדם נוספים.

 

השופט לארי ברנס פסק כי לאפנר, בן 22, שתואר על-ידי פרקליטיו "לוקה קשות בנפשו", אינו מסוגל להבין את ההליך המשפטי נגדו ואינו מסוגל לסייע לפרקליטיו. בפני בית המשפט הונחו חוות דעת פסיכולוגיות ופסיכיאטריות הקובעות כי לאפנר סובל מסכיזופרניה, בעיות חשיבה והזיות.

 

 

בתום הדיון נגרר לאפנר מאולם הדיונים תוך שהוא צועק "תודה על מופע המפלצתי" ו-"תודה על כלא בחינם". מדבריו ניתן היה להבין כי ייתכן שהוא חושב שהרג את גיפורדס. לאפנר הועבר לבית סוהר הפועל בתנאי בית חולים בספרינגפילד, מיזורי. בעוד ארבעה חודשים הוא יישלח להסתכלות נוספת על-מנת לקבוע אם ניתן לחדש את ההליך המשפטי.

 

גיפורדס, בת 41, שנפגעה אנושות בראשה, עברה בחודשים האחרונים תהליך שיקום הירואי שבמהלכו החלימה מניתוח להסרת חלק מגולגלתה.

 הרופאים היו סקפטיים ביחס לסיכויה של גיפורדס לשרוד את הפגיעה, אולם זו התאוששה במהירות גדולה ועמדה במרכז תשומת הלב בטקס שיגורה האחרון של מעבורת החלל "אנדוור" לחלל, כשעל סיפונה בעלה האסטרונאוט מארק קלי. 

 

בחודש שעבר דיווח כי גיפורדס יכולה לדבר בעצמה אם כי באיטיות ולא בצורה שוטפת. היא קמה ומסוגלת ללכת בלא עזרה, אך צולעת ברגל ימין וזקוקה לתמיכה. ידה ורגלה השמאלית מתפקדים בצורה מושלמת, והצוות המטפל בה צופה לה שיקום מלא. גיפורדס עצמה כבר הודיעה כי היא מתגעגעת לקונגרס ומעוניינת לחזור לעבודה בהקדם האפשרי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאפנר. נגרר מהאולם כשהוא צועק
צילום: AP
גבריאל גיפורדס
צילום: AFP
מומלצים