שתף קטע נבחר

נשיא רוסיה: רוצה להתמודד, אך לא נגד פוטין

בראיון לעיתון "פיננשל טיימס" המשיך נשיא רוסיה להתבטא באמביוולנטיות ביחס לאפשרות שירוץ לקדנציה שנייה בשנה הבאה. "רוסיה זקוקה לתחרות פוליטית, אך התמודדות נגד פוטין אינו התסריט הטוב ביותר עבורה בסיטואציה הנוכחית"

9 חודשים לפני הבחירות לנשיאות, ורוסיה עדיין איננה יודעת מי יתמודד ומי לא: בראיון שהעניק הבוקר (יום ב') לעיתון "פיננשל טיימס" המשיך נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, לנקוט בקו עמום ואמביוולנטי בנוגע לאפשרות שיתמודד לקדנציה נוספת במארס 2012. מדבדב הצהיר שכמו כל נשיא גם הוא מעוניין בקדנציה נוספת, אך אינו רואה אפשרות שיתמודד מול ראש הממשלה, ולדימיר פוטין.

  

"אומר לכם דבר אחד: אני מאמין שכל מי שמחזיק בתפקיד הנשיא חייב לרצות להתמודד שוב. החלטה אם לעשות זאת בפועל או לא, היא החלטה שבמידה מסוימת איננה חלק ממשאלתו", אמר מדבדב. הוא גם הזהיר כי רוסיה זקוקה לתחרות פוליטית וכי בהיעדר תחרות כזו - "יסודות כלכלת השוק ברוסיה יתחילו להיעלם".


המירוץ כבר החל, רק שלא מדברים עליו. מדבדב ופוטין (צילום: MCT)

 

"פוטין, שהוא קולגה וחבר ותיק, ואני עדיין מייצגים את אותו כוח פוליטי. התמודדות מולו היא דבר שקשה לי לדמיין. היא עלולה לפגוע ביעדים ובמשימות שלקחנו על עצמנו בשנים האחרונות. לכן, זהו כנראה לא התסריט הטוב ביותר עבור רוסיה בסיטואציה הנוכחית". 

 

שלשום עקץ מדבדב את פוטין במהלך כינוס משקיעים גדול בסנט-פטרסבורג, כשטען כי הגברת הריכוזיות ברוסיה הייתה עניין חיוני בשנים שלאחר נפילת בריה"מ, אך עתה המצב הכלכלי הזה מסוכן לעתידה של המדינה. "הקביעה שהממשלה תמיד צודקת התבטאה בשחיתות או בהטבות לחברות מועדפות. ההצעה שלי אחרת: כלכלת רוסיה צריכה להתנהל בידי עסקים ומשקיעים פרטיים. על הממשלה להגן חופש הבחירה ועל הקניין של אלה המוכנים לסכן את כספם ואת המוניטין שלהם", אמר.

 

כהונתו של מדבדב, מאז עלה לשלטון ב-2008, מתנהלת בצל האפשרות שפוטין יבחר להתמודד שוב לקרמלין כבר בתום קדנציה אחת.

 כזכור, בהתאם לחוקה הרוסית, נאלץ פוטין לפרוש מתפקידו אחרי שתי כהונות ועבר לכהן כראש ממשלה. רבים ראו אז במינויו של מדבדב כאמצעי שבו משתמש פוטין לשמור את כוחו עד שיוכל להתמודד שוב.

 

ואולם עם הזמן התבדל מדבדב מפוטין בעיקר בכל הנוגע למדיניות החוץ של רוסיה. הוא נחשב למרוכך יותר כלפי המערב ואינו נוקט בלשון הנחרצת והקשוחה המאפיינת את ראש ממשלתו. פרשנים במוסקבה מעריכים כי ההחלטה מי יתמודד לבחירות 2012 נמצאת בידי פוטין וכי מדבדב הוא החוליה החלשה ב"וואלס" שרוקדים השניים. על-פי רוב ההערכות,נשיא רוסיה אכן שואף לכהונה שנייה, אך קריאותיו לרפורמות פוליטיות וכלכליות ייתקלו ככל הנראה בהתנגדות חריפה מצד פוטין, ממשלתו וידידיו במערכת הביטחונית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מדבדב. מרוכך יותר
צילום: AFP
ההחלטה בידו? פוטין
צילום: AFP
מומלצים