שתף קטע נבחר

המופע של מדבדב: בקרוב אודיע אם רץ לנשיאות

800 עיתונאים ציפו לשמוע מנשיא רוסיה על תכניותיו הפוליטיות, אך במקום זאת קיבלו אירוע שמזכיר תכנית אירוח בהנחייתו. על היחסים עם פוטין אמר: "לא מסכימים על הכול", על המצב בסוריה: "לא נתמוך במבצע צבאי". וגם: "אשכיר את שני מקומות החנייה שברשותי רק לאחר התייעצות עם אשתי"

היישר ממוסקבה, דה מדבדב שואו: נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב כינס היום (יום ד') מסיבת עיתונאים מיוחדת במוסקבה שבה נכחו יותר מ-800 עיתונאים - 300 מהם מחוץ לרוסיה. זאת לכבוד סיום שנת כהונתו השלישית. מדבדב נראה מחויך וידידותי כלפי העיתונאים והוא היה גם זה שבחר בעיתונאים שישאלו אותו שאלות במשך יותר משעתיים. העיתונאים נראו מרוצים מהאירוע ואף הרשו לעצמם להתבדח.

 

 

השאלה המרכזית שעניינה את כל הנוכחים היא אם מדבדב יתמודד בשנה הבאה בבחירות מטעם מפלגתו או שמא זה יהיה ראש הממשלה ולדימיר פוטין, או שמא השניים יתמודדו אחד מול השני - אפשרות שהועלתה בחודשים האחרונים.  


שעתיים מלאות עם הנשיא. מסיבת העיתונאים במוסקבה (צילום: AFP)

 

"סוף סוף שאלתם את השאלה הזאת"

מדבדב התחמק מהשאלה והשיב: "סוף סוף שאלתם את השאלה הזאת. חשבתי שזו תהיה השאלה הראשונה, אבל היא היתה רביעית. אני יודע שכולם מחכים להודעה מעניינת.

החיים הפוליטיים זה לא הצגה ומסיבת העיתונאים הזאת היא לא המקום להודיע על הבחירות. כל פוליטיקאי צריך להכריז על מועמדותו כשהוא חושב לנכון. כמובן שההמתנה איננה נצחית. כשאני אחשוב לנכון, אכריז על מועמדותי - אם תהיה. לא נשאר לכם הרבה זמן לחכות"

 

הנשיא הרוסי, שלא פעם כונה "הבובה של פוטין", לא הסתיר את יחסיו החמים עם ראש הממשלה והנשיא לשעבר.

 

"היחסים של פוטין ושלי הם יחסים שנמשכים כבר יותר מ-20 שנה, ואנחנו מכירים ומרגישים היטב אחד את השני אבל כמובן אנחנו לא מסכימים על הכול. בכל הקשור לאסטרטגיה, אנחנו קרובים בדעותינו כי אחרת לא יכולנו לשתף פעולה", אמר מדבדב.  


"צריך לתת למדינות עצמן לטפל בבעיותיהן. מדבדב" (צילום: AFP)

 

"מערכת הגנה מטילים עלולה להשיב המלחמה הקרה"

לאחר שהצליח להדוף את השאלות בנוגע לבחירות, השיב מדבדב על שאלות אחרות הנוגעות לענייני פנים וחוץ. בין היתר, הוא דיבר על הצבת מערכת להגנת טילים במזרח אירופה וסיפר כי הוא דורש התחייבות לכך שהדבר לא יפגע ברוסיה. "זה יהיה רע אם העניין לא יוסדר. זה עלול להחזיר אותנו למלחמה הקרה, אבל אני בטוח שלברק אובמה יהיו התשובות. אם לא נגיע להסכמה נזרז את פיתוח יכולות הנשק שלנו".

 

בנוגע למצב בסוריה, חזר מדבדב על עמדת ארצו וטען כי לא יתמוך במדיניות שבה נקט האו"ם בלוב - מבצע צבאי. "צריך לתת למדינות עצמן למצוא דרך לטפל בבעיות שלהן. בשאר אסד הודיע על רפורמות וצריך לדאוג שזה יקרה ולא לפעול נגד סוריה", הוא אמר.

 

בשל העובדה שהאווירה באולם היתה כל כך נינוחה ומחויכת, עיתונאי מקומי הרשה לעצמו לשאול את מדבדב כיצד ייתכן שמחירי החנייה במוסקבה כל כך יקרים. ואם זה לא מספיק, הוא אף שאל את הנשיא אם הוא יכול לשכור את שתי החניות שנמצאות בבעלותו. הנשיא הרוסי אמר כי אכן מחירי החנייה אינם מוצדקים ושהעניין מטופל. לגבי השכרת החנייה הוא השיב: "אני אחשוב על זה, אך לא אוכל להחליט לבד כי שני מקומות החנייה שייכים לאשתי ולא אוכל לעשות זאת ללא התייעצות עמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבובה של פוטין? מדבדב
צילום: AFP
"אנחנו מכירים 20 שנה". פוטין
צילום: רויטרס
מומלצים