שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ארה"ב: תמונות זוועה על חפיסות הסיגריות

  ארה"ב מצטרפת למלחמת ההפחדה במעשנים: ה-FDA החליט לחייב את יצרניות הסיגריות להדפיס על החפיסות תמונות זוועה, המתארות את נזקי העישון. בין התמונות: גופת אדם מעשן וריאות חולות. ההנחיה: החל מ-2012

  המלחמה בעישון ממשיכה להחריף: בצעד המשמעותי ביותר במלחמה בעישון מזה 25 שנים החליט ה-FDA (מינהל המזון והתרופות האמריקני), הרגולטור המחמיר בעולם בתחום התרופות ומוצרי המזון, להצטרף למדינות נוספות בעולם ולחייב את חברות הסיגריות לפרסם תמונות זוועה של תוצאות העישון על גבי החפיסות. התוויות החדשות יופיעו בתוך מספר חודשים.

   

   

  בין התמונות שיופיעו בקרוב על חפיסות הסיגריות נכללות שיניים רקובות, גופת אדם מעשן, ריאות חולות ואם המחזיקה את תינוקה וסביבם עשן סיגריות. לצד התמונות יופיעו כיתובים כמו "העישון יכול להרוג אותך" ו"סיגריות גורמות לסרטן". בנוסף יופיע מספר הקו החם האמריקני לסיוע בגמילה מעישון.

   

  משפטי האזהרה יופיעו במחצית העליונה של החפיסה. כמו כן, כיתובי האזהרה יופיעו בכל פרסום סיגריות ויתפסו לפחות 20% משטח הפרסומת. יצרניות הסיגריות מחוייבות ליישם את ההחלטה עד לסתיו 2012.

   

   

  החלטת ה-FDA הלחיצה, כמובן, את יצרניות הסיגריות, הטוענות כי התוויות החדשות יצניחו את לוגו ושם חפיסת הסיגריות לתחתית החפיסה ובכך יקשו על הצרכן המעשן להבחין בהם.

   

  התמונות: ידגישו באפקטיביות הסכנות מעישון

  תוויות האזהרה החדשות מהוות חלק מחוק שעבר בשנת 2009 והעניק למימשל הפדרלי את הסמכות לחקיקה בנושאי הטבק, כולל הוראות ליצרניות הסיגריות, שינוי התוויות והגבלה על שיווק מוצרים המכילים ניקוטין. ההחלטה על התוויות החדשות התקבלה לאחר עבודת מטה נרחבת שכללה מחקר על הספרות הרפואית והמדעית בנושא, הערות ותגובות הציבור באשר לכוונה להוסיף את התוויות.

   

  בשנים האחרונות הוסיפו למעלה מ-30 ארצות, ובהן ישראל, תוויות אזהרה על גבי חפיסות הסיגריות. לדעת ה-FDA התוויות החדשות, ובהן תמונות הזוועה, ידגישו באפקטיביות רבה את סכנות העישון, יעודדו את המעשנים להיגמל וימנעו מבני נוער להתחיל לעשן.

   

  יש לציין כי בקנדה מופיעות אזהרות דומות בצירוף תמונות זוועה כבר משנת 2000 ומאז צנח שיעור המעשנים מ-26% ל-20%. ב-FDA סבורים כי התוויות יפחיתו את מספר המעשנים בארצות הברית בכ-213 אלף איש בשנת 2013.

   

  מתים מעישון בישראל: 10 אלפים איש בשנה

  בישראל מתים מדי שנה ממחלות הקשורות לעישון עשרת אלפים בני אדם מהם כתשעת אלפים מעישון אקטיבי ועוד כאלף מחשיפה לעישון כפוי - יותר מתאונות דרכים (360 מקרי מוות בשנה) או מהתאבדויות (כ-500 מקרים בשנה).

   

  עלות מחלות הקשורות לעישון למערכת הבריאות מוערכת בכ-1.75 מיליארד שקלים, לא כולל עלויות הנגרמות מאובדן ימי עבודה, נכות, אובדן כושר עבודה ותמותה מקודמת. ממחקרים עולה כי עישון מתמשך מוריד את תוחלת החיים ב-10 עד 15 שנה בממוצע והוא גורם לסרטן, מחלות לב, מחלות ריאה ומחלות כלי דם.

   

  לפני כחודש הציג משרד הבריאות את התוכנית לצמצום העישון בישראל. בין היתר הוחלט כי יוטלו הגבלות נוספות על עישון בשטחים ציבוריים, לרבות מקומות כמו גני אירועים ותחנות אוטובוס ורכבת. למרות שבשלב זה מתנגדים במשרד התחבורה להגבלת העישון בתחבורה הציבורית. כמו כן יוטלו החמרות נוספות על עישון במקומות בילוי והחוק ישונה כך שלא יהיה צורך "לתפוס על חם" את המעשנים. די יהיה בכך שאיכות האוויר במקום חורגת מהתקן, כדי להטיל קנסות.

   

  בנוסף תוטלנה הגבלות נוספות על פרסום ושיווק סיגריות, כך למשל תאסר הצבת מכונות אוטומטיות למכירת סיגריות, יוחמרו האזהרות שעל אריזות הסיגריות ויאסר על סימון מוצרי טבק (למשל טבק לנרגילה בטעמי פירות) בתמונה של פרי. עוד הוחלט כי שר החינוך, בהתייעצות עם ארגוני המורים, יקבע תוכנית ניסויית ל"בתי ספר נקיים מעישון" והמשרד להגנת הסביבה ייגבש תוכנית ל"צמצום נזקים מבדלי סיגריות".


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מקווים להפחית את מספר המעשנים ב-213 אלף עד 2013
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים