שתף קטע נבחר

לקראת ביטול? רפורמת הקרקעות בנגב תיבחן שוב

הסערה שגרר דו"ח גולדברג, שהציע להעניק לבדואים 200 אלף דונם ומיליארדי שקלים, עשויה להביא לגניזתו. רה"מ החליף את האחראי על יישומו בעמידרור. הדו"ח, שנחשף ב-ynet, עורר זעם בסיעת הליכוד - וגם ליברמן שלח מכתב בנושא לנתניהו

רפורמת הקרקעות בנגב, שבמסגרתה הבדואים היו אמורים לקבל 200 אלף דונם ומיליארדי שקלים, עשויה להיגנז. ראש-הממשלה, בנימין נתניהו, מינה היום (ד') את יו"ר המועצה לביטחון לאומי, יעקב עמידרור, לבחון מחדש את הסדרת נושא ההתיישבות הבדואית בנגב. ראש האגף לתכנון מדיניות במשרד ראש הממשלה, אודי פראוור, שהיה האחראי על יישום הדו"ח, יסיים בעקבות זאת את תפקידו כיו"ר צוות היישום של דו"ח גולדברג.


הריסות באל-עראקיב. בחינה מחדש של ההתיישבות (צילום: רועי עידן)

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר כי התוכנית "מצוינת ומקיפה", ונתניהו קיבל אותה. "עמידרור, ראש המועצה לביטחון לאומי, ביקש לדון במספר נקודות הקשורות לתחום אחריות המועצה, ואין כל כוונה לערוך שינוי מהותי בתוכנית. ההחלטה תובא לאישור הממשלה בשבועות הקרובים".

 

רק לפני כשבועיים הגיש מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, את דו"ח גולדברג, עליו עמלו במשרד במשך כשנתיים. הדו"ח, שעיקריו נחשפו לראשונה ב-ynet לפני כחודשיים, עורר סערה, וגרר זעם בסיעת הליכוד. 

 

מעיקרי הדו"ח עלה כי במטרה לפתור את סוגיית תביעות הבעלות של הבדואים באזור הנגב, החליטה הוועדה שעסקה בנושא להעניק לבדואים 200 אלף דונם של קרקע בנגב ולרשום אותם בטאבו. הוועדה, בראשות אודי פראוור, ראש האגף לתכנון מדיניות במשרד ראש הממשלה, החליטה גם להעניק פיצויים לבדואים שתביעותיהם על הקרקע לא יתקבלו, שיגיעו לסכום כולל של מיליארדי שקלים.

 

עם פרסום ההצעה על ידי מזכירות הממשלה, קמו לה מתנגדים הן מימין והן משמאל. מצידה הימני של המפה טענו חברי כנסת ושרים כי לא ייתכן שממשלת ימין "תחלק את הנגב" וכי הפיצויים שניתנו לבדואים הם חסרי תקדים ועלולים לפתוח צוהר לגל חדש של תביעות בעלות על קרקעות נוספות.

 

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אף שלח מכתב לראש הממשלה נתניהו בנושא, בו ביקש לבדוק שנית את הדו"ח. בתוך מפלגתו הוא מינה לשם כך את שר התשתיות עוזי לנדאו ואת יו"ר ועדת חוק חוקה ומשפט ח"כ דוד רותם.

 

מהצד השמאלי של המפה הפוליטית נטען כי הדו"ח לא תואם עם הבדואים וכי הוא אינו בר ביצוע. גם האגודה לזכויות האזרח הביעה את התנגדותה מסיבות אלה. הבדואים עצמם גם כן הביעו התנגדות, בגלל שההחלטה בוצעה לטענתם מאחורי גבם. הם אמרו כי הם לא מוכנים לוותר על מאות אלפי דונמים נוספים בנגב, שהם טוענים לבעלות עליהם.

 

תנועת רגבים בירכה על בחינתו מחדש של דו"ח גולדברג. "אנו מברכים את התעשתותו של ראש הממשלה בהחלטתו לבחון מחדש את הדו"ח ואת מינויו של עמידרור לבחינה מחודשת של המתווה. תנועת רגבים אשר נמצאת בשטח מדי יום ואף בחנה את הדו"ח, סבורה כי יש בו חורים שמחברי הדו"ח לא עבדו על פתרונם. אנו מקווים כי עמידרור יבחן את הדו"ח מחדש ויעמוד על פתרון הבעיות לאשורן".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי ואילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הריסות באל-עראקיב
צילום: AFP
מומלצים