שתף קטע נבחר

הגדר בבילעין: צה"ל מפרק, ההפגנות יימשכו?

שלוש שנים וחצי לאחר שבג"ץ קבע כי הגדר בבילעין אינה חוקית, תפורק בשבוע הבא כנראה הגדר, אך בצה"ל נערכים לכל תרחיש. גורם המעורב בהפגנות אמר: ההפגנות יימשכו בתדירות פחותה

האם קרוב הסוף להפגנות האלימות מול הגדר בבילעין? ממש לא בטוח. שלוש שנים וחצי אחרי החלטת בג"ץ תפורק בשבוע הבא גדר הביטחון הסמוכה לבילעין, שהפכה לסמל להתנגדות הפלסטינית סביב בניית קו התפר. גם היום (ד') נמשכו בשטח העבודות לפירוק חלק מהאמצעים הנמצאים על הגדר, כהכנה להורדת הגדר עצמה, ככל הנראה בשבוע הבא.


בימים הקרובים תפורק הגדר. עבודות ההכנה, היום (צילום: AFP)

 

בצה"ל לא משוכנעים שהמעבר לתוואי החדש יביא לסיום החיכוך, וגם בהנהגת המפגינים מבהירים שימשיכו לדרוש את השבת כל האדמות. ביום שישי הקרוב תתקיים ככל הנראה ההפגנה האחרונה במתכונת המוכרת סמוך לגדר העוברת בכפר הנמצא מערבית לרמאללה. במערכת הביטחון מתכוונים להשלים את העבודות לפירוק הגדר בימים הקרובים, ולהכשיר את התוואי החדש באזור.

 

אורכו של הקטע שיוסר העובר בתוך בילעין עומד על 2.7 ק"מ. התוואי החדש, שבנייתו החלה כבר בשנה שעברה, ויחליף למעשה את הגדר עומד על אורך כ-3.2 ק"מ יהיה ברובו חומת בטון, זאת בשל הקרבה למודיעין עילית והחשש מירי מנשק קל מהשטח הפלסטיני לשטח לעבר ישראל.

 

ההפגנות בבילעין החלו לפני כשבע שנים עם תחילת העבודות להרכבת הגדר והעברת 2,200 דונם של אדמות לצד הישראלי. גדר הביטחון בבילעין הפכה עם השנים למוקד חיכוך אלים בין צה"ל ומג"ב לפלסטינים ופעילי שמאל, שניסו בין היתר לחבל בגדר.ההפגנות יימשכו, אך בתדירות פחותה. הגדר בבילעין, היום (צילום: EPA)

 

במקביל לעימותים, הוגשה עתירה לבג"ץ נגד התוואי, אולם ההפגנות רק הלכו והתעצמו, לרבות נפגעים בשני הצדדים, חבלות בגדר ופעילויות למעצר מסיתים מרכזיים מקרב המפגינים.

 

לאחרונה, הנחה מפקד חטיבת בנימין, אלוף-משנה סער צור, להפסיק את ירי כדורי הגומי לעבר המפגינים, ולצמצם את השימוש בגז מדמיע כדי להרחיק את המפגינים. במקום זאת, השתמשו הכוחות בתותחי מים ואמצעים נוספים לפיזור הפגנות. הקטנת החיכוך הביאה לצמצום היקפי ההפגנות ומדי יום שישי מגיעים למקום כמאה איש בלבד.

 

עם המעבר לתוואי החדש יוחזרו לפלסטינים כ-700 דונם של אדמות, אך העובדה שכ-60% מהאדמות שהופקעו מלכתחילה יישארו בצד הישראלי, מותירה למעשה את המחלוקת על כנה.

 

גורם צבאי: "ההצלחה" תעורר הפגנות במקומות אחרים

בחטיבת בנימין נערכים לאחרונה לכל תרחיש אפשרי עם המעבר לתוואי החדש. "יש מספר אפשרויות למה שעשוי לקרות במקום", אמר גורם צבאי ל-ynet, "ייתכן שההפגנות ייפסקו, או לחילופין לאור העובדה שהפלסטינים הפכו את המאבק לסמל, הן יימשכו גם לאחר תיקון התוואי". הקצין הבכיר הוסיף כי הדבר גם עלול לעורר הפגנות במקומות אחרים,

לאור הצלחה לכאורה שהביאה בסופו של דבר לפירוק הגדר במקומה המקורי. "הזזת תוואי הגדר היא מכורח החלטת בג"ץ, ואינה כפועל יוצא מההפגנות", ציין הקצין הבכיר והוסיף: "אנחנו נערכים לכל אפשרות, נדע להתמודד עם התרחישים השונים, ולהימנע ככל שניתן מנפגעים".

 

בצד השני, מבטיחים לא להפסיק להפגין אך בתדירות פחותה. חבר הוועדה העממית של בלעין, מוחמד חטיב, אמר כי המאבק של אנשי הכפר עדיין לא הסתיים. "נמשיך להיאבק עד שיחזרו כל האדמות ללא יוצא מהכלל, ועד לסיום הכיבוש". גורם אחר המעורב בהפגנות במקום אמר ל-ynet, כי ההפגנות בכפר צפויות להתקדם אל עבר החומה, אך העריך שייתכן שהן יהיו פעם בחודש בלבד במקום על בסיס שבועי.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנות יימשכו? ממש לא בטוח
צילום: AFP
מומלצים