שתף קטע נבחר

30% לא חוסנו, אבל נטלי יפעלו גם בשנה הבאה

המחדל יימשך? ל-ynet נודע כי משרד הבריאות פנה לחברת "נטלי" והודיע לה כי נשקלת האפשרות להמשך ההתקשרות עימה - למרות בעיות התפקוד הקשות שהתגלו בשנה האחרונה. הסיבה: טרם גובש מכרז חדש לשירותי בריאות התלמיד

למרות הביקורת והמחדל שנחשף ב-ynet על שיעורי החיסון הנמוכים בבתי הספר: משרד הבריאות שוקל להאריך בשנה את זיכיון חברת "נטלי" כספקית שירותי הבריאות לתלמיד גם לשנה הבאה. בחברה הודיעו כי הם יפתחו מרכזים לחיסון תלמידים גם בקיץ ומעריכים שכך יצליחו לחסן 92% מתלמידי ישראל.

 

 

ציון "בלתי מספיק" ממשרד הבריאות

חברת נטלי החלה בראשית השנה לספק שירותי בריאות לתלמידים, בהם חיסונים, בדיקות ראייה ושמיעה ומעקב גדילה. כבר מתחילת הדרך לוותה כניסת החברה לבתי הספר בביקורת של רופאים, חברי כנסת והמועצה לשלום הילד על עצם הפרטת השירות.

 

לפני מספר חודשים, בעקבות ביקורות של משרד הבריאות, ציין מנכ"ל המשרד הפרופ' רוני גמזו כי החברה מקבלת ציון "בלתי מספיק". בנוסף, במהלך דיונים בבית המשפט העליון על פסילתה של

החברה ציין משרד הבריאות כי ההתקשרות איתה תיפסק בסוף חודש יוני 2011, סוף שנת הלימודים הנוכחית.

 

אך הבעיות בנוגע לתפקוד החברה נמשכו ולפני מספר שבועות נחשף ב-ynet כי חודש לפני סוף שנת הלימודים כלל לא חוסנו 30%-40% מהתלמידים וכי מחצית מהתלמידים כלל לא עברו בדיקות מעקב. עם זאת, בחברת נטלי טענו כי הנתונים, המבוססים על מערכת מיחשוב חדשה, אינם מדוייקים וכי הם יגיעו למספרים גבוהים יותר עד לסוף השנה.

 

בנוסף ציינו כי "חבלי הלידה" של השירות היו קשים. החברה התקשתה לגייס אחיות ולהטמיע הכנסת מערכת מיחשוב חדשה של משרד הבריאות. הם הודיעו כי הם מתגאים בכך שבחודשים מרץ עד מאי גדל היקף הפעילות, לאחר שהתגברו על אותם חבלי לידה.

 

הסיבה להארכה: אין זמן למכרז חדש

אך למרות תמונת המצב הקשה הודיע משרד הבריאות לחברת "נטלי" כי נשקלת האפשרות להאריך את זיכיון החברה למתן שירותי הבריאות לתלמיד. הסיבה: לא נותר מספיק זמן כדי לצאת למכרז נוסף עד ה-1 בספטמבר. סיבה נוספת שנתנו במשרד הבריאות למהלך היא שהם עדיין בודקים אפשרויות שונות להפעלת השירות, בהן החזרה חלקית שלו לידי המדינה.

 

במכתב ששלח מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו לחברה הוא כתב כי "בימים אלו בוחן משרד הבריאות את האפשרות להגיש בקשה לבית המשפט העליון להארכת מועד ההתקשרות עם חברתכם". עוד ציין כי אם תוארך ההתקשרות עם "נטלי" הדבר יותנה בהוספת סעיפים בחוזה שיבטיחו בקרה ושליטה טובים יותר של המשרד על היקף החיסונים והבדיקות.

 

נטלי: נחסן תלמידים גם בקיץ

ובתוך כך, חברת "נטלי" הודיעה כי תקים מרכזים להשלמות חיסונים, בדיקות רופא, שמיעה וגדילה ברחבי הארץ במהלך חופשת הקיץ, בהשקעה של חמישה מיליון שקלים. החברה מעריכה כי תגיע לשיעור כיסוי חיסוני של 92% לפני הקמת המרכזים, ועם פעילותם תשאף להגיע ל-95%.

 

"הקמת המרכזים נועדה לוודא כי עד פתיחת שנת הלימודים הבאה לא יישאר ילד בישראל שלא יקבל את החיסון או לא יעבור בדיקה אותה הוא חייב לעבור", הסביר דורון קוטלר מנכ"ל חטיבת החינוך בנטלי. "למרות הקשיים הלוגיסטיים והבירוקרטים הרבים עמם התמודדנו בתחילת השנה ועודנו מתמודדים, חברת נטלי ביצעה כיסוי נרחב ברחבי הארץ, אך נותרו עוד מספר מוקדים בהם לא סיימנו להשלים את הכיסוי הנדרש ולשם כך הקמנו את המרכזים. אנו עושים ככל יכולתנו להעניק לתלמידי ישראל את השירות הטוב והמקצועי ביותר".

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "המשרד בודק אפשרות להמשיך את ההתקשרות עם חברת נטלי בכפוף להחלטת בית המשפט העליון, ובכפוף להיענות נטלי לדרישות המשרד: 1. הגדלת מספר האחיות. 2. השלמת כל החיסונים שלא בוצעו השנה. 3. הצגת תוכנית עבודה מפורטת שתבטיח כיסוי מלא בשנת הלימודים הבאה. 4. ביצוע דיווח בזמן אמת למערכת הממוחשבת בגין הפעולות המבוצעות.  

 

"כל זאת על מנת להבטיח כיסוי מלא לפעילות הנדרשת בשנת הלימודים הנוכחית ושנת הלימודים הבאה".

 

"עם זאת, משרד הבריאות בוחן חלופות שונות לאספקת השירות בשנים הקרובות, ואף מינה וועדה מקצועית חיצונית בהשתתפות נציגים של האקדמיה, כדי לבחון את הנושא. איננו רואים אפשרות ליישם חלופה חדשה בתחילת שנת הלימודים הקרובה, וסבורים כי לא נכון יהיה להחליף את אופן מתן השירות באמצע השנה. לכן המשרד מתכוון לפעול לשם המשך הפעילות של חברת נטלי בשנת הלימודים הבאה בלבד".

 

יו"ר חטיבת בריאות הציבור בהסתדרות האחיות, מוריה אשכנזי, אמרה כי: "נטלי כשלה במתן שירותי בריאות הולמים לתלמידי ישראל, והתוצאה קטסטרופלית; מאות אלפי ילדים לא חוסנו ונבדקו, ובעשרות יישובים לא נראתה אחות במשך השנה. בג"ץ אף קבע שלא ראוי שהחברה תמשיך את פעילותה.

 

"הקמת מרכזי חיסונים היא מהלך יח"צני שאין בו ממשות ותועלת אמיתית; בתקופת החופשה אין לנטלי כל דרך לעמוד בקשר עם התלמידים. אם היתה לחברה יכולת לערוך מבצע חיסונים יקר כפי שהיא מצהירה, היתה עושה זאת במהלך השנה ולא היינו עומדים היום במצב מסוכן ביותר. הדרך המקצועית והאחראית היא להפסיק את הניסוי בילדים ולהחזיר את השירות לידי המדינה".


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיסונים. האם בשנה הבאה שוב יתגלו תקלות?
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים