שתף קטע נבחר

10 הדיברות של דביר בנדק לשחקן מתחיל

"היו צנועים בכל רגע, בכל מעמד, בכל תפקיד, בכל הרכב, בכל מקום, ותרוויחו", אומר דביר בנדק, יו"ר ארגון השחקנים בישראל, לשחקנים שעושים את צעדיהם הראשונים בדרך אל הפסגה, ומזכיר להם: "אתם רק שחקנים והעולם אינו במה אלא המקום בו אתם באמת חיים"

חלום הבמה קורץ ללא מעט אנשים - התהילה של מקצוע המשחק, הפרסום שהוא טומן בחובו והפנטזיות על "השטיח האדום". איך עושים את זה? מהם הצעדים שאמורים להנחות את מי שבוחר בקריירת המשחק, שאינה עבודה סדירה ורוטינית? והחשוב מכל - כיצד ידע לנתב את מסלול חייו בבטחה.

 

דביר בנדק, יו"ר שח"ם (ארגון השחקנים בישראל) בשלוש השנים האחרונות -  אומר: "איני מתיימר אפילו לנחש את הנוסחה לחיים מאושרים כשחקן כי הדבר משתנה בין שחקן לשחקן, אך יש כללים שהתגבשו אצלי במשך השנים תוך כדי ניסוי וטעייה. למרות שהכללים נוגעים באופן ישיר לשחקנים", אומר בנדק, "אפשר לטעמי לייחס אותם להרבה תחומי אומנות שונים ולחלק מהמקצועות החופשיים". אז מה היא הדרך להצלחה?

 

10 הדיברות לשחקן המתחיל על פי בנדק

1. הסוכנת - הקשר עם הסוכן או הסוכנת שלכם צריך להיות הקשר המקצועי הקדוש ביותר שלכם בחייכם כשחקנים: היושר, הפתיחות, תיאום הציפיות וההקשבה ביניכם צריכים להיות המפתח להתפתחות הקריירה שלכם וההרגשה של שותפות צריכה ללוות אתכם לאורך כל הדרך. מצד אחד טפחו את הקשר על פי המדדים הללו ומצד שני, כשברור לכם שמרכיב אחד או יותר חסרים לכו הלאה אל הסוכן הבא מבלי להסס.

 

2. האודישן - האודישן הוא כמו דייט ראשון עם בן זוג. אולי תבלו יחד שבועיים, אולי חיים שלמים וישנה אפשרות שלא תיפגשו יותר אחרי הפגישה הזו. בכל מקרה אי אפשר לנחש איך יתנהל האודישן ולאן יוביל. חובתכם להגיע אליו מוכנים ככל האפשר - הווה אומר בזמן, בעל-פה, בגישה חיובית ועם כוונה ורצון אמיתיים להצליח. קשה ומלחיץ אבל הכרחי ומתגמל.

 

3. היצירה - נסו ליצור בעצמכם ולעולם אל תנטשו פלטפורמות שלכאורה "נחותות" יותר. בין אם סיימתם בית ספר למשחק ובין אם לאו, נסו למצוא סביבת עבודה לחזרות (גם אם היא המקלט השכונתי), אנשים שנעים לכם לעבוד איתם (גם אם הם פנויים רק אחרי עשר בערב), ומקום להופיע בו. עשו תיאטרון וסרטים בלי לדעת אם הם יעלו על במה או ישודרו. אין דרך להתנסות ולשמור על היוצר שבכם מבלי פשוט לעשות.

 

אחרי שקיבלתם תפקיד בסרט קולנוע, אל תפסיקו לעשות סרטי סטודנטים. אחרי שקיבלתם תפקיד בסדרת טלוויזיה, אל תפסיקו לנסות לעשות פילוטים הזויים עם חברים ואם קיבלתם תפקיד בהצגה בתיאטרון גדול, אל תפסיקו לנסות לעשות הצגות פרינג' במקלטים - החסד שתשמרו לפלטפורמות הישנות ישמור עליכם בפלטפורמות החדשות.

 

4. העסק - התייחסו אל עצמכם כמו אל עסק קטן שצריך תמיד ללמוד, להתפתח, להתייעל, לשווק, לפרסם, לפנות לקהלים חדשים, להפיק לקחים, להיות אדיב ולפתח תו איכות. הדברים האלו דורשים המון מאמץ וחשיבה לכאורה "פחות" אמנותית אבל יעבדו בשבילכם מבלי שתרגישו כשתהיו עסוקים.

 

5. הצניעות - היו צנועים בכל רגע, בכל מעמד, בכל תפקיד, בכל הרכב, בכל מקום, ותרוויחו.

 

6. המקצועיות - בחרתם מקצוע ודרך חיים ולא תחביב בזמנכם החופשי, כבדו את המקצוע ואת עצמכם בהצמדות לכללי המקצוע - לא אנחנו המצאנו אותם, זהו מקצוע מהעתיקים ביותר שמצריך מכם גם למידה תמידית שלו. נסו לשכלל את המקצועיות שלכם כל הזמן, זה ישכלל אתכם כשחקנים ובני אדם.

 

7

. הסביבה - סביבכם עולם שלם של חוויות וטעמים ותרבויות שהתערבבות בהם תעשה אתכם כלים מנוסים יותר. חשוב שתספגו כמה שיותר דברים שונים וזרים לכם כדי שתיק היכולות שלכם יהיה עשיר יותר. בכלל זה גם עשייה חברתית ופוליטית באים מאוד בחשבון - אנחנו חלק מחברה מאוד מסובכת ואחת מחובותינו היא להשמיע את קולנו גם אם הוא לא ערב לכולם, אי אפשר לחיות לצד החיים זה פשוט לא בריא.

 

8. ההתפתחות - התפתחות, לצד יתרונותיה הברורים, יכולה להיות גם תהליך מתסכל ומביך, לפעמים צריך להודות שעשינו טעויות, לא ידענו מה אנחנו עושים או שסתם ניחשנו. אל תפחדו לטעות ולנסות ולהתפתח כי אין דרך אחרת.

 

9. הפרטנר - אתם מקיימים את הפרטנר והוא אתכם. אין לכם קיום על במה או מול מצלמה בלי פרטנר. לעולם אל תעירו לו ונסו ללמוד ממנו ולעזור לו.

 

10. פרופורציות - עשו לעצמכם כלל בתחילת כל יום ובסופו - היזכרו בשני דברים: א. יש לכם מזל גדול לעסוק במקצוע הנפלא הזה ב. אתם רק שחקנים והעולם אינו במה אלא המקום בו אתם באמת חיים.


פורסם לראשונה 23/06/2011 19:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים