שתף קטע נבחר

נתניהו: החוק חל על כולם. לדור: מסע מדאיג

יממה אחרי פרוץ מהומות הימין בעקבות מעצר הרב דב ליאור, ואחרי שלבני עקצה אותו, ראש הממשלה הגיב: "אני קורא לכל אזרחי המדינה לשמור על החוק". פרקליט המדינה על ההתקפות נגדו ונגד המשנה שלו, שי ניצן: "אין לו אג'נדה משלו"

אחרי ביקורת שספג מיו"ר האופוזיציה הבוקר, לשכת ראש הממשלה פרסמה הערב (יום ג') התייחסות ראשונה של בנימין נתניהו למעצר הרב דב ליאור החשוד בהסתה. "ישראל היא מדינת חוק. הוא מחייב וחל על כולם. אני קורא לכל אזרחי המדינה לשמור על החוק", הוא ציין. גם פרקליט המדינה, משה לדור, הגיב להתקפות על המשנה שלו, שי ניצן, ואמר ש"אחרי מסע כזה מביך ומדאיג שנעשה נגדו, ראוי להבהיר: הוא לא קובע מדיניות, אין לו אג'נדה משלו". תגובתו של לדור הועברה בשידור חי ב-ynet.

 

לדור הזכיר שהרב דב ליאור "הוזמן לחקירה במשטרה לפני חודשים רבים. אין אף אחד בישראל שהוא מעל החוק, לא אזרחים רגילים, לא שועי הארץ, לא שרים, לא נשיאים, ולא ראשי ממשלה וגם לא רבנים. אם המערכת החליטה שצריך לחקור את הרב ליאור, אז גם הוא צריך להיחקר. נעשו ניסיונות לזמן אותו לחקירה והוא פשוט החליט שהוא אינו נענה ולא מוכן לעשות את כל מה שאזרח במדינת חוק עושה".

 

לדבריו, "לא היה מנוס להמתין לעיתוי המתאים כדי להמחיש לכולם שבמדינת ישראל כאשר משטרה מזמינה לחקירה, היא אומנם תתעקש על כך, ופרקליטות המדינה תגבה מהלכים אלו. ולכן זה נעשה לאחר 4 חודשים של איתור וניסיון לבצע החלטה זו, משום שהרב ליאור התחמק ממתן הזדמנות למלא את חובתו לסור לתחנת משטרה".


גם רבנים אינם מעל החוק. הרב דב ליאור (צילום: גיל יוחנן)

 

לדור ציין כי "כל אזרח הגון וישר במדינת ישראל, כזה שדואג לשלום המדינה וליציבות מערכת המשפט, צריך להיות מאוד מוטרד" מהמתקפה על ניצן. לדבריו, "זיהוי של דמות אחת והניסיון לנהל קמפיין נגדה הוא מאד בעייתי". המדיניות, ציין פרקליט המדינה, נקבעת על-ידי היועץ המשפטי לממשלה וצמרת הפרקליטות, "ושום החלטה אינה מתקבלת על-ידי ניצן ושום הנחייה לא ניתנת על ידו שלא על דעת המערכת כולה".

 

ראש הממשלה נתניהו ספג ביקורת, במיוחד מיו"ר האופוזיציה ציפי לבני, על כך שלא התייחס לאירועים האלימים בעקבות המעצר אתמול בצהריים. מקדימה נמסר הערב כי תגובת נתניהו "פחדנית, ורפה ומונעת משיקולים פוליטיים. לאחר שתיקה רועמת ומביכה שנמשכה לאורך כל היום, נגרר נתניהו לומר גיבוב מילים כללי שאינו אומר דבר, ולבטח אינו מגבה את שלטון החוק כפי שהיה מצופה מראש ממשלה בישראל".


לדור מגיב להאשמות נגד שי ניצן: "לא מחליט לבדו" (צילום: גיל יוחנן)

 

הרב ליאור, שהמליץ על הספר "תורת המלך" הכולל אישור להרוג גויים בנסיבות מסוימות, נדרש לחקירה במשך ארבה חודשים, אל לא התייצב. אחרי שהוצא נגדו צו מעצר, אתמול עצרה אותו המשטרה בעת שהיה ברכבו, ליד ירושלים. הוא שוחרר אחרי חקירה קצרה.

 

מעצרו של הרב ליאור, רבה של קריית ארבע, הוביל למתקפה חריפה על מערכת שלטון החוק. היעד המרכזי למתקפה היה שי ניצן, המשנה לפרקליט המדינה והאחראי על צוות שעוסק בעבירות חופש ביטוי.

"פעילי הימין לא יירתעו עד שיפגעו פיזית בשי ניצן או במשפחתו", אמרו ל-ynet גורמים בכירים במערכת אכיפת החוק. "כנראה שהמטרה שלהם זה להרתיע עובדי ציבור מלעבוד בשירות המדינה".

 

הגורמים ציינו עוד כי "אנחנו מרגישים מותקפים, משפחתו של ניצן חיה בפחד. אנחנו לא רוצים לתאר את ההרגשה שאב המשפחה נמצא בחו"ל ופעילי ימין מנסים לפרוץ בכוח לבית שלו".

 

את השידור החי צילם אבי פרץ
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוק אחד לכולם. נתניהו
צילום: AFP
הרב התחמק. משה לדור
צילום: גיל יוחנן
לא קובע מדיניות. שי ניצן
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים