שתף קטע נבחר

סלאח יגורש, בבריטניה חוקרים כיצד נכנס למדינה

שרת הפנים הבריטית הודיעה כי לונדון פתחה בחקירה, במטרה לבדוק כיצד הצליח ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית להיכנס למדינה - על אף האיסור. הח"כים טיבי וסוויד לתת שר החוץ הבריטי: "שחררו את סלאח. מעצרו - צעד לא דמוקרטי"

ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית נעצר, אבל בבריטניה כבר החלו לבדוק כיצד הצליח להיכנס למדינה - למרות האיסור שחל עליו. שרת הפנים הבריטית, תרזה מיי, הודיעה היום (ד') כי לונדון פתחה בחקירה כיצד ראאד סלאח נכנס לבריטניה. סלאח נעצר הלילה על ידי המשטרה, לאחר שהרצה בפני מאות מוסלמים.  

 

מיי אמרה כי ברשות ההגירה הבריטית החלו בתהליך גירושו של סלאח. "לרוב אנחנו לא מגיבים לגבי מקרים ספציפיים, אבל במקרה זה לדעתי

 יש חשיבות לעשות זאת", אמרה שרת הפנים. "אני יכולה לאשר שהוא הצליח להיכנס לבריטניה, למרות האיסור. הוא נעצר ורשות ההגירה מתכוונת לגרשו. חקירה מלאה כבר נפתחה בנוגע לשאלה כיצד חדר למדינה".

 

חברי הכנסת אחמד טיבי וחנא סוויד נפגשו היום עם תת שר החוץ הבריטי אליסטר בירט וקראו לשחרר את סלאח מיד. "המעצר הוא צעד בלתי דמוקרטי בעליל", אמרו השניים.

 

ח"כ טאלב א-סנע החרים את הפגישה. הוא תקף את בריטניה: "החלטתי להחרים הפגישה, בשל הצביעות של האנגלים, שהם כלי שרת בידי ממשלת ישראל. מעצר ראאד סלאח הוא הוכחה לכך. בריטניה תומכת באופן שיטתי בעוולות ממשלות ישראל, המפרה את החוק הבינלאומי ומסייעת בהנצחת מדיניות הכיבוש". 

 

סגן ראש הפלג הצפוני של התנועה, השייח' כמאל חטיב, אמר כי מדובר בפעולה נגד התנועה: "מנסים להשפיל אותנו בכל מחיר". כמו חברי כנסת, גם הוא הפנה אצבע מאשימה לישראל: "ברור שממשלת ישראל נקטה צעדים, לפני יציאתו של השייח לבריטניה - כדי שיעצרו אותו. לא יזעזעו אותנו. נמשיך להוציא את כל פעילותינו לאור בלי פחדים".

 

תנועת חמאס גינתה אף היא את מעצרו של סלאח, הגדירו אותו "לא חוקי ולא מוסרי" וטענו כי הסיבה היא לחץ ישראלי. עוד קראה הנהגת חמאס לארגוני זכויות אדם בבריטניה ומחוצה לה לפעול לשחרורו המיידי של סלאח.

 

מנהלת הארגון הבריטי "קמפיין הסולדיריות הפלסטיני" יצאה גם להגנתו של השייח. שרה קולבורן אמרה כי סלאח הוא "מנהיג לגיטימי של תנועה פוליטית".

 

בתחילה הצליח סאלח לחמוק מהמשטרה ומאנשי ביקורת הגבולות, וביום שני הוא הרצה בלונדון בפני 500 מוסלמים על השפעת "אביב העמים" הערבי על הפלסטינים. אך האירוע שהיה אמור להתקיים היום בהשתתפותו בפרלמנט לא ייצא כנראה אל הפועל, לאחר מעצרו של סלאח, אמש לפני חצות.

 

בהכנת הידיעה השתתף אליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שייח ראאד סלאח. יגורש
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים