שתף קטע נבחר

ברק: "התקלות יוציאו את העוקץ מהמשט לעזה"

שר הביטחון הסביר כי על אף הכוננות ליציאתו של המשט בסופו של דבר, בישראל "רואים התפתחות חיובית". המארגנים: "ישראל לא תוכל לעצור אותנו לנצח, בסוף נפליג"

המשט לעזה עולה על שרטון: עצירת הספינה האמריקנית בסוף השבוע והמאמצים הדיפלומטיים והמדיניים שהפעילה ישראל הובילו, ככל הנראה, גם את מארגני פעולת המחאה להבנה כי סופה של היוזמה קרב.

 

שר הביטחון אהוד ברק, אמר הבוקר (יום א') כי "אנחנו רואים התפתחות חיובית בקשר למשט. גם ממשלות יוון,

קפריסין וטורקיה פועלות כדי לרסן את הדבר הזה. זה תוצר של פעילות מקיפה מאוד של משרד החוץ, משרד ראש הממשלה ושלנו".

 

לדברי ברק, "מה שהשפיע הוא העובדה שברור לכולם שעזה, בסופו של דבר, פתוחה לכל המוצרים האזרחיים, וברור לכולם שהמשט הוא פרובוקציה שמנסים להשתמש בה גם גורמים כמו החמאס". הוא העריך כי "קורות להם גם עוד תקלות, ואני חושב שיש סיכוי שהתוצאה תפוגג את העוקץ או את המשקל של המשט הזה. אבל כמובן שצריך עדיין להתכונן לאפשרות שבכל זאת יהיו ספינות שיגיעו".


השתלטות היוונים על הספינה האמריקנית

 

במקביל, נודע כי שניים מתוך ארבעה אנשי צוות של הספינה האמריקנית "תעוזת התקווה" הורשו לעזוב את הספינה, לאחר שניסתה להפליג לעבר עזה ונעצרה על ידי משמר החופים היווני ביום שישי. אנשי הצוות הבריטיים שוחררו, ככל הנראה, בעקבות התערבות הקונסוליה הבריטית בעניינם. חבר הצוות האמריקני וכן הישראלי יונתן שפירא עדיין לא מורשים לעזוב את שטח האונייה, ואילו קפטן הספינה עדיין עצור בתחנת המשטרה, עד לדיון בעניינו בבית המשפט ביום שלישי בצהריים.

 

"לחץ גדול על יוון" 

לעת עתה, סימן שאלה גדול עדיין מרחף מעל המשט. בשיחה עם ynet, הסבירה חוואידה עראף, אחת מראשי freegaza, כי הארגונים מנסים ככל יכולתם להפעיל לחץ על שלטונות יוון כדי שאלו יבטלו את ההחלטה לאסור את יציאתם לעזה. "אנחנו יודעים שיש לחץ גדול על יוון ומנסים לפעול בעניין הזה, בימים הקרובים נדע לאן הולכים, אנחנו מקווים שגם לחץ פנימי מצד אזרחי יוון יעזור במקרה הזה", אמרה.

 

עראף הסבירה כי בארגון לא שוללים את האפשרות להמשיך ולנסות לצאת מיוון ללא אישור. "אנחנו חושבים על כל התרחישים, אך אין החלטה כרגע". מנגד, לא פסלה עראף את הסברה כי המהלכים האחרונים מסמנים את סופו של המשט הנוכחי. "ישראל תוכל אולי לעצור את המשט עכשיו, אבל לא לתמיד. כמה ספינות שיעצרו היום, לא יפריעו לתנועה לנצח. לא מדובר רק על הספינות, אלא על עצירת המדיניות הישראלית בכלל. אנחנו חלק ממה שקורה בבילעין, בירושלים ובכלל בתנועה העולמית שאומרת די למדיניות הישראלית. בסופו של דבר נפליג וננצח בכל משימותינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק ובני גנץ. "עזה פתוחה לכל המוצרים"
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
השתלטות הקומנדו היווני על הספינה האמריקנית
מומלצים