שתף קטע נבחר

נדחה ערעור הירשזון: "דגל שחור של אי-חוקיות"

שר האוצר לשעבר מרצה 5.5 שנות מאסר בגין גניבת 2.3 מיליון שקלים מהסתדרות העובדים הלאומית. השופט ריבלין: "גרסתו נוגדת את ההיגיון. העונש משקף, בדוחק מסוים, את מעשיו"

בית המשפט העליון דחה הבוקר (יום ב') את ערעורו של שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, על ההרשעה ועל העונש שנגזר עליו - 5.5 שנות מאסר בגין גניבת 2.3 מיליון שקלים מהסתדרות העובדים הלאומית.

 

  • לפסק הדין המלא בערעורו של הירשזון - לחצו כאן

 

הירשזון עצמו לא נכח באולם, לאחר שהשופט אליעזר ריבלין נענה לבקשתו ופטר אותו מהתייצבות לדיון, בשל מצבו הבריאותי והנסיעה הארוכה מבית הסוהר חרמון בצפון לירושלים. הירשזון נכנס לכלא בספטמבר 2009 וריצה כבר כשנתיים מעונש המאסר שלו. כעת, לאחר שנדחה ערעורו, נותרו לו עוד כשנה ושמונה חודשים, אם תקופת מאסרו תקוצר בשליש.

 

בהחלטתו, דחה השופט אליעזר ריבלין את טענת הירשזון כי התשלומים החודשיים שולמו לו כמעין "משכורת" בגין עבודתו בהסתדרות, ועל כן הוא לא גנבם. לדבריו, הוא נאלץ להסתיר את התשלומים בשל האיסור על קבלת שכר נוסף מחוץ לכנסת. בית המשפט קבע כי גרסה זו סותרת את טענותיו הקודמות של שר האוצר לשעבר, וכן "נוגדת את המציאות הפיננסית והתעסוקתית הרלבנטית, את ההיגיון ואת השכל הישר".


הירשזון יוצא לחופשה ראשונה מהכלא (צילום: אבישג שאר-ישוב) 

 

בערעור, שהוגש בספטמבר 2009, פחות מחודש לאחר שהחל השר לשעבר לרצות את מאסרו, טענו פרקליטיו של הירשזון כי בית המשפט המחוזי לא נתן משקל ראוי לשיקולים שהציגו, ולא התחשב דיו במצבו הבריאותי של הירשזון, בנסיבותיו המשפחתיות, בגילו המתקדם וכן בעובדה שהירשזון השיב את כל הכספים שנטל שלא כדין.

 

"מנגנון שיטתי להוצאת כספים בסתר"

"בעולם שבו מזומנים הולכים ונעלמים", נכתב בהחלטה היום, "קבלה שיטתית של כספים באמצעות מעטפות מזומנים, בלא שכספים אלה מתועדים ונרשמים... משמשת אינדיקציה ברורה לאי-כשרותם. מעל מעטפות מזומנים כאלה מתנוסס דגל שחור של אי-חוקיות, המטיל על מקבלן נטל כבד להוכיח את כשרות התשלומים".

 

בית המשפט העליון דחה גם את הערעור על עונש המאסר שנגזר על הירשזון, וקבע כי הוא "יצר מנגנון שיטתי להוצאת כספים בסתר מקופת הסתדרות העובדים הלאומית, תוך שהוא נוטל במזומן את אותם כספים שנועדו לשרת את האינטרסים ואת הצרכים של ציבור העובדים, ללא ידיעתם וללא הסכמתם". בהסתמך על כך, קבע ריבלין כי העונש "משקף, בדוחק מסוים, את חומרת מעשיו". קביעה זו עשויה להתפרש כביקורת מסוימת על קלות העונש,

כפי שהיא מצטיירת בעיני בית המשפט העליון.

 

בתגובה להחלטה, מסרו פרקליטיו של הירשזון, עורכי הדין בועז בן צור ושרון קליימן, כי "הוא ובני משפחתו תלו תקוות בהליך הערעור. הם סברו שיש מקום להתערבות במסקנות בית המשפט המחוזי. בית המשפט העליון לא ראה את הדברים בצורה הזו ודחה את הערעור. אנו מכבדים את פסק הדין ואנו מצטערים בשם משפחת הירשזון שזו התוצאה".

 

התובע במשפט, עו"ד אלי שוורץ מפרקליטות מחוז תל אביב, אמר כי הם מרוצים מפסק הדין. "בסך הכל בית המשפט קיבל בצורה גורפת את העמדות שלנו. אנחנו באמת שבעי רצון מהתוצאה גם לעניין הכרעת הדין וכמובן גם לעניין העונש.

 

לדבריו, שופטי העליון "סברו כמונו שנסיבות ביצוע המעשה הצדיקו הטלת ענישה חמורה, והעונש שהוטל על הירשזון הוא עונש חמור. בנסיבות האמורות, בית המשפט קבע שהעונש הוא הולם, ואין מקום להתערב בגזר הדין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הירשזון. "גרסה שנוגדת את השכל הישר"
צילום: מתי אלמליח
הירשזון בפתח כלא חרמון
צילום: חגי אהרון
מומלצים