שתף קטע נבחר

בתכנון: החרדים והימין הקיצוני בהפגנת ענק בעליון

ל-ynet נודע כי לאחר מעצרו של הרב יעקב יוסף, נפגשו פעילי ימין קיצוני וחרדים בדירה בירושלים, שם דנו בדרכים לשתף פעולה. המטרה: הפגנה של חצי מיליון בני-אדם מול בית המשפט העליון

החרדים והימין הקיצוני יאחדו כוחות? לאחר שאמש השתתפו רק כ-1,000 בני-אדם בעצרת ההזדהות עם הרבנים דב ליאור ויעקב יוסף, מנסים בימין הקיצוני לגייס את העדה החרדית למאבק משותף במערכת המשפט, ולארגן הפגנה בה ישתתפו חצי מיליון, באותו מקום בירושלים.

 

ביום ראשון, לאחר שהרב יעקב יוסף נעצר, התקיימה פגישה חשאית בין כמה פעילים מרכזיים בימין לגורמים בעדה החרדית בירושלים, בניסיון לשלב כוחות  - על מנת להילחם במה שהם מכנים ה"רדיפה הפוליטית של מערכת המשפט נגד הרבנים".


אתמול בהפגנה בירושלים (צילום: נועם מושקוביץ)

 

הפגישה נערכה בשעות הבוקר בבית פרטי, בשכונת רמת אשכול בירושלים. השתתפו בה בין היתר פעיל הימין הקיצוני ברוך מרזל וחברי מועצת קריית ארבע, ישראל ברמסון ובנצי גופשטיין, לצד פעילי שטח דומיננטיים ממספר זרמים מהעדה החרדית. אחד מהנציגים החרדים שייך לפלג קיצוני, ששולל את עצם קיום המדינה.

 

"לפני כעשור התאחדו שני העולמות, להפגנה משותפת מול בית המשפט העליון, הפגנה שלקחו בה חלק חצי מיליון איש", הסביר מרזל, ונזכר בימי המחאה על הרשעתו של אריה דרעי. "אנחנו יודעים היטב מה המשמעות של איחוד הכוחות, אולם כלל לא בטוח שדבר כזה יתרחש בסופו של דבר, עקב המחלוקות הקשות בבסיס האדיאולוגייה".

 

הוא הסביר גם מה המטרה של איחוד הכוחות האפשרי. "הרעיון הוא לשלב ידיים, משום שהסיבה היחידה שהשמאל הקטן והמצומצם עדיין זוכה להשפעה - היא משום שאנו מפולגים.

 יש שוני גדול וקושי גדול לשיתוף הפעולה, שדורש הסכמות שלא בטוח שיהיו. אם בסופו של דבר תהיה הסכמה, היא תהיה כוללת ותשנה את יחסי הכוחות בשטח".

 

גופשטיין הודה כי לא יהיה פשוט לצרף את החרדים למחאה, אבל הזכיר ש"המשותף לכולם היא ההתנגדות לבית המשפט העליון ולשי ניצן. על זה כולנו מסכימים ולעדה החרדית יש בטן מלאה כנגדם, מהסיבות שלהם. יכול להיות שזה ייקח קצת זמן, אך אני מאמין שנראה הפגנת ענק מול בית המשפט העליון בחודשים הקרובים".

 

בסיום המפגש הוחלט שכל זרם יחזור לרבנים, כדי לקבל הסכמה עקרונית על המהלך. בהמשך ייפגש צוות מצומצם יותר, שיחליט על פעולות אופרטיביות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה ביום שני מול בית המשפט העליון
צילום: נועם מושקוביץ
ברוך מרזל
צילום: ניב קלדרון
מומלצים