שתף קטע נבחר

הרב דרוקמן: לחקור הרבנים ליאור ויוסף? על מה?

אחד מבכירי הציונות הדתית, שמתנגד לספר "תורת המלך", האשים בעצרת כי היחס לרבנים ולאנשי שמאל שונה: "איזה שוויון יש כאן?". הרב ליאור: אסור שרבנים יחששו להביע דעה. לאחר ההפגנה: פעילי ימין חסמו כבישים ואת הרכבת הקלה

הפגנת כוח נגד מעצר הרבנים: הרב דב ליאור והרב יעקב יוסף השתתפו הערב (יום ב') בעצרת מול בית המשפט העליון בירושלים. כ-1,000 תומכים הגיעו לעצרת, בה הבהיר הרב ליאור כי הרבנים "צריכים להביע את דעתם ולא לחשוש שזה לא ימצא חן". ynet העביר את העצרת בשידור חי. גם הרב חיים דרוקמן, מהבכירים והמתונים ברבני הציונות הדתית, האשים כי הרבנים מופלים לרעה. "אין כאן מקום לחקירה".

 

לאחר העצרת חסמו כמה עשרות פעילי ימין את שדרות הרצל בכניסה לירושלים, במחאה על מעצר הרבנים לזמן קצר. כוחות המשטרה פיזרו אותם באמצעות פרשים וסילוני מים, וחמישה מתפרעים נעצרו, בהם נער. כמו-כן, נחסמו גם כבישים סמוך למרכז הרב וכן נעשה ניסיון לחסום את הרכבת הקלה. המפגינים פגעו גם בצינור סמוך לגשר המיתרים. משטרת התנועה הפנתה את הנהגים מכביש 1 לכביש 9 (מנהרת הארזים), הכניסה לעיר מכיוון כביש 443 מתנהלת כסדרה.

 

בתחילת דבריו, הודה הרב ליאור "לכל אלה שהתעוררו ולכל הפעילים שהתכנסו לארגן את הציבור הגדול הזה. מגיעה גם ברכת תודה למי שתרם בעקיפין, למי שעורר את הציבור כך שהציבור יהיה מודע לכבוד התורה. צריך להגיד להם תודה רבה".

 

נוסע באוטובוס לצד חילונים

הרב, שעוכב לחקירה לזמן קצר ושוחרר, ציין כי "מדינת ישראל היא מעצמה במזרח התיכון, אצלנו הכוח הפיזי והכלכלי אינו מספיק". הוא אמר כי תפקידם של רבנים הוא להורות, להדריך את הציבור ולבאר את התורה. "אסור לסלף דברי תורה", אמר הרב ליאור ונענה בתשואות רמות. "רבני ישראל צריכים להביע את דעתם ולא לחשוש שזה לא ימצא חן. כוחו של עם ישראל הוא הבסיס הרוחני שלו".

 

הרב יוסף, שנעצר אתמול ברכבו ונחקר במשך פחות מחצי שעה, טען כי "בשנים האחרונות יש מי שמנסה להרוס את הגשר שמאפשר לעם ישראל לשרוד. רוצים לפצל אותנו לשני עמים, אבל כולנו עם אחד. העם הוא עם טוב, אבל יש בודדים שמנסים לקעקע את הגשר הזה".

 

בנו של הרב עובדיה אמר כי "הוא נוסע הרבה באוטובוס עם חילונים, וכולם אוהבים אותנו. יש אנשים שיש להם עין צרה, אבל לא ניכנע לדרכם, לתכתיב שלהם. בידינו לשנות את המציאות. כשיש לך הנהגה טובה, ירושלים יכולה לשרוד. אם מבזים את ההנהגה, מבזים את הרבנים, וזה מה שיביא לחורבן".


מוחים נגד השתקת הרבנים (צילום: נועם מושקוביץ)

 

"מה יש לחקור כאן?"

גם הרב חיים דרוקמן, שנחשב למתון ולממלכתי, נאם בעצרת מול בית המשפט העליון. הרב, אחד מבכירי הרבנים בציונות הדתית, אמר לקהל: "מה יש לחקור כאן? מה יש לחקור? אני מבין, אם יש איזו שמועה על מישהו, רוצים לחקור ולברר. הסכמה לספר מודפסת וכל אחד יכול לקרוא אותה, כל אחד! אם בפרקליטות לא מבינים מה שכתוב שם - שיבקשו שיקראו להם ואם יש בעיה אז שיעמידו לדין. אין מקום לחקירה כאן". 

 

הרב דרוקמן, שמתנגד לספר "תורת המלך", טען כי היחס לרבנים ולאנשי השמאל שונה: "עומד פרופסור אחד ומציע לעלות על עפרה עם טנקים? זאת לא הסתה? אומר לאחרונה דוקטור שצריך לשבור את המפרקת לאלה שחוגגים את יום ירושלים. זו הסתה! הוא הוזמן לחקירה? מעולם איש מהם לא הוזמן לחקירה, אז איזה שוויון לחוק יש כאן?".

  

הרב דב ליאור נעצר בשבוע שעבר והרב יעקב יוסף נעצר אתמול, בעקבות דברי ההסכמה שכתבו לספר "תורת המלך", העוסק בדיני הריגת גויים בזמן מלחמה. הם נעצרו בחשד להסתה, אחרי שבחודשים האחרונים זומנו כמה פעמים לחקירה על רקע דבריהם, אך לא נעתרו. מעצרם עורר התפרעויות מצד תומכיהם, שחסמו כבישים ואף הפגינו מול בית המשפט העליון.

 

צילום וידאו: אבי פרץ ואמיר לוי. הפקה: ירון ברנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב ליאור פוצח בריקודים
צילום: אוהד צויגנברג
המחאה שאחרי העצרת
צילום: נועם מושקוביץ
הרב יוסף. הרפורמה משפיעה עליו?
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים