שתף קטע נבחר

"הכלבים תקפו, מצאתי את עצמי על האדמה"

אריאל רובין, תושב צור הדסה יצא לריצה בשבת בבוקר. בדרך הותקף ע"י להקה של כעשרה כלבים משוטטים שיצאה מהיער הסמוך. "מצאתי את עצמי על האדמה, כששיניו של אחד הכלבים הגדולים ננעצו בי בירך", הוא מספר. בתום מאבק הצליח לברוח. "מה היה קורה אם ילד קטן היה מותקף?"

אריאל רובין, תושב צור הדסה, יצא לריצה בשבת בחמש וחצי לפנות בוקר, סמוך לאזור מגוריו. לאחר מספר קילומטרים של ריצה, הבחין רובין בלהקת כלבים גדולה שיצאה בריצה מהיער והתקדמה לכיוונו במהירות.

 

 "יצאתי לרוץ על הכביש שמוביל מצור הדסה ליישוב בית"ר עילית. לא היה אף אחד בכביש, לא אנשים שרצו או רכבו על אופניים ובקושי חלפו שם מכוניות", מספר רובין ל-ynet. "תוך שניה כל הכלבים רצו אלי והיו מסביבי. זו היתה להקה שמנתה בין שמונה לעשרה כלבים, חלק גדולים ואחרים קטנים. הם סגרו אותי מכל הצדדים ולא ידעתי מה לעשות". 

 


צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים

כלבים משוטטים שצדו יחמור באזור נחל שורק (צילום: רשות הטבע והגנים)

 

"התחלתי לבעוט בחוזקה עם הרגליים"

הלהקה הגדולה שככל הנראה יצאה לחפש מזון בשטח, התנפלה על רובין המופתע. "הדבר הבא שאני זוכר שהוא מצאתי את עצמי על האדמה, כששיניו של אחד הכלבים החזקים והגדולים נעוצות בי בירך שמאל. למרות ההלם, שמחתי שבאותו הרגע לא איבדתי את העשתונות, הגנתי על הפנים שלי והתחלתי לבעוט בחוזקה עם הרגליים", הוא נזכר.

 

רובין מציין כי בזכות ההתנגדות הפיזית שלו, הכלבים נרתעו והכלב שתקף אותו, נסוג לאחור. "ניצלתי את ההפוגה, קמתי ורצתי מהר לכיוון השני ונמלטתי מהם. למרבה השמחה, הם לא רדפו אחרי ונשארו להביט בי מתרחק", אומר רובין. 

 

רובין דידה בחזרה לביתו, כשהוא פצוע וסובל מכאבים. לאחר ביקור בחדר המיון של בית חולים "הדסה עין כרם", הוא זכה לטיפול בפצע הנשיכה העמוק והחל לקבל סדרה של חיסוני נגד מחלת הכלבת.

 

"בסופו של דבר, נשארתי עם פצע נשיכה עמוק ברגל, שפשוף במרפק ימין כתוצאה מהנפילה ופחד בסיסי שזה יקרה שוב, אבל אני לא מתכוון לוותר על הריצה", הוא מכריז.

 

לדבריו, זו הפעם הראשונה שהוא נתקל בלהקות של כלבים משוטטים בעיצומה של ריצה. "זה אזור שמטיילים בו הרבה אנשים, ביניהם משפחות וילדים. זה יכול היה להסתיים הרבה יותר גרוע. לי היה כוח להילחם נגדם למרות שהייתי מוקף. מה היה קורה אם נער או ילד קטן שהיה מטייל באזור, היה מותקף על ידי להקה של כלבים? לא היה לו סיכוי לשרוד", הוא מעריך.

 

"למה הרשויות מחכות? שזה יסתיים במוות של בן אדם?"

באזור ירושלים והרי יהודה קיימת אוכלוסיה של יחמורים פרסיים נדירים, שהושבו לטבע בפרויקט רבייה מיוחד על ידי רשות הטבע והגנים וגן החיות התנ"כי בירושלים. בשנים האחרונות עם ריבוי בכלבים שננטשו בסביבה, החמירה תופעה בה כלבים מבוייתים שנאלצו לחיות בטבע ללא תלות במחייה בתמיכת האדם, תוקפים וצדים חיות בר.

 

רק בשנה האחרונה תועדו מספר מקרים של יחמורים שנטרפו או נפצעו קשות על ידי כלבים משוטטים, דבר שגרם להקפאת פרויקט השבת היחמורים על ידי רשות הטבע והגנים. כיום המשרד להגנת הסביבה בוחן מחדש את סוגית הירי בכלבים משוטטים באזורים שאינם נגועים בכלבת.

 

רובין, עורך דין (39), נשוי ואב לארבעה ילדים, מתגורר בשנים האחרונות בצור הדסה ומגדל כלבה מזה כ-13 שנה. "משיחות שלי עם שכנים הבנתי שמדובר בבעיה מוכרת לרשויות ובאזור שלנו יש להקות כלבים משוטטות. עד עכשיו הם פגעו וטרפו יחמורים נדירים. אם אנשי טבע התריעו על הסכנות של הכלבים, למה הרשויות עוד מחכות שיקרה? שזה יסתיים במוות של בן אדם ואז יתעוררו?".

 

לדבריו, אין בו כעס על הכלבים הנטושים שמנסים לשרוד, לאחר שנטשו אותם בטבע, אך סבור כי יש למנוע מקרים דומים בעתיד של פגיעה בבני אדם ובחיות על ידי הכלבים.

 

"אני רק מקווה שלא לפגוש אותם שוב. אין לי ספק שהדבר יצר בי פחד ואני אצטרך להתמודד איתו בפעמים הבאות שאצא לרוץ. מה שבטוח, אני אשנה את שעת הריצה שלי לשעה יותר מאוחרת כדי שלא אהיה לבד לגמרי בכביש", הוא מסכם.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הותקף, שרד וימשיך לרוץ בטבע. עו"ד אריאל רובין
צילום: עדי רובין
כלב משוטט שהתפרא בטבע טורף צבי
צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים
מומלצים