שתף קטע נבחר

ערעור לעליון נגד בית הספר הפרטי: "יוצר פערים"

בית הספר הפרטי הראשון במדינה, הדורש שכר לימוד של כ-35 אלף שקלים בשנה, ממשיך להעסיק את בכירי משרד החינוך - שפנו לעליון. מנהל תיכון במרכז: אם 'חברותא' יקבל רישיון זה גזר דין מוות לבתי הספר הציבוריים". חברותא: החלטה מצערת

המאבק בין משרד החינוך לבית הספר הפרטי הראשון במדינה עובר לבית המשפט העליון. במשרד החינוך נחושים שלא להעניק רישיון הפעלה לבית הספר "חברותא", הדורש שכר לימוד של כ-35 אלף שקלים בשנה. במשרד אמרו אמש (ד') כי בית הספר גורם לפגיעה בשוויון בין תלמידי ישראל ובאינטגרציה ביניהם.

 

בתשובה לשאילתה שהגישה חברת הכנסת שלי יחימוביץ,' אמר שר החינוך גדעון סער מעל דוכן הכנסת: "החלטנו להגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון על פסק הדין של בית המשפט המחוזי בפרשת 'חברותא'. הערעור יוגש בימים הקרובים, ואני מקווה שבית המשפט העליון יקבל את הבקשה שלנו".

 

גורם בכיר במשרד החינוך הוסיף: "המוסד הזה עומד בניגוד גמור למדיניות של משרד החינוך, לפיה יש לחזק את החינוך הציבורי. 'חברותא' יוצר פערים חברתיים במקום לצמצם אותם, ואין ספק שצריך לאשר למשרד החינוך להנהיג מדיניות שוויונית על החינוך של כל ילדי ישראל ללא הבדלים".


"גזר דין מוות לבתי הספר הציבוריים"? (צילום: עידו ארז)

 

"חברותא" הוא בית ספר פרטי הפועל במדרשת רופין שבעמק חפר ובו לומדים כ-80 תלמידים. זהו בית הספר הפרטי הראשון בישראל לכיתות ז'-י"ב. בשנים הקרובות הוא צפוי להרחיב את פעילותו להיקף של מאות תלמידים. המאבק בין הצדדים החל כבר לפני כשנתיים, מייד עם הקמתו של המוסד החינוכי ולאחר שבמשרד החינוך סירבו לאשר ל'חברותא' רישיון הפעלה,

שפירושו מתן היתר להגשת בגרויות ומימון ממשלתי של כ-75% מתקציב בית הספר.

 

בתגובה הנהלת "חברותא" החליטה להגיש ערעור בנושא ובנובמבר האחרון ועדת הערר המפקחת על בתי הספר קיבלה את עמדת המוסד החינוכי וקבעה כי "'חברותא' פועל בהתאם לדרישות האינטגרציה הקיימות במשרד החינוך והוא מקבל תלמידים ממגזרים ואזורים שונים בעלי רקע סוציו-אקונומי שונה".

 

בעקבות החלטה זו שר החינוך סער התבטא אז בחריפות ואמר: "הפטנט הזה שזוכה לתקצוב ממשלתי, הוא ניסיון להכחיד את מערכת החינוך הציבורית. הנזק אינו מסתכם רק בהעצמת הפערים החברתיים ובפגיעה בשוויון, אלא גם בפגיעה ביכולת שלנו לגבש אתוס לאומי משותף".

 

"להורים זכות לאוטונומיה בחינוך ילדיהם"

במשרד החינוך לא ויתרו ופנו לבית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת שרה גדות, שדחתה אף היא את עמדת המשרד קבעה: "להורים זכות לאוטונומיה בבחירת חינוך ילדיהם. זכות זו נגזרת גם מהזכות לחינוך המוענקת לילדים".

 

עם זאת, במשרד החינוך כאמור מסרבים להרים ידיים, ולדבריו של גורם במשרד הם ימצו את כל ההליכים המשפטיים העומדים לזכותם. לטענתם, מדובר במאבק עקרוני שהפסד במערכה המשפטית פירושו מתן היתר להפעלת בתי ספר פרטיים רבים ופגיעה אנושה במערכת החינוך הציבורי.

 

מנהל בתיכון במרכז הארץ הביע תמיכה במאבק של משרד החינוך, והזהיר כי אם משרד החינוך יפסיד בעליון, פרוש הדבר הוא גזר דין מוות לחינוך הציבורי. "אם חלילה 'חברותא' ינצח ויקבל רישיון הפעלה זה אומר שבשנים הקרובות יחלו לפעול בתי ספר דומים בכל רחבי הארץ, והמשמעות היא גזר דין מוות לבתי הספר הציבוריים".

 

מבית הספר "חברותא" נמסר בתגובה: "החלטת משרד החינוך לערער שוב על פסק הדין שניתן על-ידי כבוד השופטת שרה גדות, סגנית נשיא בית המשפט המחוזי, מצערת. משרד החינוך מפנה משאבי ציבור למאבק מיותר בחוק ובמערכת בתי המשפט שפסקה לטובת 'חברותא'. בית הספר הוקם כדי לעסוק בחינוך ומצער שאנו נאלצים לעסוק במלחמות מיותרות".


פורסם לראשונה 06/07/2011 23:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המאבק המשפטי נמשך. חברותא
צילום: עידו ארז
מאבק עקרוני. גדעון סער
צילום: בן קלמר
מומלצים