שתף קטע נבחר

צילום: AP, Getty Images imagebank

דלת מסתובבת בסוריה: '60 אלף נעצרו במהומות'

"בתי הסוהר מלאים עד אפס מקום מאז פרוץ המחאה. השלטון משחרר עשרות ועוצר מאות, משחרר מאות ועוצר אלפים. המטרה - להפחיד את העם", סיפר פעיל זכויות אדם סורי ל"א-שרק אל-אווסט". וגם: "מחסנים של אנשי עסקים הוסבו למחנות מעצר"

התרופה למחאה - מעצרים המוניים? כ-60 אלף בני אדם נעצרו בסוריה על ידי כוחות הביטחון, לתקופה כזו או אחרת, מאז החלה ההתקוממות העממית נגד משטרו של הנשיא בשאר אסד. כך דיווח היום (יום א') העיתון הלונדוני בשפה הערבית "א-שרק אל-אווסט", שראיין את יאסין חאג' סאלח, פעיל זכויות אדם סורי.

 

 

סאלח עצמו היה עצור בין השנים 1980-1996. לדבריו, "11 אלף בני אדם נעצרו באופן אקראי ועדיין נמצאים במעצר", ובדרך זו שולח המשטר הסורי "מסר של הפחדה לעם".

 

"אם נאסוף את מספרם של כל האנשים שנעצרו בסוריה בארבעת החודשים האחרונים, שהיו עצורים על ידי אחד מזרועות המודיעין, המספר יגיע על פי ההערכות ליותר מ-60 אלף איש", אמר פעיל זכויות האדם הסורי לעיתון הלונדוני.

 

לדבריו, רוב האנשים נעצרו לתקופה קצרה שאינה עולה על שבוע ולאחר שחרורם נעצרו אנשים אחרים שלא ביצעו כל עבירה.

 

"המשטר הסורי משתמש ב'דלת מסתובבת' כדי לעצור אזרחים. הוא משחרר עשרות כדי לעצור מאות, ואחר כך משחרר מאות כדי לעצור אלפים". הוא הוסיף כי בתי הכלא בסוריה מלאים עד אפס מקום וזו הסיבה למשך הזמן הקצר של המעצרים.

 

סאלח גם גילה כי משטרו של אסד עושה שימוש ב"מחסנים של אנשי עסקים הנאמנים לשלטון כמחנות מעצר עבור אלפים" וגם "מסב מתקני ספורט למחנות מעצר".  


לפחות 14 נהרגו בהפגנות בסוף השבוע. מפגינה בסוריה (צילום: רויטרס)

 

היום אמור המשטר הסורי לפתוח ב"דיאלוג לאומי" שנועד כביכול להציג קיום שיח עם כוחות האופוזיציה. אלא שהאופוזיציה למשטרו של אסד מתנגדת לשיח זה וטוענת כי המשתתפים בו אינם מייצגים אותה וכי אין מדובר בשיח של ממש אלא רק במראית עין. זאת הסיבה שהפגנות יום השישי האחרון במדינה הערבית עמדו בסימן "לא לדיאלוג".

 

"חמה של 2011 אינה חמה של 1982"

בהפגנות שנערכו ברחבי המדינה נהרגו לפחות 14 בני אדם. על פי כמה דיווחים, בעיר חמה הפגינו קרוב לחצי מיליון בני אדם. "חמה של 2011 אינה חמה של 1982", נכתב על כרזה באחת ההפגנות בעיר, בה בוצע טבח על-ידי אביו של הנשיא אסד.

 

יו"ר ארגון זכויות האדם הסורי "אל-מירסאד", ראמי עבד אל-רחמן, מסר כי "למעלה מ-70 אלף מפגינים התאספו בכיכר 'אל-עאסי' בעיר חמה", המהווה את מוקד האירועים בימים האחרונים. "המפגינים קיימו את תפילת הצהריים במרכז הכיכר", הוא סיפר.  

 

לדבריו, "כוחות הביטחון ירו, כדי לפזר את המפגינים שיצאו מהמסגדים בעיר החוף בניאס". עוד הוא מסר כי גם בעיר חומס נשמעו קולות ירי למשך כחצי שעה וכי כוחות הביטחון עשו שימוש בגז מדמיע בעיר א-רקה, שבצפון המדינה. יו"ר ארגזון זכויות האדם הוסיף כי הפגנות נערכו גם בעיר החוף לטקיה, בה נשמעו קריאות נגד משטרו של אסד.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"11 אלף בני אדם עדיין נמצאים במעצר"
צילום: רויטרס
דיאלוג לאומי אמיתי או מראית עין בלבד? אסד
צילום: AFP PHOTO/SYRIAN TV
מומלצים