שתף קטע נבחר

אושר להצבעה: הפורמולות בביה"ח יוגבלו לעידוד ההנקה

הצעת החוק, שאושרה בועדת השרים לענייני חקיקה, מבקשת להוציא את יצרניות תחליפי החלב מבתיה"ח. על פי ההצעה בתיה"ח לא יוכלו לקבל תחליפי חלב מהיצרניות ללא תשלום ולא ניתן יהיה לתת אותם לילוד ללא אישור חתום של הוריו

האם בקרוב לא נראה יותר תחליפי חלב של חברות מסחריות בתינוקיות? ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הצעת חוק עידוד ההנקה, אותה יזם ח"כ דני דנון, האוסרת על פרסום של תחליפי חלב בבתי היולדות. בנוסף, ההצעה מעודדת הנקה בכך שהיא קובעת כי יינתן ליילוד תחליף חלב רק לאחר אישור בכתב של האם - ולא כפי שקורה כיום. 

 

 

כל יולדת מכירה את המצב הבא: נציגים של חברות מסחריות מגיעים למיטתה, מציעים לה דוגמיות של חברת תחליפי החלב אותה הם מייצגים. גם תחליפי החלב בתינוקיה, בהם מאכילים את התינוקות, משתייכים לאחת החברות המסחריות המשווקות תחליפי חלב. כיוון שהורים רבים בוחרים להמשיך ולהאכיל את ילדיהם בתחליף החלב אשר סופק להם בבית החולים, המכרזים לאספקת תחליפי החלב לתינוקיות לרוב נעשים בדרך שבה היצרניות הן אלו שמעבירות כסף או שווה כסף לבית החולים - בנוסף לאספקת תחליפי החלב לתינוקיות.

 

מטרתה של הצעת החוק, שאושרה היום על ידי ועדת השרים לעניינים חקיקה, היא להוציא את הגורמים המסחריים והפרסומיים אל מחוץ לבתי החולים - על מנת לאפשר להורים הטריים לבחור בלי שיושפעו מפרסומי החברות המסחריות. בדברי ההסבר הנלווים להצעה נכתב כי כיום קיימת תופעה במסגרתה יצרניות המזון לתינוקות נוהגות לתת את תחליפי החלב בחינם בבתי החולים לאמהות אשר עדיין לא החליטו אם לבחור בהנקה או שמא

בתחליפי החלב המוצעים להן. עבור היצרניות המזון מדובר בעסק רווחי ומשתלם. תמורת מיליוני תחליפי החלב שהן מספקות לתינוקיות של בתי החולים ללא תשלום רשאים נציגיהן להסתובב בין חדרי היולדות ולהעניק להן תחליפי חלב אם, עליהם רשום באופן בולט שם החברה.

 

"הצעת החוק טומנת בחובה את היכולת הבסיסית של כל זוג הורים לבחור בנחת את מסלול התזונה של הילד אותו הם הביאו לעולם זה עתה מבלי שבכל מקום אפשרי תודבק להם תווית של חברת סימילאק או מטרנה", אמר ח"כ דני דנון, שכאמור יזם את הצעת החוק ומשמש כיו"ר השדולה לבריאות הילד בכנסת.

 

על פי ההצעה לא יוכלו עוד בתי החולים לקבל תחליפי חלב ללא תשלום, ויצטרכו לרכוש זאת מהיצרניות בעלות שתקבע על ידי שר הבריאות. בנוסף, התחליפים שיוספקו לתינוקות בתינוקיות לא ישאו כל סימן מסחרי, כך שלא ניתן יהיה לדעת באיזה תחליף חלב מדובר. בהצעה מצויין גם כי בתי החולים לא יוכלו להאכיל את הילודים בתחליפי חלב אם, במקום שאימם תיניק אותם, ללא אישור חתום של ההורים, שיכיל את כל המידע על יתרונותיו של חלב האם לתינוק.

 

הצעת החוק, אשר תקודם בתיאום עם משרד הבריאות, קיבלה את אישורה של ועדת השרים לחקיקה וביום ד' צפויה לעלות לקריאה טרומית במליאת הכנסת.


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטרת הצעת החוק - לעודד הנקה
צילום: index open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים