שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תלמיד במכסיקו, ישראל "שולטת" או "מפלה"?
  מבחן גיאוגרפיה ארצי במדינה הציג שאלה אנטי-ישראלית, שעוררה את כעסה של הקהילה היהודית והובילה להתנצלות שר החינוך המכסיקני

  שאלה אנטי-ישראלית שהופיעה במבחן ארצי במכסיקו הביאה למחאה מצד הקהילה היהודית במדינה. הדיאלוג בין שתי המדינות הביא אמנם לבירור מכסיקני ולהתנצלות על "הטעות החיצונית", אך להערכת משרד החוץ, התערבו בעלי אינטרסים בתוכן המבחן וגרמו להופעת השאלה כפי שנוסחה.

   

  לפני כחודש, עסקה אחת השאלות במבחן גיאוגרפיה במדינה בסיבות הכלכליות לסכסוך בין ישראל לפלסטינים. בין התשובות האפשריות שניתנו לשאלה, היו גם: "הקהילה היהודית הפעילה שיטות מפלות וגזעניות כנגד האוכלוסיה הערבית מיד עם הקמת מדינת ישראל", ו"ישראל נעזרת בעליונותה הצבאית כדי לשלוט על הגבולות, הכבישים, המרחב האווירי והימי".

   

  התשובות עוררו את כעסם של חברי הקהילה היהודית במדינה, שטענו להטייה פוליטית נגד ישראל וציינו כי זוהי השנה השנייה ברציפות בה מופיעה שאלה בעלת אופי אנטי-ישראלי במבחנים. בעקבות הסערה שנוצרה, העלה סגן שר החוץ, דני אילון, את הסוגיה בפני מקבילו המכסיקני, במסגרת הדיאלוג האסטרטגי בין המדינות.

   

  לפני ימים ספורים, התקבלה במשרד התנצלות רשמית מטעם משרד החינוך המכסיקני, חתומה על ידי שר החינוך המקומי אלונסו לוחמביו. השר הבטיח כי שאלות מסוג זה לא תעלנה יותר במבחנים הארציים, וציין כי המבחן נכתב על ידי יועצת

  חיצונית ששירותיה נרכשו למטרה זו, ולא על ידי גורמים מקצועיים במשרדו.

   

  התקרית התרחשה בימים שבהם נחנך פסל חדש בדמותו של ראש אש"ף ונשיא הרשות הפלסטינית לשעבר, יאסר ערפאת, במכסיקו סיטי. בטקס שנערך לפני שבועות אחדים, הסירה השגרירה הפלסטינית במכסיקו את הלוט מעל הפסל מול בכירים בממשל המכסיקני ושגרירים ערבים שהוזמנו.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מכסיקו סיטי. חניכת פסלו של ערפאת
  צילום: AFP
  דני אילון. דיאלוג אסטרטגי
  צילום: נועם מושקוביץ
  מומלצים