שתף קטע נבחר

חיזבאללה בדרום אמריקה: "איום ברור על ארה"ב"

בשימוע בוועדה לביטחון הפנים של בית הנבחרים הזהירו הנוכחים כי ארגונו של נסראללה צובר כוח באמריקה הלטינית: "יש להם מוטיבציה, והם מגבירים בהתמדה את יכולתם לפעול"

הנוכחות של חיזבאללה באמריקה הלטינית אינה דבר חדש, אבל ככל שעוברות השנים, גם בארצות הברית מתחילים להבין שמדרום עלולה להיפתח הרעה. "אני מאמין שהנוכחות של חיזבאללה ואיראן באמריקה הלטינית היא איום ברור על ביטחון הפנים האמריקני", אמר הלילה (יום א') רוג'ר נורייגה ממכון מחקר אמריקני במהלך שימוע של הוועדה לביטחון המולדת בבית הנבחרים האמריקני.

 

"יש להם מוטיבציה, והם מגבירים באופן קבוע את יכולתם לפעול", הזהיר נורייגה. ארה"ב - כמו ישראל, הולנד וקנדה, מגדירה את חיזבאללה ארגון טרור. אנשי חיזבאללה עמדו בעבר מאחורי שני פיגועים בארגנטינה, בהם בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס, שבהם נרצחו יותר ממאה בני אדם. הם ביצעו גם פיגועים בשטח לבנון, שבהם נהרגו מאות - כולל אמריקנים.

 

"עלינו לזכור כי לפני 11 בספטמבר חיזבאללה - ולא אל-קאעידה - היה אחראי ליותר מקרי מוות של אמריקנים מאשר כל ארגון טרור אחר", אמר ציר בית הנבחרים הרפובליקני פטריק מיהן מפנסילבניה. פעילים של חיזבאללה התמקמו באמריקה הלטינית כבר לפני כמה עשורים, ולפי ג'ניס קפרט ממרכז ללימודי הגירה, שלא נכחה בדיון בוועדה בבית הנבחרים, חלקם נמצאים בגבול בין ארה"ב למכסיקו ומאמנים קרטלי סמים מבחינה צבאית.

 

"צ'אבס וחיזבאללה חולקים חזון משותף"

העיתונאי החוקר דגלאס פרח אמר כי חיזבאללה נועץ שורשים באזורים שונים של אמריקה הלטינית, ומטשטש את הגבולות שבין טרור לפשיעה. הוא ציין את הברית של הארגון עם נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבס. לדבריו, הן צ'אבס והן חיזבאללה "מונעים על-ידי מטרה משותפת של תבוסה א-סימטרית של ארה"ב, וחולקים אותו חזון של מדינה אוטוריטרית שבה לא מותירים הרבה מקום לאופוזיציה".

 

באפריל השנה אמר המפקד האמריקני האחראי על המאמצים בדרום אמריקה, גנרל דגלאס פרייזר, בשימוע אחר בקונגרס כי הוא מודאג מהנוכחות ההולכת וגוברת של איראן באזור. חיזבאללה מקבל את מימונו מאיראן, וטהרן עצמה מקיימת

קשרים הדוקים עם ונצואלה. איראן פתחה ארבעה שגרירויות חדשות בדרום אמריקה ובצפונה בחמש השנים האחרונות, וכעת יש לה עשר שגרירויות בשתי היבשות הללו. יש לה גם הסכמים בילטרליים עם כמה מדינות באמריקה מלבד ונצואלה.

 

חברת בית הנבחרים הדמוקרטית ג'קי ספייר מקליפורניה אמרה עם זאת כי אין ראיה המחזקת את ההשערה שיש קשר בין שלושת הצדדים. "איננו יודעים מהי ההשלכה האמיתית של ההשפעה האיראנית על פעילות חיזבאללה באזור, במיוחד בונצואלה, שם הנשיא צ'אבס ממשיך לחזק את קשריו עם איראן", אמרה בהודעה שפרסמה. לפי סוכנויות מודיעין ברחבי העולם, לחיזבאללה יש נוכחות ערה במיוחד בדרום אמריקה, במשולש הגבולות של ברזיל, פרגוואי וארגנטינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה. קשר גם לקרטלי סמים
צילום: EPA
תומכי הארגון בביירות
צילום: AP
מומלצים