שתף קטע נבחר

קסם אישי - ואויבים: נחשף החוקר מפרשת קצב

סא"ל (מיל') יעקב לפיד הוא בעל משרד החקירות החשוד בהטרדת עד, הדחה בחקירה ופגיעה בפרטיות עדים במשפט הנשיא לשעבר. מכריו: "איש אשכולות שלא בחל בשום דבר"

"אדם בעל קסם אישי רב שלא בוחל באמצעים וצבר מתנגדים רבים במהלך חייו". כך מתארים מכרים את יעקב לפיד, 56, בעל משרד החקירות "לפידים", אחד החשודים בהטרדת עדים ומתלוננת במשפטו של נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, שהיום (א') הותר לפרסם את שמו.

 

על פי החשד, לפיד ודן ויג נשכרו על ידי משפחת קצב בתקופה שבין הרשעתו בשני מעשי אונס ועד ערעורו בעליון, כדי להשיג חומרים שיערערו את אמינות העדים והמתלוננות. בסוף השבוע נעצרו שניהם על ידי חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה, בחשד להטרדת עד, פגיעה בפרטיות, התחזות לאחר, קבלת דבר במרמה וקשירת קשר לביצוע פשע.


קצב בכניסה לביתו. העונש עוכב (צילום: צפריר אביוב)

 

בא כוחו של לפיד, עו"ד רונן רוזנבלום, אמר בתגובה כי "מדובר במעצר שאינו מחויב המציאות. ספק רב אם ניתן לייחס למרשי עבירה כלשהי". 

 

לפיד, שהקים ב-1991 משרד חקירות המתמחה בחקירות בינלאומיות, משרת משרדי עורכי דין גדולים וכן חברות בחו"ל. על

סמך הכשרתו ככלכלן, בחר להתמחות בחקירות כלכליות בהיקפים שונים.

 

משיחות עם מכריו, העידו תומכיו ומתנגדיו כאחד כי "מדובר באדם בעל קסם אישי רב, איש אשכולות, שיכול להרשים בקלות כל אחד. מי שיושב איתו, נפעם ממנו". עם זאת, עולה משיחות אלה כי לפיד "ידע לצבור לעצמו הרבה מתנגדים במהלך חייו". לדברי יריביו, "האיש לא בוחל בשום דבר. היו לו הרבה אנשים שעבדו איתו ועשו למענו הכול, ואחר כך הוא פשוט זרק אותם".

 

החקירה הפלילית - שקיומה הותר לפרסום לפני כשלושה שבועות - היוותה מפנה חדש בפרשה המתוקשרת והדרמטית, המתנהלת מאז יולי 2006. לפני כחודשיים, הגיש קצב ערעור לבית המשפט העליון על הרשעתו בשני מעשי אונס וביקש לעכב את גזר הדין, במטרה לדחות את ריצוי שבע שנות המאסר שנגזרו עליו. קצב אמור היה להתחיל בריצוי מאסרו לפני כחודשיים, אך שופט העליון יורם דנציגר קבע כי "לא ניתן לומר שסיכויי ערעורו של קצב הינם משוללי יסוד", והורה לעכב את ביצוע העונש של הנשיא לשעבר, עד להכרעה בערעור. 

 

לפיד, סא"ל (במיל.) המתגאה ב"חשיפת הונאות ובחקירות מיוחדות וקשות לפיצוח", מתואר על ידי מכריו כבעל עבר צבאי מפואר, במסגרתו השתתף בקרב החווה הסינית במלחמת יום כיפור. עו"ד רון פינצי, מכר ותיק של לפיד, הבהיר כי "כל התביעות שהייתי מעורב בהן, האיש צדק במאה אחוז. גם כשהפסדנו הוא צדק". בין לקוחותיו, כפי שהם מופיעים באתר משרדו, נמנים גם משרד הרצוג פוקס נאמן, נשיץ-ברנדיס, ארנסט-יאנג ובייקר-מקנזי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לפיד. "קסם אישי רב"
קצב. תפנית נוספת בפרשה
צילום: אוהד צויגנברג
הבניין בו שוכן משרד החקירות של יעקב לפיד
צילום: נמרוד גליקמן
מומלצים