שתף קטע נבחר

המבצע האחרון של בן-לאדן: לונדון 2005

חוקרים שבדקו את המידע במסתור שבו חוסל מנהיג אל-קאעידה טוענים כי פיקח על הפיגוע הקטלני ברכבת התחתית. בבריטניה מזהירים מפני "ג'יהאד מקוון" של הארגון ו"פלישה לפייסבוק"

אוסמה בן לאדן היה מודע לתכנון הפיגועים הקטלניים ברכבת התחתית בלונדון ב-2005. כך טוענים היום (יום ד') מומחים מטעם ממשלת ארה"ב, על סמך מידע שנאסף במקום מחבואו בפקיסטן. הם מציינים כי היה זה המבצע "המוצלח" האחרון שבו נטל חלק. ממשלת בריטניה הזהירה אתמול כי על אף שכוחה של אל-קאעידה בשפל מאז חיסול מנהיגה, היא מנסה להוביל "ג'יהאד מקוון" ואף "לפלוש לפייסבוק".

 

כמה מהמקורות ציינו כי אין ראיות חותכות להשתתפות של בן לאדן בתכנון,

אך הם ואחרים סיפרו כי יש הוכחות משמעותיות לכך שהמנהיג היה בקשר עם פעילים אחרים בזמן התכנון. אחד הגורמים אמר כי בן לאדן היה "שקוע כולו בפרטים המבצעיים".

 

52 בני אדם נהרגו כשארבעה מחבלים מתאבדים פוצצו עצמם בשלוש תחנות רכבת ובאוטובוס בלונדון ב-7 ביולי 2005. עד כה לא קשרו החוקרים את בן לאדן ישירות לפיגועים. "זה המבצע המוצלח האחרון שבן לאדן פיקח עליו", אמר מקור ביטחוני.

 

גורמי ביטחון בארה"ב סבורים גם כי לבן לאדן היה מידע מוקדם על ניסיון כושל לפוצץ טיסות מלונדון לארה"ב ב-2006. עם זאת, סברה זו מתבססת על ראיות נסיבתיות בלבד.

 

היעד – פייסבוק?

בבריטניה עצמה הזהירה אתמול הממשלה כי אל-קאעידה מבקשת להוביל "ג'יהאד מקוון". על פי אסטרטגיית הלוחמה בטרור המעודכנת של הממלכה שפורסמה אתמול, הארגון משתמש באופן קבוע ברשתות חברתיות כדי להפיץ מידע ולעשות נפשות לעצמו.

 

"מאז מותו של בן לאדן, אל-קאעידה קראה בפירוש לא רק לביצוע פעולות טרור יחידניות אלא גם ל'סייבר ג'יהאד'", נכתב במסמך.

 

כמו כן נכתב באסטרטגיה כי קיימות ראיות שלפיהן קבוצות קיצוניות מנסות "לפלוש לפייסבוק". המסמך הממשלתי מתריע מפני עלייה במספר ההתקפות על מערכות הפועלות באינטרנט וקובע כי הארגונים הקיצוניים מפגינים רמת תחכום עולה בשימוש במדיה חברתית ואתרי שיתוף סרטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן לאדן. "שקוע בפרטים המבצעיים"
צילום: AP
צילום: איי אף פי
פצועים במתקפת הטרור. 52 נהרגו
צילום: איי אף פי
פייסבוק. שדה הקרב הבא?
מומלצים