שתף קטע נבחר

קדימה: עונשים לח"כים הסוררים מחוק החרם

ועדת המשמעת קבעה שהח"כים שנלר ושמאלוב ברקוביץ', שנעדרו מההצבעה, יפסיקו לכהן בוועדות. "הייתי מצפה מקדימה להילחם על זכותי לתמוך בחוק", אמר שנלר

סערת חוק החרם עדיין לא חלפה, אך בקדימה החליטו לטפל במהרה בחברי הכנסת הסוררים שלא יישרו קו עם הסיעה ונמנעו מלהשתתף בהצבעה. ח"כ עתניאל שנלר יפסיק לכהן כחבר בוועדת חוץ וביטחון וכחבר הוועדה לביקורת המדינה לתקופה של חצי שנה. ח"כ יוליה שמאלוב ברקוביץ' תורחק מוועדת העלייה וקליטה ותישלל ממנה האפשרות להגיש הצעות חוק והצעות לסדר לפרק זמן זהה. כך קבעה היום (ד') ועדת המשמעת של סיעת קדימה.

 

בימים שקדמו להצבעה, בקדימה עמלו במרץ על כך שכל חברי האופוזיציה יתייצבו במליאה ויצביעו נגד החוק. אולם לאחר שחברי הכנסת שנלר ושמאלוב ברקוביץ' הביעו דעתם בנושא, הם הפכו למוקד העיסוק העיקרי.

 

למרות הפצרותיה והנחייתה של יו"ר הסיעה, ח"כ דליה איציק, החליטו השניים להתעלם מהקו הסיעתי ולא הגיעו להצבעה בגלל "סיבות מצפוניות", כהגדרתם.

 

ח"כ שנלר, המתגורר בהתנחלות, אמר לאחר ההצבעה כי "זכות משפחתי להתפרנס אינה דומה לגביע קוטג'" ושמאלוב ברקוביץ', טענה כי חוק החרם עושה סדר במקום שדרושה בו חקיקה.

 

היעדרותם של השניים, כמו גם טענות שעלו בקדימה, לפיהן שמאלוב ברקוביץ' "התקזזה" בהצבעה עם ראש הממשלה נתניהו, בניגוד לעמדת הסיעה, עוררו זעם רב וגורמים בכירים במפלגה הבהירו כי הדבר לא יעבור לסדר היום.

 

בדיון בוועדת הסיעה של הכנסת, בראשותו של ח"כ שלמה מולה, התייצבו השניים והסבירו מדוע החליטו להיעדר מההצבעה. לאחר ויכוחים קשים בין חבריה, החליטה הוועדה על העונשים.

 

בתגובה לעונש שהוטל עליו אמר ח"כ שנלר כי "היה ניתן לצפות ממפלגה המתיימרת להיות דמוקרטית להילחם על זכותי לתמוך בחוק. הדיון האמיתי אינו על היעדרותי מההצבעה כי אם על דמותה האידיאולוגית של קדימה". מח"כ שמאלוב ברקוביץ' טרם נמסרה תגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שנלר. "הדיון על דמותה של קדימה"
צילום: נועם מוסקוביץ
שמאלוב ברקוביץ'. החוק עושה סדר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים