שתף קטע נבחר

עוד ועוד אוהלים: חשש בליכוד מ"מאסה קריטית"

בעוד בת"א הוכפל מספר האוהלים של צעירים הנאבקים במצוקת הדיור, הדאגה מהצטברות מחאה אזרחית שתשפיע בהמשך בקלפי נותנת אותותיה בליכוד. "צריך לפעול בהקדם", מודים בכירים, ונתניהו מתעקש שהוא עובד במרץ. עשרות גם בב"ש

מחאת הנדל"ן שהחלה בפייסבוק ממשיכה לצבור תאוצה, ובמפלגת השלטון ניכרת דאגה מההשפעה המצטברת של הקריאות הציבוריות למאבק ביוקר המחייה, המופנות נגד הממשלה. בכירים בליכוד, בהם שרים וחברי כנסת, הביעו אמש (יום א') חשש מ"מאסה קריטית" שתפגע במפלגה מבחינה פוליטית ואלקטוראלית.‏ בתל-אביב ובבאר-שבע העבירו מאות בני אדם את הלילה באוהלים והביעו אופטימיות בהצלחת המאבק.

 

נאבקים על הבית - סיקור מלא של מחאת הנדל"ן:

"את האזרח לא מעניינים לא הטייקונים ולא הקבלנים, הם רוצים תשובות מהממשלה", אמר ל-ynet שר בכיר, על רקע המאהלים שהוקמו במחאה על מחירי השכירות והדיור בכלל. "זו הכתובת של האזרח.‏ נוצרת מאסה של נושאים שנפלו במשמרת שלנו,‏ הם יכולים לפגוע בליכוד.‏ צריך לפעול בהקדם ולהציג תוכניות ופתרונות".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר אתמול שהוא מודע למשבר השכירות והדיור. "הממשלה עושה דברים לתיקון הנגע שרודף אותנו שנים רבות. אנחנו מדינה קטנה, יש ביקוש רב ואין מספיק דירות", ציין, וביקש מהמוחים לסייע לו לקדם בכנסת את חוק הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל בכנסת. 

 

במקביל, נתניהו צפוי להקים צוות כלכלי בתחום המחירים והמונופולים בשוק המזון.‏ לדברי בכיר בליכוד, "צריך לקדם את חוק הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל ותוכניות שיספקו תשובות.‏ מחאת תל אביב לא מרגשת במיוחד,‏ אך היא מצטרפת לרשימת נושאים" - בהתייחס בין היתר למחאת הקוטג' ולעליית מחירי הדלק.


זולה בתל-אביב. "מגיעים מהמקום הנכון" (צילום: עופר עמרם)

 

"זה היה מביך, ביבי לא ספר את שטייניץ"

בלשכת ראש הממשלה אומרים כי "נושא מחירי מוצרי החלב מטופל באמצעות ועדת שרים. בעניין הדיור,

היום צפויים שני דיונים חשובים בכנסת: חוק ועדות הדיור הלאומי בוועדת כלכלה בבוקר, והרפורמה במנהל מקרקעי ישראל לקריאה ראשונה בערב". במקביל, נתניהו "ממשיך לבחון דרכים למהפכה של דיור בהישג יד, הן לקנייה והן להשכרה".

 

בתוך כך,‏ המתח בין ראש הממשלה לשר האוצר שלו גובר, על רקע דבריו של יובל שטייניץ בכנס סגור בשבוע שעבר, שנחשפו ב-ynet. שם הוא התרברב שהקרדיט להצלחה הכלכלית אמור להיזקף לזכותו, ולא ממש לזכות נתניהו.‏ שרים דיווחו כי השניים לא החליפו מילה אתמול בישיבת הממשלה.


"חגיגת מחאה" במרכז תל אביב (צילום: עופר עמרם)

 

נתניהו הציג אתמול העברת עשרה מיליון שקל לנושאי אנרגיה ירוקה,‏ למרות ניסיונותיו של שטייניץ לדבר.‏ "זה היה מביך,‏ ביבי לא ספר אותו", אמר אחד השרים. "יובל ניסה להסביר לשרים שהדברים שאמר לא היו בדיוק כמו שפורסמו,‏ אך כולם ידעו שזה לא נכון.‏ הוא בתקופה קשה מאוד כעת,‏ בליכוד מאשימים אותו בפגיעה בליכוד ובכוח הפוליטי".

 

אווירת וודסטוק בשדרות רוטשילד. זה יעזור?

בינתיים, למרות שהצלחה קונקרטית עדיין אין, אמש בשדרות רוטשילד בתל אביב ניכרה אווירה של חגיגה אמיתית - מאות בני אדם צבאו על עיר האוהלים. מאז הצהריים הוכפל מספר האוהלים בשדרה מ-58 לכ-100, והיד עוד נטויה. בכל החלק הצפוני של השדרה, מול כיכר הבימה, לא נותר מקום לאוהל בודד - והבאים יאלצו להתמקם בבלוק הבא, מעבר לכביש.


נאומי חברי כנסת לצד הופעות מוזיקה (צילום: ירון ברנר)

 

אחרי ביקורים של חברי כנסת שבאו להצטרף - ואולי גם לתפוס טרמפ - אמש הופיעו הזמרים אפרת גוש וחמי רודנר, באווירת וודסטוק. ברוך אורן, מראשוני המוחים, אמר ש"היה צפוי שמספר האוהלים יכפיל את עצמו, כי המאבק הזה מגיע מהמקום הנכון, של אנשים שלוקחים אחריות על הסביבה שלהם, יוצאים מהבית ובאים לעשות את השינוי ברחוב. תבואו לכאן עוד שבוע ולא תזהו שפעם זו היתה שדרה".


מחאה גם באר שבע. "בבסיס, זה אירוע חברתי" (צילום: הרצל יוסף)

 

אתמול הוקמו מאהלי מחאה שריכזו אליהם מאות בני אדם גם באוניברסיטת בן-גוריון בבאר-שבע

 ובמכללת רופין בשרון.

"זו ההצגה הכי טובה בעיר", אמר אבשלום מנייביץ (25), סטודנט למדעי המחשב בבאר שבע, "בבסיס, זה אירוע חברתי".

 

מקומץ מפגינים הם הפכו לכמה עשרות. אבינועם רוזנבאום (25), סטודנט לפוליטיקה וממשל, אמר כי המאבק כאן הוא שונה, "אין פה עניין של סטטוס מעמדי, אין חיפוש של שיק. אלה רק דרישות לשוק הוגן". "אנשים באו ללמוד בבאר שבע כי זה מקום שקל להם יותר לחיות בו מבחינה כלכלית", הוסיפה הסטודנטית לפסיכולוגיה אילת מרדו (24), ורוזנבאום מדגיש: "הם לא רוצים את רוטשילד".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי, אילנה קוריאל ובועז פיילר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו, אתמול בישיבת הממשלה
צילום: AP
מאה סטודנטים במכללת רופין
צילום: עידו ארז
מירי רגב במאהל בבאר שבע
צילום: הרצל יוסף
המאבק ירד דרומה. מפגינים בבאר שבע
צילום: הרצל יוסף
מומלצים