שתף קטע נבחר

המינהל: מוסלמים בפיקוח סלאח "זייפו" קברים

לדברי מינהל מקרקעי ישראל, אנשי התנועה האיסלאמית ביקשו היתר לנקות את בית העלמין הישן ממילא שבירושלים, אך בפועל הציבו בו 500 מצבות שמתחתן אין דבר: "מנסים לקבוע עובדות"

מינהל מקרקעי ישראל האשים היום (ד') את ראש הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, ראאד סלאח, במעורבות בזיוף מאות מצבות בבית העלמין ממילא בירושלים. במינהל טענו כי בבית העלמין, שבו לא מתבצעת קבורה זה עשרות רבות של שנים, "צצו" 500 מצבות חדשות, באזור שבו לא נצפו מצבות כאלה קודם לכן.

 

המינהל טען כי מפקחיו סיפרו שגילו במקום מצבות שמתחתן אין דבר, וכי במעקב שערך תועדה במשך תקופה ממושכת הקמת המצבות המזויפות. לדברי המינהל, תועדה מעורבות אישית של השייח סלאח, והוא הגיע למקום כדי לפקח על העבודות. יצוין כי בעבר הפגינו מוסלמים נגד הקמתו באזור של מוזיאון הסובלנות - אך ההקמה אושרה בשבוע שעבר אחרי שנים של עיכובים.


ראאד סלאח בשטח בית העלמין

 

לדברי ראש אגף הפיקוח במינהל מקרקעי ישראל, ישראל סקופ, הפרשה החלה בשנת 2007, אז ביקשו נציגים מוסלמים, שהיו בדיעבד אנשי התנועה האסלאמית, מעיריית ירושלים לאשר להם לערוך עבודות ניקיון בבית הקברות שבמרכז ירושלים, שם נמצאים קברים שחלקם נחשבים לכאלה של מוסלמים. העירייה אישרה את הבקשה ובעקבות זאת הגיעו אנשי התנועה האסלאמית לבצע את הניקיון באדמות המדינה.

 

לטענת סקופ, בפועל במקום לנקות את המקום, הקימו בו המוסלמים 500 מצבות מבטון ומאבן שהובאו מהגליל, תוך השקעה כספית גדולה. הוא סיפר כי אנשי המינהל פעלו לסלק את המצבות, אך התנועה האסלאמית ביקשה צו מניעה נגדם - שאותו הצליח למנוע המינהל. "נכון להיום, רוב המצבות המזויפות כבר פונו על-ידי המינהל, ובכוונתו להשלים את פינוי עשרות המצבות שנותרו שם", אמר.


ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית פוקד את בית הקברות

 

סקופ טען כי מדובר "ביצירת פרובוקציה מכוונת באמצעים שיוצרים מראית עין של המשך קבורה ופעילות בבית העלמין,

על כל המשתמע מכך. בשנים בשנים האחרונות נדרשים מפקחי המינהל להתמודד עם פלישות, הסגות גבול ובנייה בלתי חוקית של גורמים בתנועה האסלאמית, המנסים לקבוע עובדות בשטח, הן בעניין בתי הקברות והן בהקמת מסגדים על קרקע שאינה מיועדת לכך".

 

הוא הזכיר כי "מפקחי המינהל הרסו מבנה שהוקם ברהט לפני כשנה כדי לשמש כמסגד על קרקע ציבורית במרחק 100 מטר ממסגד חוקי שפועל באזור". בתנועה האיסלאמית אמרו כי מדובר בשקרים וכי הם אינם יודעים במה מדובר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השייח ראאד סלאח. הגיע לפקח
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים