שתף קטע נבחר

גרמניה: קברו של רודולף הס הושמד

חלקת הקבר של סגנו של היטלר בעיר וונדיזל נהרס בהסכמת בני משפחתו, לאחר ששימש במשך שנים מרכז משיכה לניאו נאצים. עצמותיו הוצאו ונשרפו. אפרו יפוזר בטקס קבורה ימי

במשך שנים היה קברו של רודולף הס, סגנו של אדולף היטלר , אתר עלייה לרגל לניאו נאצים שהניחו עליו זרי פרחים והצדיעו במועל יד. לא עוד. ה"זודדויטשה צייטונג" דיווח אמש (יום ד') כי הקבר בעיר וונזידל שבמזרח גרמניה נהרס וכי שאריות הגופה הוצאו ממנו והועלו באש. בהמשך יפוזר אפרן בים. מנהל בית הקברות אישר את הדברים בשיחה עם סוכנות הידיעות AP.  

 

מדי שנה הגיעו פעילים לעיר שבה נקבר האיש שהיה יד ימינו של היטלר וערכו בה תהלוכות לציון יום מותו. ב-2005 נאסרו האירועים הללו. 


קברו של רודולף הס. אירועים לזכרו נאסרו (צילום: EPA) 

 

הס היה סגנו של היטלר בשנות השלושים, אך נעצר ב-1941, כאשר טס לסקוטלנד. ככל הנראה ביקש לשאת ולתת על עתיד היחסים בין גרמניה לבריטניה ולמנוע מלחמה בין השתיים. הוא הוחזק במעצר בבריטניה במהלך המלחמה, ואחריה עמד לדין בנירנברג. הוא נידון למאסר עולם בגין פשעים נגד השלום וקשירת קשר לביצוע פשעים, ונשלח לכלא שפנדאו בברלין. הס התאבד בכלא ב-1987, בגיל 93. יש הטוענים כי נרצח בידי סוכנים בריטים. 

 

הס כתב בצוואתו שברצונו להיקבר בחלקת הקבר שהייתה שייכת להוריו שהחזיקו בבית בעיר. מועצת הכנסייה האוונגליסטית בעיר היססה, אך לבסוף החליטה לכבד את בקשתו האחרונה של הפושע הנאצי.

 

עם זאת, המועצה שינתה את עמדתה ברבות השנים, כאשר המקום משך יותר ויותר ניאו נאצים. השנה היא הודיעה ליורשיו של הס כי על הקבר להיות מפונה עד אוקטובר 2011. בתחילה הגישה נכדתו תביעה נגד ההחלטה, אך לאחר משא ומתן עם מועצת הכנסייה החליטה לבטלה.

 

על פי העיתון, הנכדה השתכנעה שהפעילות הנאו נאצית פוגעת בחלקת הקבר של משפחתה והסכימה להוצאת הגופה ולשריפת העצמות. אפרו של הפושע הנאצי יפוזר בים, במסגרת טקס קבורה ימי.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הס. התאבד או נרצח?
צילום: GettyImages
הס עם היטלר. טס לסקוטלנד ונתפס
צילום: Gettyimages
הפגנת ניאו נאצים. אלפים הציפו את העיר
צילום: gettyimages
מומלצים