שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

נתניהו: נפתח את הפקק, זה יוסיף 50 אלף דירות

רה"מ, שמקווה לשכך את מחאת האוהלים, הציג את תוכניתו להוזלת הנדל"ן. הוא שב והתייצב מאחורי חוק הווד"לים, והעריך כי מימושו יאפשר הוספה של עוד 50 אלף דירות. הוא הבטיח בנייה לשכירות מוזלת והנחה של 50% לסטודנטים בתחבורה הציבורית. נתניהו נשאל מתי תבוצע הרפורמה, וחמק מתשובה

אחרי כמעט שבועיים של מחאה, הפגנות ועשרות מחנות אוהלים - קטנים וגדולים - שהוקמו ברחבי הארץ, ניסה הבוקר (יום ג') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשכך במעט את הסערה על רקע משבר הדיור. במסיבת עיתונאים הוא הציג את תוכניתו להוזלת הנדל"ן, וניסה לרצות את הסטודנטים שניצבים במרכז המאבק.

 

לצפייה במצגת של תוכנית נתניהו - לחצו כאן

 

נתניהו העריך כי חוק הווד"לים שלו יביא להוספת כ-50 אלף דירות, והבטיח לבנות כעשרת אלפים דירות לסטודנטים במעונות ולתת להם הנחה של 50% בתחבורה הציבורית. ynet העביר בשידור חי את מסיבת העיתונאים ממשרד ראש הממשלה ובמקביל את התגובות במאהל בשדרות רוטשילד בתל-אביב.

 

מחאת האוהלים - עדכונים אחרונים ב-ynet:

היכנסו לפורום מחאת האוהלים ב-ynet

 

"הדבר הראשון שאנחנו הולכים לבצע, בשבוע הבא, הוא להשלים שני שינויים ענקיים", אמר נתניהו. "הדבר הראשון שנעשה הוא לשנות את החסמים לתכנון דירות, והדבר השני הוא שחרור החסמים לשיווק הקרקעות לדירות. אנחנו עובדים על זה שנתיים". נתניהו אמר כי ביקש להתחיל את הרפורמה הראשונה והשנייה במינהל מקרקעי ישראל עוד בתחילת הקדנציה שלו.

 

ראש הממשלה אמר כי השלמת הצעדים האלה תבוצע בשבוע הבא, והסביר: "שחרור החסמים לתכנון דירות ייעשה באמצעות הוועדות הלאומיות לתכנון דירות (וד"לים). אנחנו יודעים שהפקק בתכנון הוא שש ועדות תכנון מרכזיות שכל תכנון הדירות בארץ מתנקז אליהן, ושם זה נעצר... מערכת ביורוקרטית, עד שהיא מתכנסת ומחליטה, עובדת לאט מאוד. זה חסם גדול מאוד".


נתניהו במסיבת העיתונאים היום בצהריים צילום: עומר מירון)

 

נתניהו אמר כי שש ועדות מיוחדות יוצמדו לשש הוועדות המחוזיות, והן יאשרו בהליך מקוצר מיזמי דיור: "אנחנו מאצילים אותן לפתוח את הפלונטר, ועושים את זה במסלול מהיר שיאפשר לנו להוסיף בשנה וחצי עוד 50 אלף דירות לשוק, והדבר הזה בעצם מוחק את הגרעון בדירות שהיה עד עכשיו". נתניהו אמר כי מדובר בצעד חזק מאוד, ולכן הוא יוגבל בהוראת שעה לשנה וחצי.

 

"הדבר השני הוא שחרור החסם לשיווק הקרקע לדירות", אמר נתניהו. "פה אנחנו חייבים לעשות את השינוי במינהל מקרקעי ישראל ששולט על כ-90% מקרקעות המדינה". הוא ציין כי תבוצע שורה של שינויים, בהם שיווק קרקעות מוגדל ומהיר יותר, הרחבת סמכויות המנהלים בתוך המינהל והוספת אנשי מקצוע - שמאים ומתכננים - כדי שיהיו יותר אנשי מקצוע שיוכלו לסייע בשיווק: "כל זה יסתיים עד יציאת הכנסת לפגרה בשבוע הבא", הבטיח נתניהו.

 

50% הנחה לסטודנטים בתחבורה הציבורית

נתניהו דיבר גם על סיוע לסטודנטים: "אנחנו רוצים לאפשר גם נגישות לדיור מוזל, והאוכלוסייה הראשונה היא הסטודנטים.

אנחנו הולכים להוסיף 10,000 יחידות דיור חדשות במעונות שנקים לסטודנטים", אמר. הוא הדגיש כי הבנייה תיעשה בכל רחבי הארץ על קרקע חומה, שמחירה "אפס". הוא הבטיח שלקבלנים ייעשו "מכרזים הפוכים", ויזכה מי שייתן את מחיר השכירות הנמוך ביותר.

 

צעד נוסף, אמר נתניהו, יהיה מתן האפשרות לסטודנטים להגיע לדיור פנוי מחוץ למרכזי הערים, ולשם כך הבטיח להוזיל את התחבורה הציבורית בכל רחבי הארץ - באוטובוסים וברכבות - כדי להפוך את הדיור מחוץ למרכזי הערים לכדאי יותר. נתניהו ושר האוצר, יובל שטייניץ, שעלה לדבר אחריו, הבטיחו להוזיל את התחבורה הציבורית לסטודנטים ב-50% במסגרת פיילוט של שנה, שלאחר מכן ייבחן מחדש.

 

נתניהו הבטיח גם בנייה לשכירות מוזלת. "אנחנו באים ואומרים כי נשווק קרקע לבנייה של אלפי יחידות דיור חדשות במטרה להביא לשכירות מוזלת, וההנחה תינתן בכמה מסלולים של בין 25 ל-100 אחוז. מאה אחוז זה חינם", אמר ראש הממשלה, "כל ההוזלה הולכת לדייר".


צופים בנאום ראש הממשלה במאהל המחאה בתל-אביב (צילום: ירון ברנר)

 

הוא הוסיף: "במקביל נאפשר בנייה לרכישה מוזלת במה שקרוי 'מחיר למשתכן'. נבנה אלפי יחידות דיור בכל הארץ, ניתן 60 אחוז הנחה על הקרקע. כל ההוזלה תלך לדייר. נגיע עד להוזלה של 150 אלף שקל לדירה. זה מתרגם את עצמו למאות אלפים לדירה, משום שהקרקע מהווה 40% מהדירה. בנוסף, נעשה מכרזים הפוכים, מה שיגרום לקבלנים להוריד את מחיר הדירה מעבר לכך".

 

"מצוקת הדיור בישראל היא מצוקה אמיתית, והיא לא דבר שמישהו מפברק, היא לא דבר שהוא מלאכותי, זו בעיה אמיתית",

אמר נתניהו בפתח דבריו. "כל מי שאמפתיה בלבו מבין שזו בעיה, משום שצעירים שמשתכרים, ואפילו משתכרים היטב, ידם אינה משגת לקנות דירה, והם נאלצים לגור אצל ההורים, עוד מעט הם יגורו אצל הסבים, וזה מחסור שהולך ומחריף, וזה לא דבר שהוא חדש לי".

 

נתניהו טען כי זיהה את הבעיה עוד כשכיהן כשר האוצר, וכי ניסה לפעול כבר אז בתחום של מינהל מקרקעי ישראל אך לא עלה בידיו לשנותו. "לפני שהפכתי לראש ממשלה אמרתי 'אנחנו חייבים לטפל בדבר הזה, אנחנו חייבים לפתוח את הפלונטרים של השוק שאינם מספקים מספיק דירות'". הוא אמר כי הדרך היחידה לפתור את נושא מחירי הדיור היא לגרום לכך שיהיו הרבה יותר דירות במדינת ישראל.


היום במסיבת העיתונאים (צילום: עומר מירון)

 

ראש הממשלה מקווה שהתוכנית, שיישומה אפשרי לטענת אנשיו בתוך זמן קצר, תפתור את המצוקה ותוציא את העוקץ ממחאת האוהלים, שהגיעה בסוף השבוע לשיאה עם עשרות אלפי מפגינים ברחובות תל-אביב. גם הבוקר נערכו הפגנות וצעדות קטנות במקומות שונים בארץ.

 

נתניהו התגונן: ממשלות קודמות גרמו למצב

נתניהו אמר במסיבת העיתונאים שערך כי היעד שלו הוא לפתור את הבעיה הביורוקרטית. "מה שאנחנו מראים היום הוא תוצאה של הפעולות של השנתיים האחרונות וגם של השבועות האחרונים, שבהם אנחנו עושים שינויים יסודיים לצד צעדים ספציפיים שאנחנו חושבים שיכולים להקל על הבעיה ובסופו של דבר גם לפתור אותה".

 

הוא דיבר על הטבות לחיילים, סטודנטים, זוגות צעירים ומחוסרי דיור. "יש עלייה חדה במחירי הדירות, עלייה של כ-40%, אומרים שדירה של שלושה וחצי עד ארבעה חדרים שעלתה כ-800 אלף שקל עולה היום כ-1.2 מיליון שקל", אמר נתניהו. הוא אמר כי הדבר נובע מכך שאין די דירות בישראל, משום שבישראל תכנון דירות ושיווקן ארוכים בהרבה מבכל שאר העולם - "זו הבעיה הייחודית שלנו".

 

הוא ציין כי ישראל נמצאת במקום ה-121 בעולם בהשגת היתר בנייה, וברישום הנכס במקום ה-147. "אנחנו בתחתית לא רק של המדינות המפותחות, אלא של המדינות בכלל", אמר נתניהו. נתניהו גם התגונן וציין כי החלטות שגויות של ממשלות קודמות הביאו למצב הקיים. הוא הזכיר את החלטתה של הממשלה הקודמת, מאוגוסט 2008, על אי שיווק דירות במרכז הארץ. "יש מחסור של דירות באזורי ביקוש כמו גוש דן במרכז הארץ - זו לא הדרך", אמר ראש הממשלה. הוא טען גם כי ממשלות קודמות לא שיווקו די דירות.


היום ברוטשילד. מקום 121 בעולם בהיתרי בנייה (צילום: נועם מושקוביץ)

 

נתניהו ציין את פעולותיו עד כה בעזרת מצגת: "ביטלנו החלטות שגויות", אמר בהתייחס להחלטה שלא לאפשר בנייה במרכז

הארץ, "עשינו פעולות בעיקר דרך משרד השיכון לזרז את שיווק הקרקעות ונתנו תמריצים לזירוז הבנייה". הוא טען כי יש גידול של 40% בהתחלות הבנייה לעומת שנת 2008.

 

שר האוצר שטייניץ אמר כי אם החקיקה בכנסת תתבצע לפי המתוכנן והצעדים שצוינו ייצאו לדרך, באוצר מעריכים כי עד סוף

2011 או בחודשים הראשונים של 2012 תהיה בלימה בעליית מחירי הנדל"ן ואולי אף ירידה במחירים.

 

אתמול הסתמן כי הלחץ הציבורי מתחיל לתת את אותותיו ביתר שאת בסביבת נתניהו, כשלראשונה יצא שר בליכוד נגד ראש הממשלה. מיכאל איתן לעג לקריאתו של נתניהו לשרים ולאנשי מפלגתו להירתם ל"מסע האלונקות" שלו, ותהה "להיכן סוחבים את האלונקה". שר בכיר אחר בליכוד, הנמנה דווקא עם נאמניו של נתניהו, אמר ל-ynet כי ראש הממשלה משדר פאניקה וחוסר מנהיגות. שר הפנים, אלי ישי, פנה ליו"ר הכנסת בבקשה לבטל את פגרת הקיץ של הכנסת על רקע המשבר, בעוד נתניהו עצמו ביטל נסיעה לפולין.

 

את השידור החי הפיקה גליה שיזף. צילמו: אסי כהן ואבי פרץ.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. לא נקב במועד לביצוע
צילום: עומר מירון
מאהל המחאה בתל-אביב בזמן הנאום
צילום: נועם מושקוביץ
מפגינים ברוטשילד: "נתניהו משחד את הסטודנטים"
צילום: ירון ברנר
מפגינים בתל-אביב בזמן דברי ראש הממשלה
צילום: גיל יוחנן
השר שטייניץ. ירידה במחירים עוד השנה
צילום: עומר מירון
מומלצים