שתף קטע נבחר

לאחר 5 שבועות - עובדי ריו יורדים מהאונייה

כ-250 מעובדי האונייה, המתבצרים עליה מזה חודש בנמל אשדוד, חתמו על הסכם לפיו יקבלו 83% משכרם. זאת, לאחר שעורכי דינם השיגו מימון של 340 אלף דולר לתשלום המשכורות

האם הגיע הקץ לסאגת אוניית הקרוזים "ריו"? האונייה, לה מונה כונס נכסים בתחילת החודש, התרוקנה כמעט לגמרי מהעובדים שהתבצרו עליה.

 

האונייה עומדת מה-19 ביוני בנמל אשדוד, כשעובדיה לנו על סיפונה ובחדרים בתנאים קשים ביותר - ללא מים זורמים וחשמל. מדובר בצוות של כ-320 איש שכלל כ-20 ישראלים, 57 פיליפינים, 35 מצרים, 66 הודים, 63 אוקראינים, 16 יוונים, 15 רומנים, וכן עובדים מגיאורגיה, טורקיה ורוסיה. 

 

על מפעילת האונייה, חברת כספי הפלגות, רובצים חובות כבדים, והעובדים אמרו בעבר כי ישהו על האונייה עד לקבלת הכספים המגיעים להם. רק בימים אלו, כאמור, עוזבים אחרוני העובדים את האונייה.

 

נכון להיום (ג'), נמצאים על סיפונה כחמישה-שישה עובדים וצוות בטיחות המונה 35 איש המחוייב להיות עליה. האונייה תעמוד למכירה פומבית בשמיני באוגוסט.

 

לצוות האונייה הוצעו שתי חלופות - מתן 300 דולר כדמי כיס וכרטיסי טיסה עד מכירת האונייה וקבלת שכרם במלואו או מתן חלק משכרם לאחר שכירת עו"ד. צוות האונייה שכר את עורכי הדין דן סלע וניר ספיר וכ-250 מהעובדים נתנו לשניין יפויי כוח ויקבלו 83% משכרם.

 

עו"ד סלע אמר היום ל-ynet: "גופי מימון חיצוניים הביעו הסכמתם אך המימוש צרך ימים נוספים ועל האונייה עמד להתפרץ הר געש אנושי, חברת 'דן סלע נכסים 1996 בע"מ' השיגה מימון בסך 340 אלף דולר מבנק דיסקונט והעמידה אותו לרשות קופת הכינוס לצורך תשלום שכרם של עובדי הצוות". "אמרתי לעובדים שלצורך החלופה הראשונה (קבלת 300 דולר וכרטיסי טיסה - ר.ר.) אין צורך בשכירתו של עורך דין", הוסיף סלע.

 

מטעמם של כונסי הנכסים, עו"ד ערן שלח ואילן אורלי, נמסר ל-ynet: "ההסדר שהוצע על ידי הכונסים ושאושר על ידי בית המשפט לימאות היה הסדר ראוי, סביר שהיה מבטיח לכל איש צוות קבלת 100% משכרו".

 

עובדי האונייה שהיו מבוצרים עליה בחמשת השבועות האחרונים אמרו ל-ynet כי "הצלחנו במלחמה שלנו".

 

בעמוד הפייסבוק של הקבוצה התפרסמו בתחילת החודש תמונות בהן ניתן לראות את העובדים ישנים באזור קשירת החבלים ועל סיפון האונייה, וכן נכתבו בו הודעות המתארות את מצבם הקשה של העובדים המושבתים. העמוד הוסר.

 


תמונות שהתפרסמו בעמוד הפייסבוק של האונייה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוניית ריו
צילום: אבי רוקח
מומלצים