שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ברק: מוכנים לשקול התנצלות על טעויות במרמרה
  סדרת פגישות עם בכירי הממשל חיזקה את עמדתו של שר הביטחון שיש ליישר את ההדורים עם אנקרה: "אני לא אוהב את זה, אבל זה לא רע שיהיו לישראל יחסים סבירים עם טורקיה". על מחאת האוהלים אמר: "מקווה שנטפל בזה במהירות האפשרית"

  שר הביטחון, אהוד ברק, אמר הלילה (יום ו') בתום פגישותיו עם בכירי הממשל האמריקני כי על ישראל להגיע לפשרה עם טורקיה - גם אם זה אומר שבשביל לשקם את היחסים עליה להתנצל על אירועי המשט לעזה לפני שנה. "לא מדובר בהתנצלות על הסגר ולא בהתנצלות על המשט, אלא באמירה שאם היו טעויות בזמן הביצוע - אנחנו מתנצלים עליהן", הסביר.

   

  "אני לא אוהב את זה", הודה שר הביטחון בתדרוך לכתבים, "אבל זה לא רע שיהיו לישראל יחסים סבירים עם טורקיה באזור שבו יש התנדנדות במצרים, התכווצות בסעודיה ואיראן עוינת". לדבריו, טובי המשפטנים במשרד החוץ ובמשרד הביטחון סבורים שאם ישראל רוצה להגן על חיילי צה"ל, עליה להגיע להבנה עם טורקיה.

   

  ברק נפגש אמש עם סגן הנשיא ג'ו ביידן, מזכירת המדינה הילרי קלינטון, שר ההגנה ליאון פנטה והיועץ לביטחון לאומי טום דונילון. בעקבות הפגישה התחזקה עמדתו שיש ליישר את ההדורים עם אנקרה. זאת, בניגוד לעמדתו של שר החוץ, אביגדור ליברמן, שמתנגד בתוקף להתנצלות.

   

  שר הביטחון, שצפוי להיפגש היום עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון כדי לדון עמו בדו"ח פאלמר על המשט, אמר: "מצד אחד יש בדו"ח מסקנות חשובות מאוד לישראל, שמעמידות את טורקיה בפינה מבחינת ההצדקה לסגר, ההצדקה לעצירת המשט וההצדקה לשימוש בכוח".

   

  "מצד שני", אמר ברק, "יש אלמנט בעייתי שעוסק במה שקרה תוך כדי המבצע. אנחנו לא מסכימים עם חלק מהדברים, אבל אנחנו צריכים לעשות בחירה בין דו"ח בעייתי לבין השגת הבנה עם טורקיה, שבמסגרתה ילובנו הדברים שמטרידים אותנו, ושלא יהיו תביעות ברחבי העולם של טורקיה ושל טורקים נגד ישראל ונגד קצינים ומפקדים".

   

  מתכוננים לספטמבר 

  ברק דן עם בכירי ממשל אובמה גם בנושא המדיני. לדבריו, אם תושג הבנה בין ישראל לאיחוד האירופי וארה"ב על נוסחה, האמריקנים והאירופים יפנו לפלסטינים כדי להניא אותם מכוונתם לבקש מהאו"ם הכרה במדינה עצמאית.

   

  "אם לא תהיה נכונות של הפלסטינים להיענות לנוסחה כזו", הסביר שר הביטחון, "מדינות

  אירופה יהיו איתנו וזה ירוקן במידה רבה את ההישג הפלסטיני בעצרת האו"ם". עם זאת, הוא הזהיר כי אם ישראל לא תגיע להבנה עם האירופים, "חלקם יצביעו עם הפלסטינים ויתחיל תהליך מאוד בעייתי מבחינת ישראל - גם אם לא יהיו לו תוצאות מיידיות".

   

  על מחאת האוהלים אמר שר הביטחון כי "המחאה היא אמיתית, היא לגיטימית. מדובר בעמוד השדרה של החברה הישראלית. מדובר באנשים שעובדים, משלמים מיסים והולכים למילואים. זוג צריך לעבוד עשר שנים כדי להשיג דירה ממוצעת".

   

  "המיסים העקיפים במדינת ישראל הם מהגבוהים בעולם", הוסיף ברק, "אני חוזר ואומר את הדברים האלה כבר תקופה ארוכה, ומבחינתי אלה הדברים האמיתיים הדורשים תיקון וטיפול. אני מקווה שאנחנו כממשלה, נטפל במהירות האפשרית בדברים האלה הדורשים תיקון".

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ברק. חושש מתביעות נגד חיילים
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים