שתף קטע נבחר

הליגה הערבית לאו"ם: הכירו במדינה פלסטינית

הליגה הערבית, שמתכנסת בקטאר, תפנה לאו"ם בשם הפלסטינים בדרישה להכיר במדינת פלסטין, שבירתה מזרח ירושלים. המזכ"ל אל-ערבי רמז עוד אתמול: זה הפתרון היחיד

"החלטנו לפנות לאו"ם ולבקש הכרה במדינת פלסטין שבירתה מזרח ירושלים", הודיע היום (ה') ראש הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, בעת כינוס שריה בקטאר. לדבריו, ועדת המעקב לענייני תהליך השלום של הליגה תפנה בקרוב בשם הפלסטינים לאו"ם, ותבקש לשדרג את מעמדם לזה של חברים מלאים בארגון.

 

הוועדה התכנסה היום בדוחא, בירת קטאר, בהשתתפות הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, כדי לדון במהלך לקראת ספטמבר. טרם הפגישה, אמר יועץ בלשכתו של אבו מאזן לרדיו "קול פלסטין", כי בכוונתו "להציג בפני המתכנסים לדיון את כל ההתפתחויות והמגעים, לאור כישלונה של פגישת הקוורטט להוציא הודעת סיכום שתקבע את היסודות לפתיחת המשא ומתן מחדש".


אבו מאזן נפגש עם אמיר קטאר, אתמול בדוחא (צילום: EPA)

 

לדברי היועץ, אבו מאזן תכנן גם לבקש ממדינות ערב לעמוד בהתחייבויותיהן הכספיות כלפי הרשות הפלסטינית, וציין כי ישנן מדינות שלא עושות זאת.

 

אל-ערבי רמז עוד אתמול על כוונת הליגה הערבית להכריז על תמיכה. עם הגיעו לדוחא, אמר מזכ"ל הליגה לסוכנות הידיעות הקטארית כי הם "תומכים בבקשת הפלסטינים לפנות לאו"ם, וזאת כדי לזכות בהכרה בינלאומית במדינה עצמאית". הוא הוסיף כי זהו בעיניו הפתרון היחיד, לאחר שהמשא ומתן נכשל שוב ושוב ואין תקווה לחידושו.

 

גם אבו מאזן התייחס לנושא שלשום וציין כי עמדת הפלסטינים נותרה כשהייתה: "אנחנו דבקים בכוונה לפנות לאו"ם בספטמבר, אם ייכשל הניסיון לחדש את המשא ומתן עם ישראל".

 

במסיבת עיתונאים עם נשיא יוון בלשכת

הנשיאות ברמאללה, אמר הנשיא הפלסטיני: "אנחנו נמצאים בשלב רגיש בכל הנוגע לתהליך השלום במזרח התיכון. אנחנו נמצאים על סף השגת כמה זכויות הנוגעות להקמת מדינה פלסטינית עצמאית והשגת שלום כולל".

 

גם מועצת הביטחון תדון החודש בנושא

ההכרזה של הליגה הערבית לא צפויה להפתיע את האו"ם. בתחילת החודש התייחס נשיא מועצת הביטחון, פיטר וויטיג מגרמניה, לכוונת הליגה לבקש מעצרת האו"ם להכיר במדינה פלסטינית, וציין כי דיון בנושא המזרח התיכון שיתקיים ב-26 ביולי במועצה, יהיה הזדמנות להעלות את הנושא.

 

"אני חושב שזה אירוע שבו נוכל לבחון את האפשרויות השונות שאולי קיימות מבחינת הפלסטינים", אמר וויטיג, אך הדגיש כי המועצה לא צפויה להצביע או להגיע להחלטה בנושא. ערב הכינוס הקודם

 של הליגה הערבית בדוחא, הבהיר גם נשיא עצרת האו"ם, ג'וזף דייס, כי הרשות הפלסטינית לא תוכל להצטרף לאו"ם כמדינה חברה בלי המלצה ממועצת הביטחון.

 

שתי מדינות משמעותיות, צרפת ובריטניה, מסרבות לפי שעה להצהיר כיצד יפעלו בהצבעה על הכרה בפלסטין, אולם גורם מדיני ישראלי, המעורה בנעשה מאחורי הקלעים, אמר בסוף השבוע ל-ynet כי "למרות שאי אפשר עדיין לדעת מה תעשה צרפת, ההערכה היא כי בסופו של דבר בריטניה תתנגד גם היא. על פי דפוס ההתנגדות של בריטניה, אפשר להעריך בזהירות כי היא תצטרף לעמדתה של ארה"ב בנושא הזה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן. "לאור כישלון הקוורטט"
צילום: AFP
מומלצים