שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

צ'רלי ביטון: המאבק של האשכנזייה שייך לכולם

"אתם גיבורים", אמר מנהיג הפנתרים השחורים למפגינים בשכונת התקווה, "למחאה הזאת אין סוף, היא רק תלך ותגדל". בירושלים הפגינו מאות צעירים נגד חוק הווד"לים. הפגנות וחסימות כבישים גם בצמח, חיפה, צומת ביל"ו ומבשרת ציון

בצל ההחלטה על הקמת מטה משותף לכל המאהלים בארץ וגיבוש מסמך הדרישות מהממשלה, התקיימו הערב (יום ג') במקביל הפגנות מחאה על סדר העדיפויות החברתי בכמה ערים. בשכונת התקווה בדרום תל-אביב צעדו כ-200 בני אדם ובירושלים הפגינו מאות צעירים נגד כוונת הממשלה להעביר מחר את חוק הווד"לים.

 

מחאת האוהלים - סיקור מיוחד ב-ynet

מדברים על המאבק - בפורום מחאת האוהלים

 

בצעדה בדרום תל-אביב, שיצאה מגן התקווה ואובטחה על-ידי המשטרה, השתתפו אוהדים של קבוצות כדורגל וכדורסל שצעקו "מי שלא קופץ - מושחת" ורבים ממקומות שונים בארץ שהגיעו לתל-אביב בהסעות מאורגנות. המפגינים קראו "העם דורש צדק חברתי" ו"צאו מהמרפסת, המדינה קורסת" ונשאו שלטים ומדבקות בהן נכתב "ביבי הרסת, נמאסת, לך הביתה".

 

בצעדה השתתף גם צ'רלי ביטון, ממנהיגי תנועת הפנתרים השחורים, לאחר שהגיע מהמאהל בשדרות רוטשילד. ביטון התייחס למוצא העדתי של יוזמת המחאה דפני ליף ואמר: "תושבים יקרים, אנחנו יכולים להתגאות בזה שבחורה אשכנזייה הקימה מאהל בתל אביב והמאבק הופך להיות של כולם ולא רק של עדות המזרח". הוא פנה למפגינים: "חבר'ה, אנחנו מעריצים אתכם - אתם הגיבורים של המחאה, של השינוי במדינת ישראל".

 

ביטון הוסיף בשיחה עם ynet ש"עכשיו גם האוכלוסייה החלשה וגם מעמד הביניים מתאחד במדינה, וצריך שגם מעמד הפועלים יצטרף - ואז כשיש את שלושת המרכיבים האלו זה מביא את השלטון לקריסה סופית. היום הממשלה לא חסה על אף חלק של הציבור, היא מפלה אותו בכללותו".

 

הוא הביע ביטחון ש"למחאה הזאת אין סוף, היא רק תלך ותגדל, תלך ותתפתח, הציפייה שלי היא שכל המדינה תהיה אוהלים ואז זה יגרום לשלטון להתחיל לחשוב - לפתוח את הקופסה שלהם, את החלודה שלהם. המדינה הזו מספסרת כבר שנים בקרקעות, צריך להפסיק את זה וצריך לתת לאנשים צעירים אופק שיוכלו לחיות בצורה נורמלית במדינה הזאת".

 

לא כמו רוטשילד, אבל מחבקים

דבריו של ביטון מגיעים לאחר שאתמול יצאה הזמרת מרגלית צנעני נגד יוזמי המחאה ואמרה: "הם רק רוצים להפיל את נתניהו, פשוט סבתא שלהם לא הורישה להם דירה בבזל". היום כבר חזרה בה ואמרה שהיא "מחבקת" את המוחים.


חסימת כביש במבשרת ציון (צילום: גיל יוחנן)

 

יו"ר חוג האוהדים של מכבי חיפה, ג'ורג' וסילי, בא במיוחד לתל-אביב כדי להשתתף בצעדה. הוא קרא להקים ממשלת אחדות "כמו שעושים במלחמה". בשידור החי ב-ynet הוא טען עוד ש"אנחנו נמצאים במלחמה של אנשים שאין להם. היום ביבי בממשלה, אבל הוא צריך לקחת גם את ציפי לבני, כי שניהם יחד יצליחו לעשות. כל ממשלה אם תהיה לבד לא תצליח שום דבר. היום זה צו חירום".

 

המשתתפים בצעדה דווקא הבדילו עצמם מאלה המפגינים במאהל בשדרות רוטשילד. אחת המפגינות שהגיעה מנתניה, הסבירה: "הם מייצגים משהו ואנחנו מייצגים משהו. אנחנו מייצגים שכונות מצוקה. אנחנו דורשים דברים אחרים, וגם את מה שהם דורשים. אנחנו כאן בשביל עצמנו, הם בשביל משהו אחר".


"העם דורש צדק חברתי". המפגינים בשכונת התקווה (צילום: עופר עמרם)

 

עם זאת, דנה אמסלם, ממנהיגי המאבק בשכונת התקווה, הדגישה כי הם "מחבקים את אנשי המאהל ברוטשילד". לדבריה, תושבי שכונתה דורשים בראש ובראשונה דיור ציבורי.

 

והיו עוד שורת הפגנות הערב. בצומת צמח בצפון הפגינו כ-150 סטודנטים במחאה על יוקר המחיה, ומשטרת טבריה עיכבה לחקירה שני סטודנטים ממכללת כנרת, בחשד שחסמו את הכביש במקום. לטענת המפגינים, הם לא חסמו את הכביש אלא חצו במעבר חצייה כחוק. גם במבשרת ציון חסמו עשות תושבים כביש ליד מחלף הראל.


"מחבקים את אנשי המאהל ברושילד" (צילום: עופר עמרם) 

  

בצומת ביל"ו שליד רחובות נעצרה התנועה לכמה דקות, כאשר עשרות בני אדם הפריחו בלונים כחולים "המסמלים את שחיקת מעמדם ותנאי העסקה של השוטרים וכוחות הביטחון", כדברי ענת להב מהמאהל בעיר. "אנחנו כאן כדי להשמיע את קולם שלא יכול להשמע גם כן". המפגינים הפריחו גם בית קשור לבלונים עליו נכתב: "ביבי תפסיק להפריח הבטחות באוויר".

 

במקביל, נערך בקריית חיים אירוע הזדהות למען החייל גלעד שליט, על רקע מחאת הדיור, תחת הכותרת "גם גלעד רוצה בית". לצורך האירוע הוקם אוהל ועליו נתלתה תמונתו של גלעד. במהלך האירוע הביע סבו, צבי שליט, תקווה שנכדו ישוחרר עד יום הולדתו ה-25, החל בסוף החודש. שליט הסב הדגיש שצריך להביא לשחרורו של גלעד עד ספטמבר, אחרת "לא יהיה עם מי לדבר". לדבריו, "חייבים לשחרר את גלעד עד סוף אוגוסט כי אם יהיו אירועים חריגים אצל הפלסטינים בספטבמר, לא יהיה עם מי לדבר על הצלתו של גלעד".

 

"חיסול מדינת הרווחה נמשך כבר שלושה עשורים"

בגן הוורדים בירושלים הפגינו כמה מאות בני אדם נגד כוונת הממשלה להעביר מחר את חוק הווד"לים. "אנו סבורים שהחוק לא באמת יקל על מי שצריך להקל", אמר איתי גוטלר, ממובילי המאבק, "אין בחוק הזה דיור בר-השגה והחוק כרגע לא נותן מענה אמיתי לאנשים שאין להם יכולת לרכוש דירות. אנו חושבים שנתניהו עושה תהליך, אך בצורה הלא נכונה וחבל שהוא מעלה את החוק הזה".


נגד הווד"לים. "בעיית הדיור לא התחילה עם ביבי" (צילום: נועם מושקוביץ)

 

במהלך ההפגנה הבהירו המשתתפים כי לא מדובר במאבק פוליטי, אלא חברתי: "הבעיה של הדיור לא התחילה עם ביבי. מדובר בטעות של הפרטה וחיסול מדינת הרווחה שנמשכת כבר שלושה עשורים. כרגע ישנם עודפי תקציב של מיליארדי שקלים, אך החלוקה לא צודקת ולא שיוויונית. התמיכה שביבי כל כך מתגאה בה לא משמשת לרווחת התושבים והנטל על המעמד הבינוני רק גדל". בהפגנה הערב השתתפו אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה העברית, איגוד הסטודנטים של בצלאל, תנועת רוח חדשה, תנועת ירושלמים, תנועת התעוררות, דרור ישראל והמחנות העולים.

 

בחיפה הפגינו מוקדם יותר עשרות צעירים מהמאהל באודיטוריום מול בניין העירייה, בזמן שהתקיימו שם ישיבה של הוועדה לתכנון ובנייה וישיבה של מועצת העיר, שדנה בין השאר בהצעה לסדר, לפיה החברה העירונית תסייע בדיור לצעירים המתגוררים בעיר ותבנה דיור ציבורי נוסף.

 

בעירייה הבהירו כי החברה אינה מוסמכת לבנות ולעיריית חיפה אין קרקעות פנויות לבנייה. ראש העיר יונה יהב ציין כי בשנים האחרונות בונה העירייה מאות חדרים לסטודנטים במעונות. "כיום כל סטודנט חיפאי יכול להתגורר בחדר מאובזר תמורת 700 שקל, וכאשר מדובר במעונות באזור קמפוס הנמל בעיר התחתית, הדבר מפנה דירות בכרמל ובנווה שאנן".

 

בהכנת הידיעה השתתפו עמית קוטלר, יואב מלכה, אחיה ראב"ד, יאיר אלטמן ובועז פיילר. הצעדה הועברה בשידור חי. צילום: אסי כהן. הפקה: גליה שיזף
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צ'רלי ביטון. "יכולים להתגאות"
צילום: עופר עמרם
הצעדה בדרום תל-אביב. "ביבי הרסת"
צילום: אסי כהן
המפגינים בירושלים. "החוק לא באמת יקל"
צילום: נועם מושקוביץ
צבי שליט בקריית חיים
צילום: אבישג שאר ישוב
מומלצים