שתף קטע נבחר

סוריה: לפחות 10 הרוגים לאחר תפילות יום השישי

דיכוי המחאה נגד משטר אסד נמשך, ופעילי זכויות אדם דיווחו על הרוגים בכמה מוקדים ברחבי המדינה, בהם פרברי דמשק וחלב, הגדולה והחשובה בערי סוריה. בדיר א-זור נורו מתפללים שיצאו ממסגד. המשטר דיווח על הרוג מקרב כוחות הביטחון

כוחות הביטחון הסוריים ירו למוות היום ב-10 מפגינים לאחר תפילות יום השישי. כך טוענים פעילים המתנגדים למשטרו של הנשיא, בשאר אסד. עשרות אלפים יצאו לרחובות בלפחות חמש ערים, בהן הבירה דמשק וחלב – הגדולה בערי סוריה.

 

"ועדות התיאום המקומיות", אחד מארגוני האופוזיציה, דיווח כי שני מפגינים נהרגו מאש החיילים בחלב, שלושה בפרברי דמשק ועוד שניים במחוז הצפוני אידליב, שעל-יד הגבול עם טורקיה. כמו כן, דיווחו תושבים כי שני פעילים נהרגו בחמה, רק כמה ימים לאחר תום המבצע הצבאי בעיר לדיכוי ההתנגדות למשטר.


כוחות הביטחון והרוג ברחובות אידליב (צילום: רויטרס)

 

"בשאר הסתלק!" צעקו ההמונים בערים שעל חוף הים התיכון, לטקיה ובניאס, כמו גם בהפגנות באזור העיר דרעא שבדרום סוריה, מוקד ההתנגדות הראשונית לשלטונה של משפחת אסד לפני חמישה חודשים. בדיר א-זור שבמזרח, ירו כוחות הביטחון אש חיה לעבר מפגינים שיצאו ממסגד מרכזי, ואדם אחד נהרג. עד ראייה סיפר כי אש פרצה במבנה לאחר מכן.

 

תושב דיר א-זור אמר כי הוא וחבריו נחושים להמשיך בהתנגדות: "אסד רוצה לחסל את ההתקוממות לפני שהלחץ הבינלאומי יהיה חזק מדי עבורו, אך התושבים יצאו מכמעט כל מסגד מרכזי בעיר, ממש ליד הטנקים שהוצבו בכל כיכר מרכזית ובכל צומת מפתח".

 

הטלוויזיה הממלכתית של סוריה דיווחה כי אחד מאנשי כוחות הביטון נהרג בעיירה שנמצאת באזור דמשק. כוחותיו של בשאר אסד החריפו את פעולותיהם נגד ההתקוממות מאז תחילת הרמדאן לפני כשבועיים, בניסיון לחסל אחת ולתמיד את המחאה נגד השלטון. כל זאת, על אף איומים בחרפת העיצומים נגד המשטר מצד ארצות הברית, טורקיה ומדינות ערביות.

 

אתמול דיווחו פעילי זכויות אדם מקומיים כי לפחות 19 בני אדם נהרגו מאש כוחות הביטחון בפשיטות באזור הגבול עם לבנון ובלבם של המחוזות הסוניים השבטיים. על פי הערכות, יותר מ-1,700 בני אדם נהרגו מאז תחילת ההפגנות נגד אסד ואנשיו. המשטר מדווח כי כ-500 שוטרים וחיילים מתו מאז פרוץ ההתקוממות.

 

שלשום הטילה ארצות הברית סנקציות על הבק הגדול בסוריה ועל מפעילת הטלפונים הניידים הגדולה במדינה, השייכת לבן דודו של אסד, רמי מחלוף. אתמול אמר השגריר האמריקני לדמשק, רוברט פורד, כי עוד עיצומים יוטלו על סוריה אם האלימות נגד האזרחים לא תיפסק.

 

"יש להיענות לדרישות ללא שהות"

במקביל, פרסמו כלי התקשורת בטורקיה את תוכן האיגרת שהעביר שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטאולו, לנשיא אסד. את האיגרת כתב נשיא טורקיה, עבדוללה גול: "הגיע הזמן שההנהגה הסורית תנהג באומץ לנוכח השינוי, במקום שתמצא את עצמה כבת ערובה של רוחות השינוי".


שרי החוץ של טורקיה וסוריה בזמנים רגועים יותר (צילום ארכיון: רויטרס)

 

השר הטורקי היה בדיונים "מרתוניים" בני שש שעות עם ההנהגה הסורית שלשום, שב לארצו והכריז טורקיה מצפה לצעדים מסוריה "בתוך כמה ימים". עם זאת, הוא לא פירט מה היה תוכנה של האיגרת.

 

על פי הפרסום, מצפים הטורקים מסוריה להאיץ את הרפורמות הפוליטיות במדינה ולהיענות לדרישות המפגינים לרפורמות דמוקרטיות ללא שהות. "הדרישות הלגיטימיות של העם צריכות להיענות במהירות ובכנות. אני מאמין שהן ישפרו את הנסיבות השליליות בסוריה באותה המהירות", כתב גול באיגרת.

 

"אינני רוצה לראות אותך בעמדה, שבה אתה מסתכל לאחור ומתחרט כי מה שעשית היה מאוחר ובלתי מספיק. סוריה עוברות תקופה מכריעה והיסטורית, זהו הזמן להראות את מנהיגותך באומץ ולהוביל את כיוון השינוי במקום למצוא עצמך כבן ערובה של רוחות השינוי", הוא כתב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסד. לא נרתע
צילום: AP
הרוג ברחובות, הדיכוי נמשך
צילום: AFP PHOTO/YOU TUBE
טנק ברחובות חמה
צילום: רויטרס
מומלצים