שתף קטע נבחר

לבני נגד נתניהו: הובלת להכרזה הפלסטינית

בירושלים מגיבים בקרירות להודעה הפלסטינית על שב-20 בספטמבר יבקשו להיות חברים מלאים באו"ם: זה צפוי וזה מצער". יו"ר האופוזיציה: "לכישלון המדיני הזה יש אחראי אחד - נתניהו"

הפלסטינים נחושים לקדם את המהלך החד-צדדי להכרה במדינה, והיום (שבת) הודיעו שיגישו את בקשתם להפוך לחברים מלאים באו"ם ב-20 בספטמבר, ועכשיו נשאלת השאלה מי אשם? גורמים מדיניים בירושלים הפנו אצבע מאשימה לנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, ש"החליט להימנע ממשא ומתן ישיר. זה צפוי וזה מצער".

 

עוד לדברי אותם גורמים, "ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עדיין מאמין שרק במשא ומתן ישיר ואמיתי ניתן לקדם את תהליך השלום ולא בהחלטות חד-צדדיות".

 

לעומתם, יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, תקפה את התנהלותו של נתניהו ש"במקום להקים מדינה פלסטינית בהסכם עם ישראל, מוביל את העולם להקים מדינה בניגוד לעמדת ישראל. התנהלותו של נתניהו מסכנת את האינטרסים של ישראל ומביאים אותה לחולשה מדינית חסרת תקדים שתפגע בבטחון שלה. נתניהו חשב שהוא מדבר חזק, ובפועל החליש את ישראל".

 

לדברי לבני, "ההחלטה הפלסטינית רעה לישראל, ולכישלון המדיני הזה יש אחראי אחד - נתניהו. חוסר יכולתו של נתניהו להבין את המציאות וסירובו להמשיך את המשא ומתן אותו ניהלה קדימה ובו שמרנו על האינטרסים של ישראל - מובילות את ישראל לאחד מהמחדלים המדיניים המסוכנים בתולדותיה". קדימה קוראת לחידוש המשא ומתן לפני ספטמבר.

 

הרשות הפלסטינית החלה לקדם את היוזמה לקבלת הכרה מהעצרת הכללית של האו"ם בשנה שעברה, על רקע הקיפאון בתהליך השלום מול ישראל. כבר עתה ניתן לקבוע כי הבקשה הזו תוגש, היא תאושר די בקלות, משום שבעצרת הכללית יש רוב מוחלט למדינות ערב והאיסלאם ולמדינות עולם שלישי שאינן מיודדות עם ישראל.

 

גם אם בקשת ההכרה הפלסטינית תאושר בעצרת הכללית, כדי להפוך לחברה מלאה בארגון תזדקק הרשות הפלסטינית לאישור המהלך במועצת הביטחון של האו"ם. ארה"ב, שמחזיקה בזכות וטו במועצה, צפויה לסכל מהלך כזה, ונשיאה, ברק אובמה, אף הזהיר השנה את הפלסטינים לא לבקש הכרה מהאו"ם.

 

במערכת הביטחון נערכים לאפשרות שאם הבקשה הפלסטינית להכרה מהאו"ם תאושר, אלפי פלסטינים וערבים ממדינות שכנות יתפרעו, ויביאו לפתיחתה של אינתיפאדה נוספת. עם זאת, הדעות לגבי האפשרות שהתרחיש הזה יתממש חלוקות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחדל מדיני. לבני
צילום: גיל יוחנן
אבו מאזן ונתניהו בימים אחרים
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים