שתף קטע נבחר

משאל הרפובליקנים באיווה: מישל בקמן ניצחה

הנציגה הבכירה של "מסיבת התה" זכתה במשאל של הרפובליקנים באיווה, הנחשבת למדינת מפתח. למרות ההישג הגדול עבור בקמן, היא אינה יכולה לנוח על זרי הדפנה: לפני ארבע שנים ג'ון מקיין כלל לא השתתף במשאל

אשת השעה: מישל בקמן, ילידת מדינת אייווה והנציגה הבכירה של "מסיבת התה" בבית הנבחרים האמריקני, זכתה הלילה (יום א') במשאל לא מחייב בין שמונה מהמועמדים הרפובליקנים לנשיאות, שהתקיים בעיר איימס בהשתתפות כ-17 אלף מצביעים.

 

הניצחון במשאל הוא הישג גדול לבקמן, האשה הראשונה שזכתה אי פעם במשאל המתקיים מאז 1979 מדי ארבע שנים בעיר שבה שוכנת אוניברסיטת מדינת איווה, ונחשב בעיני רבים למקפצה פוליטית חשובה עבור הפוליטיקאים הרפובליקנים.  


נוסעת כל הדרך לבית הלבן? בקמן (צילום: רויטרס)

 

בקמן זכתה ב-4,823 קולות, מעט יותר מציר בית הנבחרים מטקסס, רון פול בן ה-75, שקיבל 4,671 קולות. רון פול, המתמחה בהשגת תוצאות מעולות במשאלים שכאלה, הוא דווקא חסר סיכוי להיבחר למועמד הרפובליקני לנשיאות בשל עמדותיו הבדלניות, המנוגדות לעמדה הרפובליקנית המסורתית.

 

המאוכזב הגדול של המשאל הוא טים פולנטי, מושל מינסוטה לשעבר, שהגיע למקום השלישי עם 2,293 קולות בלבד. פולנטי שהקים מערך פעילים משומן קיווה לנצח ולפרוץ אחת ולתמיד לתודעה הציבורית - אך הדבר לא עלה בידו. מועמדים אחרים זכו לאחוזי תמיכה נמוכים, כולל מיט רומני, הרפובליקני המוביל בסקרי דעת הקהל. רומני ידע מראש שסיכוייו נמוכים מול השמרנים האוונגליסטים, השולטים בפוליטיקה הרפובליקנית באיווה, ולא טרח כלל לנאום לפני ההצבעה.

 

ערכו של המשאל מוגבל

הסנאטור לשעבר, ריק סנטורום, גם הוא אוונגליסט, שהשקיע בשבועות האחרונים את מירב זמנו במחוזות השונים של איווה, הגיע למקום הרביעי עם 1,657 קולות, ואחריו איש העסקים, הרמן קיין, עם 1,456 קולות.


נכנס למרוץ. מושל טקסס ריק פרי ואשתו אניטה (צילום: רויטרס)

 

מיט רומני, שוויתר על נאומו, זכה רק ב-567 מקולות המצביעים באיווה - פחות אפילו מריק פרי, שקיבל 718 קולות למרות שכלל לא הגיע למפגש ולא השתתף במשאל. ניוט גינגריץ', יו"ר בית הנבחרים לשעבר, הסובל מבעיות חמורות בקמפיין הבחירות שלו, זכה רק ל-385 תומכים.

 

ערכו של המשאל באייווה התערער בשנים האחרונות, ונעשה מפוקפק לאחר שלפני ארבע שנים זכה ג'ון מקיין בתפקיד המועמד הרפובליקני לנשיאות מבלי שבכלל השתתף במשאל, על אף שאיווה נחשבת למדינת מפתח. באותה עת ניצח רומני במשאל, אבל הפסיד בבחירות המקדימות של איווה כעבור חמישה חודשים למייק הקאבי האוונגליסט.

 

גם מושל טקסס, ריק פרי, אוונגליסט בעצמו, בחר שלא להשתתף במשאל הלא מחייב של אייווה והעדיף להכריז במהלך היום על כניסתו הרשמית למרוץ בכינוס בלוגרים שמרנים בדרום קרוליינה. "הגיע הזמן להחזיר את אמריקה לעבודה", אמר פרי ופנה אל הנשיא ברק אובמה באומרו: "אדוני הנשיא, אתה לא יכול להבטיח את העתיד על ידי מכירת אמריקה לבעלי חוב זרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מישל בקמן. הישג אישי משמעותי
צילום: AFP
מיט רומני. מוביל בדעת הקהל, ויתר על המדגם
צילום: AFP
מומלצים