שתף קטע נבחר

חודש אחרי הבטחת רה"מ: אין פתרון לים המלח

בחודש יוני ביקר נתניהו בים המלח והקציב 21 יום לפתרון עליית המפלס, אך טרם נרשמה התקדמות בנושא. כעת דורשים שר התיירות והשר להגנת הסביבה: יש לפעול במהירות, כל יום שחולף משמעותו חשש להצפת המלונות ולנזקים סביבתיים

חודש וחצי עברו מאז סיורו של ראש הממשלה נתניהו, בים המלח, במהלכו "הקציב" 21 יום לפתרון בעיית עליית המפלס - ושום התקדמות משמעותית לא מורגשת בשטח. כעת, דורשים שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב והשר להגנת הסביבה, גלעד ארדן להביא את הנושא להכרעת הממשלה, כבר בישיבה הקרובה.

 

 

במכתב ששיגרו השניים לאחרונה לראש הממשלה, הם כותבים: "לא בכדי קצבת, אדוני ראש הממשלה, את משך הזמן הקצר לעבודתו של הצוות המקצועי, כאשר כל יום שחולף משמעותו המשך עליית מפלס הבריכה, הרס תשתיות הקבע, הצפת המלונות באזור, וכן נזקים סביבתיים רבים".

 

השרים, שפרסמו כבר לפני מספר חודשים את תמיכתם בחלופת קציר המלח, ממשיכים ומציינים כי מדובר בבעיה שיש לפעול במהירות לפתרונה, הן בשל הנזק הנגרם לבתי המלון באגן הדרומי והן בשל הנזקים שנגרמים לאזור. "על מנת להציל את משאב הטבע הייחודי של מדינת ישראל - ים המלח, עלינו לפעול בהקדם האפשרי לקבלת תשובה ממשרד האוצר", הם כותבים.

 

מיסז'ניקוב וארדן מציינים במכתבם כי במהלך סיורו של ראש הממשלה, הביע גם נתניהו את תמיכתו בפתרון קציר המלח, אך כי הנושא נותר "תקוע" סביב סוגיית המימון של מפעלי ים המלח. כעת הם מבקשים, כאמור, כי הממשלה תאשר את הנושא במסגרת הצעת מחליטים משותפת של משרד התיירות והמשרד להגנת הסביבה.

 

סוגיית המימון של פעולות הקציר הוערכה על ידי החברה הממשלתית שהוקמה לטובת הנושא (חל"י - י.ד) בסכום של בין 5 ל-7 מיליארד שקלים. אולם בעוד שני השרים תומכים במימון מלא או כמעט מלא של הקציר על ידי מפעלי ים המלח, הרי שהמפעלים מתנגדים לשאת באחריות המלאה למצב – ומוכנים לממן את הפעולות באופן חלקי בלבד.

 

מדוברות משרד רה"מ נמסר בתגובה: "נושא מימון ביצוע פרויקט הגנות ים המלח הינו נושא מורכב וסכומי המימון הינם מהותיים מאוד.

 

"לצורך בחינת מכלול ההיבטים של הסוגיה יש צורך בעבודת מטה סדורה הכוללת התייחסות כלכלית, הנדסית וחוות דעת משפטית. לאור התמשכות בדיקות מורכבות אלו, ביקש שר האוצר, בתיאום עם משרד המשפטים, מראש הממשלה הארכת התקופה שנקצבה לגיבוש מתווה המימון במספר שבועות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים