שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

חושש? נתניהו זומן לוועדת הכספים, וכפה דיון סגור

רה"מ התבקש להשתתף בדיון ביוקר המחיה שייערך בחדר הוועדה, שבו הדיונים פתוחים לתקשורת. הוא סירב, ובמקום זאת יגיעו כל חברי הוועדה ללשכתו, שם הדיון ייערך בדלתיים סגורות

ממה חושש ראש הממשלה? בשעה שהמחאה החברתית עדיין בוערת, בנימין נתניהו זומן להשתתף היום (יום ב') בישיבת ועדת הכספים של הכנסת, שבה יידונו נושאים כלכליים בוערים כמו מדיניות המיסוי של הממשלה ומחירי המים, החשמל, הדלק והקוטג'. אלא שנתניהו סירב להשתתף בישיבה בחדר הוועדה בכנסת, שם היא הייתה אמורה להיות פתוחה לתקשורת, וכדי לאפשר את קיום הישיבה בנוכחותו היא תיערך בלשכתו של ראש הממשלה - בדלתיים סגורות.

 

את הפיתרון שלפיו הישיבה תיערך בלשכת נתניהו הגה יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה). חלק מחברי הוועדה מתחו ביקורת על סירובו של נתניהו להגיע לדיון במתכונתו הרגילה, ותהו מדוע יצטרכו "לעלות לרגל" ללשכתו. גורמים הקשורים לוועדה הבהירו כי לפי התקנון היבש, ראש הממשלה אינו חייב אמנם להגיע לדיון הזה, וכי גם ראשי ממשלה אחרים לא הגיעו בעבר לדיונים כאלה כשזומנו, אך טענו כי לאור המחאה החברתית החלטתו תמוהה.


ישיבה של ועדת הכספים. "השרים יכולים לבוא, והוא לא?" (צילום: גיל יוחנן)

 

"אם כל השרים בלי יוצא מן הכלל הופיעו בוועדה", אמר אחד הגורמים, "וגם נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, הגיע, אין כל סיבה שראש הממשלה לא יוכל להופיע בה, בטח כשהרחוב גועש ומשכן הכנסת שומם ולא צפויות התקהלויות סביבו".

 

ח"כ יואל חסון (קדימה) אמר כי "ראש הממשלה הופך מיום ליום למנהיג שמתבצר בלשכתו. הוא חושש ממגע ישיר גם עם חברי הכנסת וגם עם הציבור. ראש הממשלה שבר היום שיא חדש כשלראשונה הכנסת מתכנסת בלשכתו לדיון סגור, לא

חשוף ומוגבל. הדבר מהווה פגיעה קשה בריבונות הכנסת ובהפרדה הנדרשת בין עבודת הכנסת ועבודת הממשלה".

 

ירח טוקר, יועצו של יו"ר הוועדה גפני, אמר: "ראש הממשלה אינו מחויב לפי תקנון הכנסת לנכוח בדיוני ועדת הכספים, ועצם קיום הדיון בהשתתפותו מהווה תקדים ראוי, שלא קרה מאז קום המדינה. הדיון בהשתתפות ראש הממשלה הוא פרי יוזמה של ח"כ גפני, כמו גם ההצעה לקיים אותו בלשכת ראש הממשלה. אנו מאמינים כי הדיון צריך להתקיים בעת הזאת ומברכים על השתתפות ראש הממשלה בדיון החברתי-כלכלי החשוב הזה".


פורסם לראשונה 14/08/2011 23:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה נתניהו. "מתבצר בלשכתו"
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים