שתף קטע נבחר

יחלץ את יפן? שר האוצר יחליף את ראש הממשלה

יושיהיקו נודה נבחר לעמוד בראש מפלגת השלטון ויחליף בתפקידו את ראש הממשלה נאוטו קאן, שהתפטר לאחר 15 חודש. הוא יהיה לראש המדינה השישי ב-5 השנים האחרונות

כחצי שנה לאחר הצונאמי הקטלני , בחרה מפלגת השלטון ביפן במנהיג חדש שיחליף את ראש הממשלה המתפטר ויהיה לראש המדינה השישי בחמש השנים האחרונות. שר האוצר יושיהיקו נודה נבחר היום (יום ב') להחליף את נאוטו קאן, שהודיע בסוף השבוע על התפטרותו מראשות המפלגה, ואמר כי יפרוש ממשרתו מיד עם היבחרו של מנהיג חדש.  

 

נודה לוחץ את ידו של קאן (מימין). יחזיק מעמד? (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נודה לוחץ את ידו של קאן (מימין). יחזיק מעמד?(צילום: EPA)

 

נודה, בן 54, ייאלץ להתמודד עם נזקי רעדת האדמה והצונאמי ועם 100 אלף העקורים שהותירה אחריה הפגיעה בתחנת הכוח הגרעינית בפוקושימה. נודה נודע כשמרן כלכלי ועד כה התמודד עם הכלכלה המקרטעת והחוב הלאומי התופח.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

"הבה נזיע יחד למען העם, זו משאלתי", אמר לאחר בחירתו. הוא מנה את האתגרים הדחופים העומדים בפני האומה: שיקום בעקבות הצונאמי, סיום המשבר הגרעיני והתמודדות עם התחזקות הין שפגעה ביצואנים.

 

נודה. "הבה נזיע למען העם" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נודה. "הבה נזיע למען העם"(צילום: AFP)

 

נודה הוא תומך איתן בברית הצבאית עם ארה"ב, וכינה אותה "הכרחית לביטחונה של יפן ושגשוגה". הרקע האישי של נודה צנוע יחסית לרבים מעמיתיו. אביו היה חייל בצבא היפני. בתחילת דרכו כפוליטיקאי, לפני מינויו לשר, היה נוהג להתייצב כל בוקר בתחנות רכבת במחוז צ'יבה שממנו בא, ולשוחח עם הנוסעים.

 

נודה עומד בפני פרלמנט שסוע, שהאופוזיציה שולטת בבית העליון שלו. המצב הפוליטי ביפן בשנים האחרונות אינו מבשר לו טובות. חמשת ראשי הממשלה הקודמים שרדו בקושי שנה בתפקידיהם. קאן הצליח להחזיק בתפקיד יותר מכולם – 15 חודשים. הוא איבד את תמיכת הציבור בעקבות משבר הצונאמי והתקשה להתמודד עם מפלגתו המפולגת ועם הפרלמנט העוין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נודה. תומך איתן בברית עם ארה"ב
צילום: AFP
קאן. צונאמי ומשבר פוליטי
צילום: רויטרס
ניצולים ביפן. 100 אלף טרם שבו לבתיהם
צילום: AP
בראש סדר העדיפויות - סיום המשבר הגרעיני
צילום: רויטרס
מומלצים