שתף קטע נבחר

לא די באהבה: 'רוצים שאסכן חיים בשביל אזרחות'

מהרויט שנמלטה מאריתראה הכירה בישראל את יוסי, הקימה איתו משפחה, אולם נותרה חסרת מעמד כל עוד אינה מציגה מסמכים מקוריים מהמדינה. הם מנסים לחיות עם פחות מ-2,500 שקל בחודש. משרד הפנים: נעשה ככל שניתן

בחדר קטן בתוך מוסך, ללא שירותים או מטבח, מתגוררת משפחה - שנותרת בלתי נראית מבחינת הרשויות בישראל. מהרויט (31) נמלטה עם בתה אריאם מאריתריאה לפני כשש שנים, פגשה בארץ את יוסי, ולשניים נולדה לפני שנתיים בת נוספת, סטפני. אולם כשביקשו בני הזוג מהמדינה להכיר במשפחתם, הם נתקלו בחומת בטון ביורוקרטית. הרשויות מתעקשות כי מהרוייט ובתה, ששוהות בישראל על תקן מבקשות מקלט, יציגו מסמכים מקוריים בטרם יורשו לצאת לעבוד או להירשם לבית הספר, אך מבחינתן מדובר בדרישה בלתי אפשרית.

 

מהרויט, יוסי והבנות. "לא נשאר כסף לאוכל או למטרנה" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מהרויט, יוסי והבנות. "לא נשאר כסף לאוכל או למטרנה"(צילום: עידו ארז)

 

יוסי פנה למשרד הפנים כדי שיכיר במשפחה ויתחילו בתהליך האזרוח של זוגתו ובתה עוד לפני כשנה, ושם הובהר לו כי בטרם יעניקו להן מעמד, יהיה עליהן להציג תעודת לידה, תעודת יושר ואישור על מצב אישי מארץ מולדתן, שם נשקפת סכנה לחייהן. מהרויט ניסתה להשיג צילומים של המסמכים, אף שמשרד הפנים דורש מסמכים מקוריים, אולם גם ניסיון זה כשל. בפועל, הועמדו בפני מהרויט שתי אפשרויות: או שתעזרי במיופה כוח באריתריאה - דבר שיעמיד את חייו בסכנה - או שתשובי בעצמך למדינה כדי להביא את המסמכים.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

בשל בקשה להתאזרח, משרד הפנים אף נמנע מלחדש את אשרת מבקשת המקלט של מהרויט - שנותרה חסרת מעמד חוקי בישראל ומשוללת זכויות. במצב כזה, בו מהרויט אינה רשאית לעבוד באופן חוקי, נאלצת המשפחה להתקיים ממשכורתו של יוסי מאגף התברואה בעיריית הרצליה, המגיעה לכ-4,500 שקלים. יותר ממחצית סכום זה הוא משלם כדמי מזונות לשלושת ילדיו מנישואיו הקודמים, ומשפחתו החדשה נותרת לחיות בעוני ובתנאים קשים: בחדר קטן, שנמצא בתוך מוסך ללא שירותים ומטבח, בו יש רק מיטה אחת וספה שחולקים ארבע הנפשות.

 

המוסך בו מתגוררת המשפחה. "אני עובד בזבל, והחיים גם בזבל" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
המוסך בו מתגוררת המשפחה. "אני עובד בזבל, והחיים גם בזבל"(צילום: עידו ארז)

 

"זה לא חיים, בקיץ החום בחדר בלתי נסבל", סיפרה מהרויט. "אני לא יכולה לעבוד כי אין לי פספורט, ולא נשאר כסף לאוכל או למטרנה. לפעמים אנחנו אוכלים רק לחם במשך ימים". יוסי המשיך וציין כי "אם מהרויט הייתה יכולה לעבוד היה לנו סיכוי, אבל ככה אין לבנות אפילו גן להיות בו. אני מיואש, אין מי שיעזור לנו. לא ביקשנו דבר ממדינת ישראל חוץ מהסדרת המעמד", הוא הדגיש. "אני עובד בזבל והחיים בזבל גם. יש בינינו אהבה, אבל זה לא מספיק".

 

משרד הפנים: "לא נדרוש מסמכים שאי אפשר להשיג"

"הזכות הבסיסית ביותר של כל אזרח ישראלי, כמו יוסי, היא לאהוב ולהקים משפחה עם בחירת לבו", ציין עו"ד גיא ברנד, שמייצג את המשפחה. "במשך חודשים אנחנו פונים למשרד הפנים ונתקלים, למרות התחנונים, בתשובות לקוניות. התעקשות המשרד לסרב לבקשתנו אינה מובנת. כולי תקווה שבעקבות החשיפה, גורם במשרד הפנים עם לב רחב יפסיק את סבלה של המשפחה, שכל רצונה להתפרנס ולחיות בכבוד כשאר האנשים".

 

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה כי בני הזוג התבקשו להציג את כל המסמכים שברשותם, כנדרש בבקשות מסוג זה. "מטבע הדברים, לא נוכל לדרוש מסמכים שאין ביכולתה של האשה להציג", הם הדגישו. "לאחר שיוגשו כל המסמכים שברשות בני הזוג, נוכל לבחון את התיעוד המצוי ולקבל החלטה לגבי המשך טיפול. אנחנו מבטיחים לסייע ככל שניתן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אני מיואש, אין מי שיעזור לנו"
צילום: עידו ארז
מומלצים