שתף קטע נבחר

כמיטב המסורת: שופינג לחג

נשות יהדות סוריה היו תופרות שלושה סטים של בגדים לחג, כדי שלכל תפילה יהיו להן בגדים נקיים מכתמים ומקמטים. ד"ר עליזה לביא הסבירה ל"קצת צניעות" על מנהגי הלבוש - אבל המדור רק רצה לשחזר לעצמו את המנהג מדמשק וסביבותיה

ישנן תקופות בשנה המאופיינות על-ידי רמת הפעילות שהן מייצרות. תקופת הקיץ, למשל, זכתה בכינוי החקלאי "עונת המלפפונים", בשל הפעילות הנמוכה שמתרחשת במהלכה. אולם מיד אחריה מגיעה אחת התקופות העמוסות ביותר בלוח השנה העברי - וזוהי תקופת החגים. עומס היתר של התקופה הזו אף יצר את המושג היהודי "אחרי החגים", שמשמעותו שההכנות לחג מבטלות כל התעסקות אחרת, בעיקר אם מתלווים אליה צדדים לא נעימים כמו דיאטה, לחפש עבודה או להיפרד מבן זוג.

 

עוד ביהדות  - קראו:

  

לתקופת החגים יש שלושה סימנים בולטים, ואני מונה אותם לא בהכרח לפי סדר חשיבותם: אוכל, תפילה, בגדים. שלושת סממני החג קשורים זה בזה באופן הדוק, וכולם מבטאים את רוח החג באופנים שונים. 

 

ד"ר עליזה לביא, מחברת הספר "תפילת נשים", חקרה את הקשר בין הבגד למסורת, ובימים אלה עומד לצאת ספרה "מנהג נשים" שבו היא מצביעה על הקשר ההדוק שיש לבגדים עם מסורת החג. על-פי לביא, בחגים הופך הבגד להיות חלק מהריטואל הדתי, ומבטא לא רק עניין אסתטי, אלא גם רחשי לב, שאיפות רוחניות ולא פעם גם חלק משמירת המסורת.

 

בניגוד לתפילה ולאוכל, את החיפוש אחר הבגד לחג מתחילים הרבה זמן שהוא מגיע. יש שאימצו את מנהג הספרדים לעניין הסליחות, ומתחילים לחפש כבר מראש חודש אלול. ממש לשם כך נפתח אתמול (יום ג') בגני התערוכה יריד הבגדים "הוד והדר" , שיסתיים מחר בחצות, ואליו מגיעות נשים במטרה ברורה: למצוא בגד לחג.

 

החג הזה תלבשי לבן?

על רקע הקניות לחג, מסבירה לביא את החשיבות שייחסו נשים לבגד שלבשו במהלך החגים. נשות סוריה, לדוגמה, הגדילו לעשות כשנהגו לתפור לראש השנה שלוש מערכות בגדים חדשות כדי להגיע לבית כנסת בשלושת התפילות (ערבית, שחרית ומנחה) עם בגד שאין בו כתמים וקמטים, ובכך לבטא את רצונן שכך תראה גם השנה הנכנסת.

 

המנהג הסורי של שלושה בגדים לחג אמנם לא השתמר עד ימינו (וחבל שכך, בשעה שמנהג כמו קטניות נשמר בקנאות), אבל המנהג שהיה נפוץ ברוב עדות ישראל ללבוש לבן ביום כיפורים נמצא גם אצלנו. התוצאה היא שללבן יש מקום של כבוד על קולבי היריד. הוא מופיע שם כמעט בכל הצורות וההרכבים - החל מלבן צחור של מלאכים

;ועד לבן צהוב שמזכיר גלידת וניל.

 

יש לבן בסאטן בתחרה, בטול, בקרושה ויש גם תחליפי לבן, שהם צבעים בהירים אחרים למי שאוהבת לבן רק בגבינה - יש קרם וניוד וורוד בהיר ותכלת.

 

אפשר למצוא לבן בשילובים כמו חצאית קפלים לבנה עם חגורת סאטן שחורה, תחתית תחרה לבנה שאפשר ללבוש מתחת לשמלה או חצאית בכל צבע וחולצות לבנות עם ריקמה. ומה שיפה בכל העניין הזה, שכל מה שתקני לחג תוכלי להזדכות עליו בחג עצמו, כי זה לא שופינג - זו מסורת יהודית עתיקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים