שתף קטע נבחר

שר החוץ הטורקי לאופוזיציה: תלמדו מלבני

עימות פנים-טורקי בעקבות הקרע עם ישראל. שר החוץ דבוטאולו גינה את דברי מנהיג האופוזיציה במדינה, שאמר כי דו"ח פאלמר הוא "תבוסה למדיניות החוץ" והציע ללמוד מהאופוזיציה בארץ. לבני: "לא יהיה קרע ביני לבין נתניהו בעניין הזה"

המשבר בין טורקיה לישראל מוביל גם לעימותים פנים-טורקיים. שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטאולו, גינה אמש (יום ד') את דברי מנהיג האופוזיציה במדינה, על אמירותיו "הפרו-ישראליות" וקרא לה לנהוג בסולידריות. הוא הביא כדוגמה את מפלגת קדימה ויו"ר האופוזיציה בישראל, ציפי לבני, שלטענתו יישרה קו עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

 

הקרע עם טורקיה - כתבות אחרונות:

 

דבוטאולו תקף את כמאל קיליצ'דראולו, מנהיג המפלגה הרפובליקנית של העם (CHP) ואמר כי אם הציטוט היה מופיע ללא השם, אפשר היה להתבלבל ולחשוב שגורם ישראלי אחראי לו. "קיליצ'דראולו חזר על מה שנאמר בישראל, וזה מאוד עצוב", הדגיש אמש (יום ד') שר החוץ הטורקי, בפגישה עם מקבילו הבולגרי ניקולאי מלדנוב, שדווחה בעיתון הטורקי "זמאן".

 

נתניהו ולבני. הם יישרו קו? (צילום: דודי ועקנין) (צילום: דודי ועקנין)
נתניהו ולבני. הם יישרו קו?(צילום: דודי ועקנין)

 

הוא התייחס בכך לדברי מנהיג האופוזיציה, שהתנגד לגירוש השגריר הישראלי: "שום דבר טוב לא ייצא מזה ואין כל טעם לסכן את האינטרסים שלנו במעשים קטנים". קיליצ'דראולו גם תקף את מדיניות החוץ של ממשלתו, ואמר שדו"ח פאלמר על המשט לעזה - שאישר את לגיטימיות הסגר - מהווה מכה לממשלה הטורקית. "זו אחת התבוסות הגדולות בהיסטוריה של מדיניות החוץ הטורקית", אמר.

 

"הממשלה הטורקית ביקשה לשלול את הלגיטימיות של המצור על עזה, והביאה בסופו של דבר לכך שהאו"ם אישר את הסגר. האם ניתן לקרוא לזה מדיניות חוץ מוצלחת?", תהה ראש האופוזיציה במסיבת עיתונאים, "טורקיה הפסידה בכל החזיתות: אזרחיה נהרגו, היא הובסה בזירה החוקית, והיא איבדה את התנופה להסרת המצור - שלחילופין, רק התבסס עוד".

 

דבוטאולו וארדואן. לא לפגוע במפלגה השולטת (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דבוטאולו וארדואן. לא לפגוע במפלגה השולטת(צילום: AFP)

 

דבוטאולו מצדו טען כי במקום לפגוע במפלגה השולטת בעזרת ביקורות, על האופוזיציה "להימנע מלפגוע במדינה, שאיבדה תשעה מאזרחיה". הוא נתן דוגמה מהאופוזיציה הישראלית, ואמר כי היא נמצאת "באותו דף" עם ממשלת ישראל, בנוגע למדיניות מול טורקיה.

 

שר החוץ הטורקי חזר על דברי ארדואן ואמר כי על ישראל יוטלו סנקציות נוספות, אם יהיה צורך. "נמשיך לנסות ולהשיג בכל במה בינלאומית, כולל האו"ם, את הדברים אותנו אנו דורשים מישראל", הבהיר דבוטאולו.

 

לבני עצמה ציינה בעקבות דבריו של דבוטאולו, כי "למרות המחלוקות העמוקות עם נתניהו על התנהלותו המדינית, אמשיך להגן בכל מקום על חיילי צה"ל בפעולתם לשמירה על ביטחון המדינה. לא יהיה קרע בינינו בעניין הזה. שתי המדינות צריכות לשוב ולדבר אחת עם השנייה, ולא אחת על השנייה", הוסיפה.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דבוטאולו. "להימנע מלפגוע במדינה"
צילום: AFP
קיליצ'דראולו. "שום דבר טוב לא ייצא מזה"
צילום: AP
מומלצים