שתף קטע נבחר

סמל המהפכה נגד אירועי קהיר: "לא לזה פיללתי"

וואיל ראנים היה ממנהיגי המרד במובארק. היום גינה את הפריצה לשגרירות ישראל: "זה מנוגד למה שחלמתי שיקרה במצרים, ומרוקן את המהפכה מתוכן". מצרים אחרים צהלו בטוויטר: "זה כמו טהרן 79', השגריר לא זומן להתייעצויות, הוא ברח מפחד"

יותר מחצי שנה עברה מאז המהפכה שבה הודח חוסני מובארק, והמצרים כנראה התגעגעו לאקשן. כשהרפורמה הפוליטית מקרטעת, הצבא עדיין שולט במדינה, והכלכלה שברירית, הם מצאו אמש מטרה נוחה כדי לחדש את רוח השינוי: שגרירות ישראל. היום (שבת), יצא נגדם גם מי שנחשב למנהיג אותה מהפכה, בכיר "גוגל" במצרים, וואיל ראנים.

 

הפריצה לשגרירות ישראל בקהיר - הכתבות האחרונות:

 

"אנחנו עדים לסדרה של מעשי היגררות מאחורי רגשות התלהבות המרוקנים את המהפכה מתוכן, וגורמים לנו לחגוג ניצחונות דמיוניים", כתב ראנים בעמוד הטוויטר שלו. "אם לא נשתמש במוחנו, הדבר יהפוך לכישלון ותסכול עבור דור שחלם לשנות את ארצו". בימי המהפכה בינואר ופברואר השנה, התבלט ראנים כמוביל דעה והוא הפך לאחד מסמלי הפלתו של שלטון מובארק.

 

אבל הפריצה לשגרירות ישראל אתמול ומעשי הוונדליזם, לא היו הדבר שאותו ראה ראנים בחזונו בראשית השנה. "מה שקורה עתה מנוגד למה שחלמתי שיקרה במצרים. צריך להתעורר במהירות ולתקן את דרכינו כדי להשיג את חלום המהפכה", הוא כתב בטוויטר. "צריך להתעורר במהירות ולתקן את דרכינו כדי להשיג את חלום המהפכה, כדי שארצנו תזכה בעצמאות מדינית וכלכלית ותהפוך לכוח עולמי שיש לכבדו".

 

הדרמה במצרים החלה אמש בשעות הערב המוקדמות, כשאלפי מצרים צבאו על בניין שגרירות ישראל בקהיר, והפילו חלק מחומת הביטחון שבנה צבא מצרים מסביבה. רבים מהם פרצו אל תוך הבניין, טיפסו אל קומותיו העליונות, הסירו את דגל ישראל, ושרפו אותו. רק בשעת לילה מאוחרת החלו כוחות הביטחון של מצרים לירות גז מדמיע. שלושה מצרים נהרגו במהומות, ו-988 נוספים נפגעו. בלחץ ארה"ב, חילץ הקומנדו המצרי שישה ישראלים שהיו לכודים במשך שעות בתוך השגרירות. בעקבות האירועים החזירה ישראל את השגריר וכמעט את כל הסגל הדיפלומטי לתל-אביב.

 

50 אלף הצביעו בפייסבוק: "מתנגדים לפריצה"

אל מול התמונות מקהיר, סער הלילה העולם הערבי כולו. רשתות "אל-ג'זירה" ו"אל-ערבייה" ליוו את האירועים בשידור חי שנמשך שעות, והציגו מסמכים ישראליים שפיזרו הפורצים המצרים ממעלה בניין השגרירות. "מישהו אמר טהרן 1979?", שאלה גולשת מצרית ב"טוויטר", כשהיא מזכירה את משבר בני הערובה באיראן עם פרוץ המהפכה האסלאמית שם.

 

גולשים אחרים הנפיקו צהלות וירטואליות למשמע הדיווחים ברשתות הערביות על כך שמטוס ישראלי נחת בקהיר כדי לפנות את השגריר והסגל הישראלי. "ישראל החזירה את השגריר להתייעצויות? איזה החזירה... ישראל פוחדת, השגריר ברח", כתב גולש אחר.

 

ולמרות זאת, יש במצרים מי שחושב אחרת בכל הנוגע להסתערות על שגרירות ישראל. בעמוד פייסבוק המזוהה עם תנועות האופוזיציה המצרית הועלה סקר שבמוקד שלו השאלה: "האם אתה תומך באירועים שהתחוללו בשגרירות ישראל ב-9.9?". נכון לשעות אחר הצהריים בשבת, כמעט 50 אלף איש השיבו בשלילה, ורק כ-8,400 השיבו כי הם תומכים במעשים.

 

בהכנת הידיעה השתתף אייל להמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וואיל ראנים. "מרוקנים את המהפכה מתוכן"
דגל ישראל עולה באש מול השגרירות. "מעשי היגררות"
צילום: רויטרס
הכתובת כבר לא על הקיר. תוצאות הפרעות, הלילה
"זה ניצחון מדומין". הדגל המצרי מונף מול הלהבות
צילום: AP
כוחות הביטחון של מצרים פעלו מאוחר
צילום: AP
מומלצים