שתף קטע נבחר

מכרז לאספקת מזגנים חדשים לאוכלוסיות חלשות

הזוכה במכרז יידרש להחליף 10,000 מכשירים ישנים בתקציב של כ-10 מיליון שקל. הרווח לאזרחים: כ-1,700 קווט"ש בשנה, המוערכים בכ-800 שקל למשפחה

משרד התשתיות הלאומיות פרסם היום (ד') מכרז לבחירת ספק למכירת מזגנים חדשים ויעילים אנרגטית וגריטת מזגנים ישנים, לאוכלוסיית מקבלי הבטחת הכנסה והשלמת הכנסה. המכרז כולל החלפת כ-10 אלף מזגנים, בתקציב של כ-10 מיליון שקל. הפרויקט צפוי להוביל לחיסכון של כ-1,700 קווט"ש בשנה, המוערכים ב-800-850 שקל לשנה במשק הבית.

 

 

מדובר בצעד נוסף בפרויקט לעידוד החלפת מוצרי חשמל ישנים בעלי דירוג אנרגטי נמוך ולהוציאם מהשוק. הספק שיזכה במכרז יתחייב להציע לזכאים מזגנים יעילים אנרגטית, בדירוג A, B או C ולהעניק עליהם ועל ההתקנה אחריות כוללת של שלוש שנים.

 

בנוסף יתחייב הספק להוביל את המזגן החדש לצרכן, להוציא את הגזים של המזגן הישן, לפרקו ולקחת אותו לגריטה, וכן להתקין את המזגן החדש בביתו של הלקוח. עבור המזגן שירכשו, ישלמו הזכאים את ההפרש שבין מחיר המזגן על פי ההצעה שתזכה במכרז, לבין סכום השתתפות המשרד ברכישת אותו המזגן. לאחר שייבחר הזוכה יפורסמו המחירים לכל דגם.

 

"נותנים כסף לאזרחים"

פרויקט זה מצטרף להחלפת המקררים שמקדם המשרד: בשבוע שעבר פורסם מכרז בהיקף של כ-50 מיליון שקל לבחירת ספק, שיחליף כ-50 אלף מקררים זוללי חשמל, במקררים יעילים אנרגטית בקרב האוכלוסייה הרחבה. צעד זה התווסף למכרז נוסף שנסגר זה מכבר, במסגרתו יוחלפו כ-25 אלף מקררים לאולוסיית מקבלי הבטחת הכנסה והשלמת הכנסה.

 

המשרד ביצע פיילוט ראשון בנושא לפני כחצי שנה, במסגרתו החליפו 680 מקררים לאוכלוסיות נזקקות. בנוסף, בכוונת המשרד לצאת בקרוב במבצע להחלפת נורות בזבזניות, בו יוכל הציבור לרכוש שלוש נורות חסכוניות, במחיר מבצע של 20 שקל.

 

לפני כשבועיים נכנסו לתוקף תקנות מקורות אנרגיה, הקובעות הספק חשמלי מרבי למקלטי טלוויזיה. התקנות אוסרות לייבא לארץ טלוויזיות שאינם עומדות בקריטריונים. את המלאי הקיים מחוייבות החנויות למכור עד ה-31 בדצמבר, כך שהחל מתחילת השנה הבאה, ה-1 בינואר 2012, יהיו בחנויות רק טלוויזיות שצורכות פחות חשמל. 

 

כל הפעולות הללו מתבצעות במסגרת פרויקט ההתייעלות האנרגטית שמקדם המשרד ושנועד להגביר את המודעות לחסכון באנרגיה בקרב הציבור, להוציא מוצרי חשמל ישנים בעלי דירוג אנרגטי נמוך מהשוק, ולסייע למשפחות מעוטות יכולת שאין ביכולתן לרכוש מכשירים חדשים במלוא סכום הרכישה.

 

מהמשרד נמסר, כי ההיקף התקציבי לפעילות ההתיעילות בתחום יעמוד בשנתיים הקרובות על כ-315 מיליון שקל: 269 מיליון שקל יוקצו לפעילויות הפחתת צריכת החשמל במגזר הביתי, 30 מיליון שקל יוקצו לטובת פעולות חינוך והסברה בנושא, ו-15 מיליון שקל יוקצו לתקינה, אכיפה ותמיכה בסקרי אנרגיה. "הממשלה נותנת כסף לאזרחים", מסר היום שר התשתיות עוזי לנדאו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עד 850 שקל חיסכון בשנה
צילום: shutterstock
מומלצים